Telegram Group Search
#рецензія
"Автор зазначає, що рання церква ніколи не була єдиною в абсолютному неприйнятті участі своїх послідовників у війні, тоді як багато відомих авторів однозначно вважали, що християнин не може брати участі у військовій службі. Каланціс підтримує ту думку, що бути вояком у римській армії означало дотримуватися узаконених релігійних обрядів та практик. Римська релігія була настільки всеосяжною в усіх своїх деталях, що християнин в армії навряд чи зміг би уникнути взаємодії з нею в той чи інший спосіб", - пише у рецензії Данієл Кучурян.
#рецензія
"...автори «Націоналізму і релігії…» не уникають складних питань, а намагаються дати на них відповідь. Особливо важливим у цьому плані є четвертий розділ: «Стосунки ГКЦ з українським націоналістичним рухом». Він найбільший у книзі і присвячений дослідженню питань підтримки духовенством ГКЦ українського визвольного руху, місцю Церкви і релігії в ідеології ОУН, розгортанню католицького руху і перших конфліктів з націоналістами, католицькій критиці націоналізму та пропозиції католицького світогляду і християнського націоналізму як альтернативи інтегральному націоналізмові", - пише у рецензії Володимир Мороз.
Петрович М. Царське священство: миряни у Божественній літургії. Львів: Свічадо, 2024. 352 с.
ISBN 978-966-938-761-5
 
Тема «активної участи» мирян у літургійних молитвах, про яку так часто згадують, означає більше, ніж просто «приєднатись духовно» (або обрядовими діями) до служителя, який «звершує Євхаристію для мирян».
Особливістю цього дослідження є те, що в ньому, на відміну від «догматично-літургійного» підходу до таїнства Євхаристії – здійснено спробу пізнати й визначити богословські й духовні риси Тайної Вечері в її широкому біблійному контексті і відтак у світлі цих рис розглядати історію розвитку Літургії та її сучасну практику. Царське священство – один із найдавніших і найповніших виразів, що передає зміст, покликання й достоїнство християнського життя. Поняття «царського священства», передбачає і вимагає особливої ролі мирян у процесі постійної й глибинної відкритости до того, що Бог промовляє до людини, до чого її запрошує і куди Він провадить.
Бібіков Д. Очищені вогнем. Поховальний обряд слов’ян переддержавного періоду на території України та суміжних регіонів. Київ: ІА НАН України, 2024. 288 с.
ISBN 978-617-7810-42-0

У пропонованій монографії здійснено першу спробу комплексного аналізу поховального обряду слов’ян передержавної доби на теренах України. Матеріали розглянуто на тлі широкого кола синхронних пам’яток Центральної та Східної Європи. Проведений аналіз дозволив переглянути низку проблем етнокультурного та соціального розвитку ранніх слов’ян, оцінити подальші зміни, що відбулися в поховальному обряді населення Східної Європи після утворення нової держави з центром у Києві. Завдяки залученню етнографічних фольклорних та інших джерел здійснено реконструкцію семантичного значення обряду та його окремих елементів.
Святий Йосафат Кунцевич: документи і дослідження (до 400-ліття мученицької смерті) / упоряд. І. Альмес, О. Дух. Львів: Вид-во УКУ, 2024. 528 с. (Серія «Київське християнство», т. 33).
ISBN 978-617-7608-82-9

Видання складається з п’яти розділів, у яких подано джерела мовою оригіналу, переклад окремих текстів, а також статті дослідників про джерельні матеріали. Збірник зосереджує увагу на діячах, механізмах, наративах і медіа, які творили культ Кунцевича в перші десятиліття після мученицької смерті. В основі збірника – критичне видання тексту «Житія» Кунцевича авторства Якова Суші, опубліковане в Римі в 1665 р.; До наукового обігу ведено текст полемічного твору «О фальшованю писем словенских» Йосафата Кунцевича. Рецепція культу Йосафата Кунцевича в Католицькій Церкві представлена на прикладі «іспанської історії» завдяки публікації «Прологу» Міґеля Переса. На підставі публікації актових документів Вітебського земського суду (1625–1636) проаналізовано стратегії поведінки і наслідки вбивства Кунцевича у 1623 р.
Дзюбанський Т. Путівник Рим & Ватикан. 753 д.н.е. – 2025 н.е. Компанія «Імперіал», Львів, 2024. 216 с.
ISBN 978-966-8728-19-8
 
