Telegram Group Search
Україна у 2024 р. збільшила видобуток газу на 2,2% - до 19,12 млрд куб м

📈Україна у 2024 році збільшила валовий видобуток природного газу на 2,2% до 19,12 млрд куб м порівняно з 18,7 млрд куб м у 2023 році. Про це пише консалтингова компанія ExPro. Зростання досягнуте переважно завдяки державним компаніям, тоді як приватні видобувники показали зниження показників.

➡️АТ "Укргазвидобування", найбільша газовидобувна компанія країни, збільшила видобуток на 4,6% до 14,55 млрд куб м.
➡️ПАТ "Укрнафта" також покращила результати, збільшивши видобуток на 6,6% до 1,17 млрд куб м.

📉Приватні компанії, навпаки, скоротили видобуток на 8% до 3,4 млрд куб м.

🤔Це падіння ExPro пов'язує з проблемами регулювання, зокрема блокуванням спеціальних дозволів для деяких компаній. Проте у другій половині року приватний сектор почав демонструвати ознаки відновлення.

#енергетика #газ
Джерело
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🌍 2024: Рік викликів та стійкості — висновки команди МЕМУ
(#ІЕД, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій)

Хоча ключові економічні прогнози передбачали закінчення війни у 2024 році, минулий рік виявився ще одним роком війни, сповненим невизначеності, ризиків та викликів. Головними труднощами були територіальні втрати, серйозні руйнування та пошкодження енергетичної мережі внаслідок російських атак, необхідність забезпечення фінансування триваючої війни та додаткова мобілізація сил оборони.

У 2024 році ми спостерігали:
📈 Зростання ВВП на 3,8% (оцінка #ІЕД) попри триваючу невизначеність, але завдяки стійкості уряду, бізнесу, населення та міжнародній підтримці
💡 Пошкоджену та зруйновану енергомережу, яка була значною мірою відновлена, з прогресом у децентралізованій генерації
🌊 Успішний Український морський коридор зі збільшенням обсягів експорту
🤝 16,2 млрд євро підтримки від ЄС та прогрес у перемовинах щодо вступу до ЄС
🗺 Безпрецедентну угоду G7 щодо пакету допомоги Україні на 50 млрд доларів США, який буде покритий за рахунок прибутку від заморожених російських активів

Цей рік також нагадав нам про важливість дотримання курсу реформ та виконання міжнародних зобов'язань, коли ми дивимось у 2025 рік із обережним оптимізмом. Продовження співпраці з глобальними партнерами, стратегічні інвестиції та публічна підзвітність будуть ключовими для подолання майбутніх викликів. 🌟

Більше ключових фактів з нашого підсумку 2024 року доступні за посиланням
Також ми вказуємо там на факти, які є найважливішими для 2025 року 🔎

В ІЕД ми залишаємося відданими аналізу економічних тенденцій, просуванню реформ та адвокації політик, які підтримують стійке зростання та відновлення. Тож слідкуйте за нами у 2025 році та читайте наш #МЕМУ за посиланням

#ЕкономічніПрогнози #СтійкістьУкраїни #РазомЗаУкраїну 🌍
Ukraine Facility стала найбільшим джерелом зовнішнього фінансування України у 2024 році

💵Міністерство фінансів пише, що програма Ukraine Facility стала найбільшим джерелом зовнішнього фінансування державного бюджету України у 2024 році. Це забезпечило надходження $17,3 млрд, що становить понад 40% усього зовнішнього фінансування.

Загалом Україна отримала міжнародну допомогу у 2024 році на суму понад $41 млрд. Найбільшими донорами стали
🇪🇺Європейський Союз ($14,1 млрд надійшло як пільгове фінансування, а $3,2 млрд - у формі грантів) - Ukraine Facility,
🇺🇸США ($8,3 млрд у формі грантів),
🏦Міжнародний Валютний Фонд ($5,3 млрд пільгового фінансування)
🇯🇵Японія ($4,3 млрд у різних формах).

#допомога #ukrainefacility
Джерело
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій – один з небагатьох незалежних дослідницьких центрів, які дозволяють сформувати враження про стан економіки.

Про це пише видання The Page, яке обговорило із Оксаною Кузяків, виконавчою директоркою ІЕД, головні проблеми бізнесу у 2024 році, адаптацію до війни, роль держави та про те, чого очікують підприємці.

