Telegram Group Search
Привіт, друзі! Рад вітати вас на цьому каналі, який є продовженням каналу «Релігієзнавчий хробак» (https://www.group-telegram.com/relhrob), що я вів із листопада 2020 року. На жаль, зараз у мене обмежений доступ до попереднього каналу, тому створив цей. Постараюсь уникати повторів із попередніх публікацій.

Мета каналу залишається незмінною: знайомити вас із книгами, виданими в Україні, які стосуються релігії. Це не завжди релігієзнавчі видання — тут будуть і теологічні праці, і роботи з суміжних дисциплін, які, на мою думку, можуть зацікавити дослідників релігії. Навіть якщо книга не є академічною, вона все одно може бути цікавою як першоджерело для аналізу.

Прошу без хейту, образ і нецензурщини в коментарях. Я ділюсь тим, що мені цікаво. Якщо вам не до вподоби — просто відпишіться.
Скочиляс І. «Slavia Unita» в історії та культурі Київської митрополії кінця XVI – XVIII cт. Зб. наук. праць / упор.: О. Вінниченко, О. Вінниченко, І.Скочиляс, Я.Федорук, М. Яременко. Київ: Видавництво УКУ, 2024. – xvi + 840 c. – (Серія «Київське християнство», т. 34).
ISBN 978-617-7608-71-3
 
У збірнику подано статті, що охоплюють широку палітру питань ранньомодерної релігійної культури в Україні, еклезіальної традиції східного християнства, унійної ідеї й інституційної історії Київської митрополії. У цих працях досліджено масові джерела до історії Церкви, адміністративний устрій Київської митрополії, генезу та розвиток її церковних структур, поширення унії, а також окремі феномени культурно-релігійного життя на руських теренах кінця XVI – XVIII ст. Особливістю творчого доробку дослідника є розгляд культурних і релігійних явищ у ширшому цивілізаційному контексті східного християнства й водночас через призму тяглості історії Київської Церкви, у міждисциплінарному ключі.
Давньоєгипетська література в українських перекладах / ред. та упоряд. Миколи Тарасенка; Київ-Харків: Видавець Олександр Савчук, 2022. 256 с.
ISBN 978-617-7538-89-8
 
У книзі зібрані переклади давньоєгипетських літературних творів, релігійних та храмових текстів українською мовою. В збірнику представлено перші переклади давньоєгипетських творів, які були зроблені І. Франком і Л. Українкою з європейських мов наприкінці XIX ст. Подано розділ, присвячений літературі Середнього царства, з «Історії Стародавнього Сходу» Б. Тураєва, в якому надані переклади класичних давньоєгипетських літературних і дидактичних творів. Опубліковано переклади літературних творів, виданих у 1960-ті роки видатним М. Антоновичем. Зібрані переклади низки текстів, опублікованих українськими єгиптологами в ХХІ столітті (М. Тарасенко, О. Заплетнюк). Вперше опубліковано українські переклади давньоєгипетських творів, виконані молодою генерацією українських єгиптологів: Д. Зіборовою, Д. Герейхановою, Н. Бондаренко, В. Мотою.
Релігія і війна: сучасний український контекст: Колективна монографія. За ред. Г. Кулагіної-Стадніченко, О. Недавньої. Київ: Ін-тут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, 2024. 94 с.
ISBN 978-617-14-0275-1

Монографія пропонує осмислення тих викликів у релігійному житті України, які актуалізувались з повномасштабним військовим вторгненням Росії до суверенної України. Показано, що релігія не лише впливає на свідомість людей, формує відповідні світоглядні орієнтири, а й вирішує долю Українського світу, людства загалом. Доведено, що релігія не може займати роль стороннього спостерігача, коли чиняться злочини проти людяності. Для дослідників релігії провідним залишається принцип контекстуальності, що підсилює значущість принципів історичності та незаангажованості. Авторами розглянуті різні аспекти трансформацій, що відбуваються на релігійній мапі України під час військової агресії російської імперії, підкреслена роль релігії як чинника національної безпеки, її взаємозв’язок з державними інституціями.
#R_W
Новий анімізм: хрестоматія \ упор. В. Щепанський. Київ: Вид. Руслана Халікова, 2024. 263 с.
ISBN 978-617-8310-24-0
 
«Новий анімізм: хрестоматія» – це збірник наукових статей та тематичних роздумів, присвячений вивченню анімізму в контексті сучасної культурно-філософської дискусії. Зібрані текстові матеріали охоплюють широкий спектр тематик, включаючи історичні корені анімізму, його філософське та богословське значення, а також вплив на сучасні аспекти культури, технологію та екологію. На думку упорядника збірник сприятиме кращому розумінню та аналізу анімізму як явища, що посідає важливе місце в історії релігії та сучасному світі.
Релігія у часи війни: моніторинг пошкоджених споруд та змін у діяльності громад. Звіт за проєктом «Релігія в огні» (24 лютого 2022 року - 24 серпня 2024 року). Київ: Видавництво Руслана Халікова, 2024. 34 с.
ISBN 978-617-8310-30-1
 