Сучасний путівник про Рим та Ватикан для зростаючого числа українських туристів, які завітали до Вічного міста, врешті-решт, заповнив цю луку – сьогодні українцям пропонуємо авторський доробок. Книга стане у пригоді широкому колу читачів: туристам, паломникам, студентам, які цікавляться історією, релігією, італійською культурою. А також усім небайдужим поцінювачам подорожей та пізнання нових місць. У зручному, поділеному на розділи та частини путівнику, читач неодмінно знайде багато цікавинок про Вічне місто, Ватикан, українські святині у Римі тощо.
Марсіліо Фічіно. Вибрані трактати. / Пер. В. Щепанського. Київ: Пломінь, 2023. 176 с.
ISBN 978-966-9796-24-0

У книзі представлено переклади двох трактатів Марсіліо Фічіно: «Про Сонце» і «Про світло». Окрім них, також подано твір «Про алхімічне мистецтво», який приписують перу флорентійського філософа. Українською переклади текстів автора друкуються вперше. У них розкриваються ідеї флорентійського неоплатонізму, які Марсіліо Фічіно випрацьовував усе своє життя. Ці трактати можуть бути корисними для дослідників історії філософії, західноєвропейського езотеризму та всіх зацікавлених у житті й творчості флорентійського священника, філософа і мага Марсіліо Фічіно.
#рецензія
"Четвертий розділ розповідає про кризу та відновлення релігієзнавчої науки ХХ ст. На думку Еліаде, теорії про культуру, філософію, життя людини, які розроблялися навколо нових відкриттів у царині релігії, – мали значно ширший резонанс у ХІХ ст., ніж у ХХ ст. Він це пов’язує із тим, що у минулому (для автора) столітті, підхід до вивчення будь-якого з феноменів був фундаментальним. У свою чергу, ХХ ст. породило роздробленість дисциплін. На його думку, ситуацію може врятувати герменевтика, яка має можливість кардинально змінити життя людини. Онтологічний вимір релігії для Еліаде, по суті, означає змістити сприйняття «безодні понад нами» і «безодні всередині нас». Він стверджує, що дослідження релігії за допомогою герменевтики допоможе віднайти в структурі життя людини певний збіг протилежностей, що, в свою чергу, дасть людині відчуття абсолютної свободи", - пише у рецензії Віталій Щепанський.
#рецензія
"...дослідниця осмислює феномен релігійної ситуації, яку пропонує розглядати як відкриту систему, здатну до самоорганізації. Хоча ці розділи і є складними з погляду стилістики, в них удосталь векторів думки, які потребуватимуть продовження вивчення. Дослідниця осмислює структуру релігійної ситуації, виділяючи її мікро-, макро- і метарівні, простежує цікаві приклади релігійних процесів у світі й Україні в горизонті культури постмодерну та випробовує під час аналізу можливості синергетики. Змістовним доповненням є схема, що описує модель концептуальної матриці релігійної ситуації", - пише у рецензії Юлія Ємець-Доброносова.
Кралюк П. Почаївська лавра: історія, про яку не розповідають. Київ: Український пріоритет, 2024. 184 с.
ISBN 978-617-8345-32-7

Про Почаївську лавру існує чимало міфів, які багатьма сприймаються. Її часто представлють як оплот російського православ'я. Й справді, за часів, коли Волинь була захоплена Російською імперією, вона такою стала. Однак мало хто знає, що Почаївська лавра була розбудованою й стала знаним релігійним осередком саме за «уніатських» часів. Мало хто знає про численні «уніатські» видання монастиря. Або чи багато знають, що один із почаївських святих Амфіліохій (Головатюк) походив з родини, яка була пов'язана з УПА.
Про ці й про інші малознані сторінки з минулого Почаївської обителі йдеться в цій книзі. Автор намагався представити її історію правдивою, без проросійських міфів.
Родигін К. Поетична алхімія Джеффрі Чосера / друге вид. Київ: Вид-во Руслана Халікова, 2024. 182 с.
ISBN 978-617-8310-28-8
 