Головні тези інтерв'ю:

🔸Головною проблемою для бізнесу у 2024 році були питання безпеки. Приблизно 60% компаній у середньому вважають це найбільшою перешкодою для ведення бізнесу в Україні.
🔸Брак кваліфікованої робочої сили став серйозною проблемою. Проте це свідчить не тільки про дефіцит кадрів, але й про часткове відновлення економічної активності.
🔸Допоки триває війна, бізнес не очікує якогось великого ривка зростання. Тим часом очікування на два-три місяці або пів року вперед мають значний оптимізм.
🔸У нас майже 40% вважають, що держава – правильний регулятор, позитивно оцінюють її роль.
🔸За останні 10-15 років частка тих, хто очікує від держави якихось дотацій, значно зменшилась.

🔍Повний текст інтерв'ю та відео – за посиланням

#ІЕД
Вантажообіг українських портів зріс на 57% у 2024 році

📊Українські морські порти досягли рекордного показника у 2024 році, обробивши 97,2 млн тонн вантажів. Це на 57% більше порівняно з 2023 роком.

📈З загального обсягу оброблених вантажів, експорт склав 88,1 млн тонн, що суттєво перевищує показник 2023 року в 56,2 млн тонн.

🌾Аграрна продукція залишається ключовою складовою вантажообігу, досягнувши близько 60 млн тонн.

#порти #торгівля
Джерело
Споживча інфляція в Україні зросла до 11,2% у листопаді 2024 року

💵За розрахунками НБУ, у листопаді 2024 року споживча інфляція в Україні досягла 11,2% у річному вимірі, що виявилося вище прогнозів НБУ.

🔍Основними факторами прискорення інфляції стали подорожчання продуктів харчування через зниження пропозиції окремих сільгоспкультур та тваринницької продукції, що зумовило зростання цін як на сирі, так і на оброблені продукти харчування.

Значний вплив на інфляцію мало зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення та оплату праці, а також ефекти послаблення обмінного курсу в попередні періоди. Пришвидшилося зростання цін у сфері послуг зв'язку, освіти, культури та відпочинку, ресторанного і готельного бізнесу.

⛽️Темпи зростання цін на пальне сповільнилися завдяки зниженню світових цін на нафту.

Алкогольні й тютюнові вироби подорожчали через девальваційний ефект та очікуване підвищення акцизів з січня 2025 року. Водночас мораторій на підвищення тарифів на окремі комунальні послуги стримував більш суттєве зростання цін.

#ціни
Джерело
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Українські транспорт 🚛 та енергетика 💡 в 2024 році пережили кардинально різні «емоції». Якщо транспортна галузь досягла локальних максимумів завдяки поліпшенню логістики, то енергетична інфраструктура перебувала під тиском російських обстрілів.

Через це минулий рік став найскладнішим для енергосистеми з початку повномасштабного вторгнення. Але що допомогло Україні залишатися «увімкненою»?

⚡️ Інтеграція з європейською мережею ENTSO-E дозволила наростити імпорт електроенергії з ЄС із максимальною потужністю в грудні у 2,1 ГВт.
⚡️ Україна отримала гуманітарну допомогу від 36 країн для відновлення стабільної роботи енергосистеми, зокрема від США, Німеччини, Канади, Іспанії, Польщі.
⚡️ Донори Фонду підтримки енергетики України зобов’язалися надати понад 1 млрд євро фінансової допомоги.
⚡️ Об’єктів розподіленої генерації за рік підключено на 835 МВт. А фінансування ще 430 МВт нових потужностей підтримала держава.

В той же час транспортна галузь продемонструвала ще більші досягнення:

🔸 Порти обробили 91,1 млн тонн вантажів, з яких 82% відправлено Українським морським коридором.
🔸 «Укрзалізниця» наростила як внутрішні вантажні перевезення, так і на експорт (146,9 млн тонн).
🔸 Пасажирські перевезення зросли до довоєнного рівня – 57,2 млн пасажирів у далекому та приміському сполученні.

В 2025 році викликів буде не менше. Децентралізації виробництва електроенергії залишається ключовим завданням, а зупинка транзиту російського газу є не тільки викликом, а й може створити нові можливості для України.

Крім того, потрібно врегулювати підходи до розділення «Укрзалізниці», доєднатися до ключових міжнародних конвенцій у сфері морського транспорту, оновити законодавство у повітряному транспорті та впровадити європейські стандарти в автомобільному.

👉 Більше про ситуацію в економіці ви можете дізнатися з річного звіту команди Місячного економічного моніторингу України #MEMU

#ІЕД #МЕМУ
Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
CERT-UA зафіксувала понад 4300 кібератак на українські об'єкти у 2024 році

📊За даними Урядової команди реагування на комп’ютерні надзвичайні події CERT-UA, у 2024 році опрацювали 4315 кіберінцидентів, що на 69,8% більше порівняно з 2541 атакою у 2023 році.

🔍Головними цілями кіберзлочинців стали місцеві органи влади, урядові організації, об'єкти сектору безпеки та оборони, енергетики, а також комерційні структури і телекомунікації.

Найпоширенішими методами атак виявилися розповсюдження шкідливого програмного забезпечення, фішинг та компрометація облікових записів. Зловмисники націлені на викрадення чутливої інформації та знищення даних, особливо щодо планів сил оборони України та підприємств оборонно-промислового комплексу.

#кібербезпека
Джерело
Реєстрації електромобілів в Україні зросли на 38% за 2024 рік

📈У 2024 році український автопарк поповнився 51,7 тис електромобілів, що на 38% перевищує показники 2023 року, повідомляє Укравтопром.

🔍Основну частку реєстрацій склали легкові автомобілі - 50,4 тис одиниць (+37%). Комерційний транспорт показав більші темпи зростання - 1264 одиниці (+64%).

Попри загальне річне зростання, у грудні 2024 року спостерігалося зниження реєстрацій на 18% порівняно з груднем 2023 року - було придбано 3,8 тис електромобілів. З них 3,6 тис становили легкові авто (падіння на 20%), а 124 одиниці - комерційний транспорт (зростання на 59%).

#автомобілі
Джерело
Користувачі перенесли 340 тис мобільних номерів між операторами у 2024 році

🔍Протягом 2024 року в Україні було здійснено понад 340 тис переходів абонентів між мобільними операторами із збереженням номера (MNP). Про це йдеться у повідомленні Національної комісії з регулювання електронних комунікацій та поштових послуг (НКЕК).

📈Найбільше нових користувачів залучив lifecell - близько 270 тис абонентів, причому 70 тис з них (26%) здійснили перехід у грудні.

📉Водночас найбільше абонентів в абсолютних показниках втратив "Київстар" - 207,1 тис користувачів.

За даними НКЕК, попит на послугу MNP демонструє стабільне зростання, за винятком 2022 року, коли кількість переходів знизилась через російське вторгнення.

#телеком
Джерело
Україна отримала перші €3 млрд від ЄС за рахунок доходів з заморожених активів росії

🇪🇺В рамках ініціативи G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) Європейський Союз перерахував до державного бюджету України перший транш у розмірі €3 млрд. Це частина загального пакету допомоги від ЄС на €18,1 млрд, який буде забезпечений доходами від заморожених активів росії. Очікується, що кошти від Європейського Союзу будуть надходити частинами до кінця 2025 року.

💵За офіційними даними ЄС, обсяг заморожених активів центрального банку росії в Європейському Союзі становить €210 млрд, що складає більшу частину всіх заморожених російських активів у світі. Щорічний дохід від цих активів, залежно від рівня відсоткових ставок, оцінюється у €2,5-3 млрд.

Як зазначив міністр фінансів Сергій Марченко, отримані кошти будуть спрямовані на фінансування пріоритетних видатків державного бюджету, включаючи соціальні та військові потреби, підтримку макроекономічної стабільності та відновлення критичної інфраструктури.

Загальний обсяг допомоги в рамках ініціативи ERA має скласти $50 млрд.

#допомога #ERA
Джерело
Держстат повідомив про прискорення інфляції до 12% за підсумками року

📈За даними Держстату, споживчі ціни в Україні у грудні 2024 року зросли на 12% до грудня 2023 року. Базова інфляція (без урахування сезонних факторів та адміністративного регулювання) становила 10.7%.

🔍Найпомітніше зростання цін спостерігалося в енергетичному секторі - електроенергія подорожчала на 63.6% (грудень 2024 до грудня 2023). Суттєво зросли ціни на продукти харчування:
➡️овочі (+48.3%),
➡️масло (+33.9%),
➡️соняшникова олія (+20.9%),
➡️молочні продукти (+16-19%).

🏢Житлово-комунальні послуги також додали в ціні: утримання будинків подорожчало на 11.2%, вивіз сміття - на 8.9%.

🏥Зросла вартість послуг: охорона здоров’я + 13,2% (включає амбулаторні послуги +15.6%; ліки та обладнання +13,9), ресторани та готелі +13.2%, освіта +12%.

📉Із всіх груп товарів скорочення цін у грудні 2024 до грудня 2023 спостерігалося лише по одягу та взуттю (-4,3%)

#ціни
Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
Економіка України
Держстат повідомив про прискорення інфляції до 12% за підсумками року 📈За даними Держстату, споживчі ціни в Україні у грудні 2024 року зросли на 12% до грудня 2023 року. Базова інфляція (без урахування сезонних факторів та адміністративного регулювання) становила…
Експерт ІЕД Віталій Кравчук додав коментар щодо інфляції:

📉Інфляція у місячному виразі дещо сповільнилась у грудні до 1,4% дпм, що стало найнижчим показником за останні чотири місяці. Втім у січні-серпні 2024 року місячна інфляція не перевищувала 1%.

🔍Як коментує експерт ІЕД Віталій Кравчук, у грудні ціни на яйця та овочі, які різко зростали у попередні місяці, стабілізувались і у випадку яєць почали знижуватись. Також, як звичайно у грудні, знизились ціни на зимовий одяг та взуття.

Втім на ціни на інші товари та послуги далі тиснуло відновлення споживчого попиту та зростання витрат виробників та підприємств торгівлі.

Продовжувалось зростання цін на молочні продукти та хлібопродукти.

Також відчутно зросли ціни на зв'язок, що ймовірно відображало підвищення тарифів операторами мобільного зв'язку, а не зростання цін на телефони.

#ІЕД #ціни
Джерело
Економічні тенденції з точки зору бізнесу (грудень 2024)

😊ІЕД запрошує вас та ваші команди 14 січня 2025 року з 15:00 до 16:00 на онлайн захід «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (грудень 2024)»!

🔍Ми представимо результати 32-го Щомісячного опитування керівників підприємств "Український бізнес під час війни" за грудень 2024, та обговоримо економічні тенденції з точки зору бізнесу. Дізнаємося, як російські терористичні атаки впливають на бізнесові очікування і розповімо про перешкоди, з якими зіткнувся бізнес.
Після презентації відбудеться сесія запитань і відповідей.

Спікери:
🔸Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД, керівниця Центру досліджень сучасного суспільства
🔸Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД
Модератор зустрічі Андрій Бутін, старший науковий співробітник ІЕД.

👉Реєстрація: за посиланням

Захід проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» в рамках проєкту «Інтеграція України у внутрішній ринок ЄС: неупереджена оцінка та діалог зі стейкхолдерами» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

#ІЕД #NRES #заходи
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Інфляція продовжить зростати на початку 2025 року, але знизиться у другому півріччі - НБУ

📊У 2024 році споживча інфляція в Україні досягла 12%, перевищивши прогноз Національного банку. Основними чинниками прискорення інфляції НБУ називає стрімке подорожчання продуктів харчування через нижчі врожаї, зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також послаблення курсу гривні.

🔍Адміністративно-регульовані ціни зросли на 16,3%, в основному через подорожчання тютюнових виробів та алкогольної продукції внаслідок підвищення акцизів. Ціни на пальне збільшилися на 4,8%.

🤔НБУ прогнозує подальше зростання інфляції в перші місяці 2025 року через вплив низьких врожаїв та зростання витрат бізнесу. Проте у другій половині року очікується повернення інфляції до траєкторії зниження з наближенням до цільового показника 5%.

#НБУ #ціни
Джерело
Уряд готується виділити 2 млрд грн на компенсації судновласникам за воєнні ризики у 2025 році

🔍Кабінет Міністрів України розробив проєкт постанови щодо компенсації збитків судновласникам, які можуть постраждати від російської агресії у 2025 році. На ці цілі з резервного фонду державного бюджету планується виділити до 2 млрд грн. Механізм поширюватиметься як на українські, так і на іноземні судна.

🚢Потреба у такому механізмі виникла через те, що стандартне страхове покриття не поширюється на випадки, які сталися під час воєнного стану. Наразі судна, що прямують до північно-західної частини Чорного моря, не можуть отримати класичне страхове покриття через високі військові ризики.

💵Компенсації надаватимуться за шкоду, заподіяну з 1 січня 2025 року суднам, що перебувають у територіальному морі України, на тимчасовому морському шляху та в акваторіях відкритих портів. Основною умовою є перевезення невійськових вантажів.

#морськийкоридор
Джерело
2025/01/15 03:41:04
Back to Top
HTML Embed Code: