Telegram Group & Telegram Channel
🔥 Վրաստանի վարչապետի հայաստանյան այցին որոշակի հանգամանալիությամբ կանդրադառնամ վաղը:
Այժմ համառոտ առանձնացնեմ երկու հայտարարություն, մեկը ԱԳ նախարար Բոչորիշվիլու, մյուսը վարչապետ Կոբախիձեի «կատարմամբ»: Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում Վրաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը պետք է լինի այնպիսի դրույթներով, որոնք նպատակահարմար կլինեն երկու կողմի համար էլ: Ըստ նրա, դա է, որ կապահովի կայուն խաղաղություն:
Այլ կերպ ասած, Վրաստանի ԱԳ նախարարը խոսում էր այն մասին, որ միակողմանի թելադրանքով ձեւավորված կամ համաձայնեցված պայմանագիրը չի կարող լինել կայուն խաղաղության հիմք:
Սա իհարկե Հայաստանին արվող այսպես ասած ռեվերանս կամ լավություն չէ: Վրաստանը թերեւս լավ է պատկերացնում, որ Հայաստանին միակողմանի քաղաքական կապիտուլյացիա պարտադրելուց հետո, Ադրբեջանը անցնելու է Վրաստանին: Բաքուն այդ ծրագրերը նախապատրաստել է շատ վաղուց: Ըստ այդմ, Վրաստանի համար խիստ անցանկալի է քաղաքական կապիտուլյացիայի նախադեպը Կովկասում:
Մյուս հայտարարությունը Վրաստանի վարչապետինն է, ըստ էության վերը նշախս մտահոգությունների տրամաբանական համատեքստով: Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո եղան երկու վարչապետների հայտարարությունները: Վրաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ՝ «մեր երկրների միջև զարգացումները նաև ազդագիր են համաշխարհային զարգացումների, և մեր համագործակցությունն այս իմաստով կենսական կարևորություն ունի»: Ես չեմ հիշում՝ եթե սխալվում եմ, մարդիկ գուցե կուղղեն, որ Վրաստանը բարձր մակարդակով տված լինի Հայաստանի հետ հարաբերությանը՝ «կենսական» բնորոշումը:
Հիշեցնեմ, որ Հայաստանն ու Վրաստանը մեկ տարի առաջ հենց այս օրերին ստորագրեցին ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիր, Նիկոլ Փաշինյանի Վրաստան կատարած այցի ընթացքում: Այդ ժամանակ վարչապետն Իրակլի Ղարիբաշվիլին էր: Դրանից մի քանի օր անց նա թողեց վարչապետի պաշտոնն ու Բիձինա Իվանիշվիլիի որոշմամբ նրանք փոխատեղվեցին Իրակլի Կոբախիձեի հետ՝ Կոբախիձեն դարձավ վարչապետ, Ղարիբաշվիլին՝ կուսակցության ղեկավար: 🇦🇲🇬🇪
group-telegram.com/badalyanrakurs/1880
Create:
Last Update:
BY Hakob Badalyan
❌Photos not found?❌Click here to update cache.
Warning: Undefined variable $i in /var/www/group-telegram/post.php on line 260
Share with your friend now: