group-telegram.com/buntcg/39852
Last Update:
Да је све ствар интереса, како управо каже Синиша Пепић, говори и чињеница да Весли Кларк на Косову копа 15 милиона долара
Весли Кларк, пензионисани генерал НАТО-а је и председник компаније Envidity. Envidity energy Kosovo је фирма коју води генерал Весли Кларк, а компанија је заинтересована за подземну гасификацију угља на Косову и производњу синтетичког гаса, дизела и керозина. Првобитни захтев за дозволу компанија је поднела 2013. године, за три лиценце, укупне површине од преко 3.400 километара. Пројекат укључује гасификацију подземног угља технолошким методама које омогућавају производњу синтетичке нафте (дизела), хемијским процесом гасификације угља, кроз употребу напредних технологија.
У овом случају, да напоменемо, ради се о праву на експлоатацију трећине територије Косова и Метохије.
Прописи о истраживању и експлоатацији угља нису у потпуности конзистентни, а поједини стручњаци сматрају да стицање права на истраживање на овако великој површини практично значи стицање монопола на истраживање богатих резерви угља, а заправо монопол на будућу експлоатацију угља. Стручњаци за енергетику и енергетске ресурсе и менаџер пројекта Косово Ц – пројекта за нову електрану коју ће градити ConturGlobal, енергетска компанија са седиштем у Њујорку, каже да када Envidity добије све лиценце, то значи да добиће скоро искључива права на косовски угаљ.
Верује се да на Косову, односно у Метохији и у Дреници, има око 12 милијарди тона лигнита који може да се искористи у термоелектранама. Косовска* енергетска корпорација користи око 10 до 11 милиона тона годишње, што значи да би претпостављене резерве обезбедиле експлоатацију у наредних 1000 година.
Први захтев "Envidity Energy ltd" поднео је за добијање дозволе за истраживање у региону Вучитрна, у Приштини, Србици, Глогвцу и Подујеву, што је око 327 квадратних километара.
Други захтев поднет је за Витински крај, укључујући Липљан, Косово Поље, Качаник, Штимље и Урошевац, који износи 876 квадратних километара.
Трећа примедба односила се на дозволу за истраживање угља и битумена у региону Метохије, који се простире на 2.279 квадратних километара и обухвата општине Клина, Призрен, Дечани, Пећ, Исток, Ђаковица, Ораховац, Малишево, Мамуша. , Србица, Јуник и Сува.