Одного весняного дня наприкінці XIV ст. строкатий гурт прочан на шляху до англійського міста Кентербері наздоганяють двоє незнайомців – канонік у чорному вбранні, спітнілий наче перегінний куб, та його слуга, який твердить, що канонік – великий учений, здатний встелити весь шлях до самого Кентербері сріблом і золотом. Але чи так це насправді? «Батько англійської поезії» Джеффрі Чосер запрошує до захопливої оповіді про загадкове мистецтво алхімії, у якій не все так просто, як видається на перший погляд. І хоча в першому прочитанні може здатися, що ставлення поета до алхімії є відверто негативним, подальший аналіз виявляє принципово інші рівні та шляхи розуміння «поетичної алхімії» англійського класика.
Андрійовський Р. Вступ до екуменізму. Дрогобич: Вид-во Дрогобицької духовної семінарії, 2017. 328 с.

У книзі, в основі якої покладено курс лекцій з екуменізму в Дрогобицькій духовній семінарії у 2010-2016 рр., подано загальне представлення екуменізму як руху за відновлення єдності між християнами. Автор розглядає історію екуменічного руху, презентує основних його учасників, змальовує головні етапи поступу та сучасний стан екуменічних стосунків з перспективи Церков католицького сопричастя. Значне місце приділяється опису екуменічної ситуації в Україні. Відображено особливості православного ставлення до екуменізму.
Баркер А. Як стають мунітами: добровільно чи їм промивають мізки? / Пер. з англ. О. Дем’янчук. Київ: Вид. Р. Халікова, 2024. 562 с.
ISBN 978-617-8310-26-4

Увазі читача пропонується авторизоване українське видання праці Айлін Баркер — провідної та ключової для становлення сучасного українського релігієзнавства дослідниці.

Описуючи процес навернення до Церкви Об’єднання неорелігії, заснованої корейським релігієтворцем Мун Сон Мьоном ще в середині ХХ ст., Баркер на підставі сотень інтерв’ю, які вона проводила персонально із послідовниками цього руху, шляхом тривалого включеного спостереження відкидає теорію «промивання мізків» як пояснення масового приєднання до цієї організації нових адептів. Цим самим автор реабілітує неорелігії як власне релігії, що є результатом духовних пошуків, а не духовного насильства, свідомим вибором альтернативного історичним церквам шляху спасіння і самореалізації багатьох сучасних вірян. Книгу можна придбати тут: https://pxpublisher.com.ua/yak-stayut-munitamy/
Ошо. Автобіографія духовно неправильного містика. Львів: Terra Incognita, 2020. 368 c.
ISBN 978-617-7646-33-3

Сам Ошо автобіографії ніколи не писав. Тож ця книга, наче клаптикова ковдра, зшита з розрізнених спогадів, вибраних із його численних промов і укладених у хронологічному порядку. Вона показує справжнього Ошо, не ідеалізуючи його і не відбілюючи. Вона настільки ж не схожа на інші автобіографії, як Ошо не схожий на інших містиків. І хоча його життя часом нагадує гостросюжетний пригодницький роман, це перш за все автобіографія духу, яка проектує хронологічний ланцюжок подій крізь призму духовного.
Матеріал для цієї книги вибрано з різних виступів Ошо перед живою аудиторією. Всі його промови і бесіди були опубліковані в повному обсязі як книги, також вони доступні у вигляді оригінальних аудіозаписів.
Биков О., Бурлака О., Курмаз С. Orthodox Chic. Київ: Основи, 2020. 136 с.
ISBN 978-966-500-854-5

Orthodox Chic — друге видання у серії візуальних досліджень архітектури та міського простору. Автори видання фіксують феномен пострадянської релігійної архітектури, осмислюючи його соціальний, історичний та політичний контексти. На сторінках книги задокументовано фотографії сакральної забудови, зібрані авторами впродовж декількох років: від традиційних церков до мафів та кіосків, що виконують сакральні функції.
#рецензія
"Смирнов звертає увагу передусім на радянізацію західноукраїнських земель, яку супроводжували інтенсивна пропаґандистська робота й репресивні заходи проти духовенства. Однак від червня 1941 року, після того, як було встановлено нацистський режим на цій території, ситуація почала змінюватися, відбулося пожвавлення церковного життя і переформатування православного простору. Автор детально аналізує процес інституалізації Автономної православної церкви й доходить висновку, що єпископат АПЦ тісно співпрацював із нацистською владою, а релігійна політика німецької окупаційної адміністрації еволюціонувала в бік встановлення тотального контролю за православними церквами і згодом переросла у демонтаж традиційної системи церковного управління", - пише у рецензії Дмитро Шевчук.
#рецензія
"Дещо порушує звичну хронологію і структуру релігійного розвитку людства запропонований до Другого тому розгляд ісламу <...> Характеризуючи сучасний іслам, автор загалом дає позитивні оцінки цій релігії, яка «забезпечує стабільний розвиток ісламу на майбутнє» (с.498). «Традиції роблять
мусульман культурно сильнішими за представників західного світу», – вважає доктор Шепетяк. Виділяючи основні ідейно-політичні позиції в ісламі – модернізм і фундаменталізм, вчений вважає, що фундаменталізм є допустимим і навіть корисним для формування ідеологічної рівноваги, якщо триває на рівні громадського обговорення. Але серед мусульман є такі організації, які недопустимими заходами прагнуть зберегти мусульманську ідентичність (с. 499-500). Геополітичне значення мають рухи за відновлення Халіфату, об'єднання мусульман всього світу (панісламізм) та арабів (панарабізм) – політичні доктрини теократичної держави", – пише у рецензії Людмила Филипович.
Ґудзяк Б., митр. Жити переможно: Школа Патріарха Йосифа Сліпого. Львів: Вид-во УКУ, 2024. 88 с.
ISBN 978-617-7608-74-4
 
В основу видання лягли тексти виступів Архиєпископа Бориса Ґудзяка, Митрополита Філадельфійського УГКЦ і Президента УКУ, присвячені 125-річчю з дня народження Патріарха Йосифа Сліпого і проходили під гаслами «Бути собою» та «Великого бажайте!». Книга містить особисті спогади з дитячих та юнацьких років про перші зустрічі з Патріархом, враження від спілкування з ним під час навчання в Українському католицькому університеті в Римі, а також осмислення його особистості та діяльності крізь призму власного життєвого досвіду й сучасних викликів. У книзі Йосиф Сліпий постає перед читачем не лише як церковний лідер, науковець, багатолітній незламний в’язень радянської системи, а й також як відважний управлінець, який у складних і несприятливих обставинах будував, відновлював, збирав і творив команди та проєкти, які після його смерті не лише вистояли, а й розвинутися.
Сафронов А. Г. Психология религии. Киев: Ника-Центр, 2002. 224 с.
ISBN 966-521-149-8

Настоящая монография посвящена целостному рассмотрению религии как психологического феномена. В частности, освещены следующие вопросы: психологические истоки религии, роль измененных состояний сознания в системе религиозного опыта, эзотерические психопрактики в религиозных традициях мира, а также проблема манипулятивного воздействия на психику со стороны так называемых неорелигиозных организаций. Особый интерес представляет анализ психологической природы методов, используемых неорелигиозными культами, механизмов их деструктивного влияния на психику человека, а также методов и моделей искусственного вовлечения человека в деятельность религиозной организации.
Скіллен В. Дж. Громадянство: Християнський погляд / пер. з англ. Д. Каратеєв. Київ: Дух і Літера, 2024. 128 c.
ISBN 978-617-8262-66-2

Громадянство є важливим у будь-якій політичній спільноті, де уряд підпорядкований закону. Громадяни, так само як і уряди, несуть відповідальність за загальне благо наших суспільств. Ця книга представляє ідеї щодо того, як підтримувати та реформувати деякі з найважливіших інститутів і практик, необхідних для діяльного та справедливого громадянського ладу. Автор відверто викладає в книзі християнські погляди. Як знайти способи мирного співжиття в політичній спільноті, де існує свобода слова та зібрань і де кожен має можливість бути відповідно представленим у законодавчих та виконавчих органах? Аби це все стало можливим, кожен як стверджується у цій книзі, має «викласти свої карти на стіл». Ми повинні бути відвертими одне з одним щодо своїх найглибших переконань, які формують наші політичні погляди та суспільні дії. Лише в такому разі стануть можливими взаєморозуміння та повага.
2024/12/26 19:56:47
Back to Top
HTML Embed Code: