group-telegram.com/vallholl/7148
Last Update:
Згідно з сучасними теоріями, праслов'янська мова сформувалася в І тисячолітті до нашої ери, та була нащадком праїндоєвропейської. На початковому етапі свого існування праслов'янська мова була діалектом індоєвропейської прамови. Існує гіпотеза, згідно з якою прабалти і праслов'яни пережили період спільності, і реконструюється прабалтослов'янська мова, яка пізніше розпалася на праслов'янську та прабалтійську. Відмічається факт незвичайної схожості балтійських і слов'янських мов між собою на всіх рівнях: лексичному, морфологічному і граматичному.
Протослов'янські діалекти дали початок праслов'янській мові тоді, коли на всіх мовних рівнях набралося досить змін, щоб мова предків слов'ян стала незрозумілою для балтів. Відповідно різним датуванням, це сталося у період 1500—500 років до нашої ери. Більша частина праслов'янської лексики є індоєвропейською лексикою, тобто успадкованою з праіндоєвропейської мови та схожою з лексикою інших індоєвропейських мов (*mati, *ovьca, *melko, *synъ, *(j)agnę).
• Терміни спорідненості і свояцтва: *otьcь («батько», «отець») *mati («мати»), *tata («батько», «тато»), *mama («мама»), *synъ («син»), *dъkti («дочка»), *bratrъ, *bratъ («брат»), *sestra («сестра»), *dědъ («дід»), *baba («баба»);
• Імена слов'янських богів: *Perunъ («Перун»), *Velesъ («Велес»), *divъ («злий дух», «демон»);
• Назви інструментів і зброї: *sekyra («сокира»), *tesdlo («тесло»), *nožь («ніж»),*dьl̥bto («долото»), *moltъ («молот»),*jьgla («голка»), *mеčь, *mьčь («меч»), *kopьje («спис»), *lǫkъ («лук»), *strěla («стріла»), *porktja («праща»), *ščitъ («щит»).