Проєкт «Релігія в огні: документування воєнних злочинів Росії проти релігійних громад України» був ініційований у березні 2022 року громадською організацією «Майстерня академічного релігієзнавства». Проєкт покликаний фіксувати та документувати факти пошкодження релігійних споруд внаслідок російської військової агресії, а також аналізувати зміни у релігійних громадах України після повномасштабного вторгнення. Зібрані матеріали можуть бути використані у наукових дослідженнях впливу війни на релігійне життя України, у підготовці звітів вітчизняними та міжнародними громадськими і правозахисними організаціями. Усі матеріали будуть передані в органи державної влади і правоохоронні органи для відновлення справедливості й притягнення до відповідальності держави-агресора. 
#R_W
#рецензія Друзі, я вирішив запровадити нову традицію на каналі — щовихідних буду ділитися рецензіями на книги. Перша рецензія — моя — на книгу, яка була опублікована ще на старій версії каналу, книгу Дениса Брильова.

Із рецензією можна ознайомитися тут.

"Важливим внеском монографії Д. Брильова є його критика тези про брак мусульманських громад в Україні за радянських часів. Спираючись на архівні матеріали, автор доводить, що такі громади не лише існували, а й певний час були офіційно зареєстровані".
#рецензія "Найважливіші християнські свята середньовіччя отримують ще більше місця та уваги від авторки. Вона напрочуд гарно, систематично і яскраво розповідає про головні літургічні – і соціальні – події між днями свв. Мартіна і Миколая аж до Великодня. Читач зможе побачити зв’язок між біблійним та історичним підґрунтям цих свят, їх фактичним святкуванням у Середні віки та сучасними практиками. Книга відповідає на запитання: наскільки язичницьким є святкування Різдва 25 грудня? де шукати корені дня св. Валентина? звідки походять традиції робити подарунки на Миколая та/або Новий рік? що таке карнавал?", – пише Ростіслав Ткаченко.

Повну рецензію на книгу читайте тут.
Артем’єв А. Соціально-історичний і теологічний аналіз релігії Свідків Єгови в Євразії. 3-є вид., переробл. і доповн. Львів, Видавництво "БОНА". 2024. 499 с.
ISBN 978-617-8097-74-5

Цю монографічну працю казахського релігієзнавця професора А.Артем’єва присвячено дослідженню історії, теології, культової практики та способу життя Свідків Єгови. Раніше автором було опубліковано два видання монографії «Свідки Єгови Казахстану та Середньої Азії: історико-релігієзнавчий аналіз» (перше — у 2002 р., друге — у 2010 р.), але за час, що минув, у житті цього релігійного феномена відбулися великі зміни. Тому автор вважав за необхідне підготувати оновлений аналіз релігії Свідків Єгови. Працю адресовано передусім викладачам курсу «Релігієзнавство», студентам, вчителям, а також державним службовцям, які беруть участь у втіленні в життя політики своїх країн стосовно неопротестантських конфесій і деномінацій, нових релігійних формувань.
Чернуціо С. За мурами мовчання. Зловживання, насильство, розчарування у жіночих монастирях. Львів: Свічадо, 2024. 184 с.
ISBN 978-966-938-708-0
 
У книжці вміщено свідчення жінок, які обрали богопосвячене життя, однак, опинившись у складних обставинах, нерідко були змушені відмовитися від нього. Автор дає змогу співрозмовницям розповісти про їхній досвід, боротьбу і надію. Книжка закликає говорити відверто про проблеми, пов’язані зі зловживаннями у чернечому житті, й про можливі шляхи супроводу осіб, які почуваються відкинутими у своїх спільнотах.
- Як оздоровити спільнотне життя богопосвячених осіб?
- Чи вдається допомогти сотням зранених жінок, котрі хочуть надалі служити Господеві та людям?
Залучивши до дискусії психологів і юристів, автор відверто говорить про виклики, що криються за монастирськими мурами мовчання.
Пішель Р. Будда, його життя та вчення. Київ: Арій, 2024. 224 с.
ISBN 978-966-498-860-2
 
Інтерес до східної філософії та вірування не випадковий, адже люди все частіше звертаються до досвіду попередніх поколінь, мудрості Великих Учителів. Серед них одне з провідних місць уже багато століть поспіль займає Будда.
Книга всесвітньо відомого французького вченого і талановитого письменника Ріхарда Пішеля присвячена Будді, засновнику світової релігії та вельми поширеної філософської системи.
Читачеві буде цікаво ознайомитися з цим філософським вченням, а також відслідкувати, який культурний вплив мав буддизм на людство.
Фрай С. Міфи. Харків: Фоліо, 2023. 496 с.
ISBN 978-617-551-609-6
 
«Міфи» (2017) — перша книжка циклу Стівена Фрая (друга — «Герої», третя — «Троя», що вийшла друком у видавництві «Фоліо») — це чудова нагода поринути у захопливий світ грецьких міфів зі всіма його дивовижними, романтичними, комічними, трагічними, жорстокими і чарівними подробицями. І хоча всі ці сюжети можна знайти у сотнях книжок, присвячених Давній Греції, Фрай завдяки своєму оригінальному авторському стилю перетворює просте викладення матеріалу на захопливу розповідь, від якої неможливо відірватися.
У гелловінську ніч межа між світами стає тоншою, тож ми пропонуємо вам зануритися в темні часи, коли страх перед відьмами охоплював світ і…

… відкриваємо передзамовлення на книгу Рональда Гаттона «Відьомство. Історія одного страху» 🖤

Ця книга британського історика Рональда Гаттона досліджує феномен відьомства від стародавніх часів до сучасності. Гаттон показує, як стародавні язичницькі традиції, шаманізм та народні вірування перепліталися із християнськими уявленнями, створюючи той образ відьми, який ми знаємо сьогодні.

Чому чаклунство набуло такої популярності в ранньомодерній Європі? Які історичні події вплинули на судові процеси над відьмами? Автор намагається знайти відповіді на ці запитання, спираючись на етнографічні дані, міфологію та фольклор.

«Відьомство» Рональда Гаттона описує ставлення до надприроднього у різних культурах: від Африки до Південної Азії, від Близького Сходу до Австралії. Це масштабне дослідження розкриває глибокі корені страху перед магією та стає ключем до розуміння того, чому нас так приваблює образ відьми.

Переклад Катерини Диси 🫶🏻

Передзамовлення триває на сайті

Ціна 400 гривень, очікуємо книгу наприкінці грудня!
#рецензія "У світлі дослідження В. Земи можна говорити про незаперечний вплив Реформації та привнесених нею нових культурних і релігійних ідей на зміни в житті православних у межах юрисдикції Київської митрополії. Реформаційні впливи мали різноманітні прояви, їхні сліди автор виявляє у різних за жанрами тогочасних руських релігійних текстах. Він детально аналізує руське полемічне письменство супроти протестантів, зокрема твори, посталі в слуцькому культурному осередку і приписувані старцю Артемію", – пише у своїй рецензії Юрій Зазуляк.
Релігієзнавчий Хробак pinned «Привіт, друзі! Рад вітати вас на цьому каналі, який є продовженням каналу «Релігієзнавчий хробак» (https://www.group-telegram.com/relhrob), що я вів із листопада 2020 року. На жаль, зараз у мене обмежений доступ до попереднього каналу, тому створив цей. Постараюсь уникати повторів…»
#рецензія "На думку Трокме, обґрунтованою тезою, яка спирається на здоровий глузд, є твердження, що Ісус був єврейським пророком, останнім у лінії, яку починають від Амоса і завершують Іваном Хрестителем. Тож саме в суто пророчій традиції Христос звертав докори та заклики до єврейського народу. Щоб зрозуміти поняття, в які вірив Ісус і яких навчав, слід враховувати особливість універсалізму його вчення. Як зазначає автор, ці поняття несумісні з нашими модерністю, раціональністю й універсальністю", - пише Дмитро Шевчук.
Даниленко А. Від Біблії до Шекспіра: Пантелеймон Куліш і формування української літературної мови / Пер. з англ. П. Таращук. Київ: Критика, 2023. 432 c.
ISBN 978-966-2789-23-2
 
Книжку присвячено перекладацькій діяльності Пантелеймона Куліша та її впливу на формування сучасної української мови. Крізь призму Кулішевих перекладів Біблії та Шекспірових п’єс дослідник розглядає перипетії модерної мовотворчости в контексті ширших суспільних процесів, що відбувались у ХІХ столітті в Російській та Австро-Угорській імперіях. У зіставленні з доробком решти тогочасних мовних нормалізаторів Кулішеве перекладацтво постає втіленням синтетичної програми, спертої на діялектне розмаїття й історичне різнобарв’я виражальних засобів української мови, виниклих у плині її розвитку від часів Київської Русі. Новітній варіянт біблійного та світського високого стилю, що набув у Кулішевих тлумаченнях европейсько-елітарних обрисів, увійшов у суперечність із народницькою – засадничо етнографічною – візією літературно-писемної норми.
2025/04/11 23:47:45
Back to Top
HTML Embed Code: