Telegram Group Search
🇵🇱🇷🇺Чортківське повстання відбулося в ніч з 21 на 22 січня 1940 року на Тернопільщині. Це була спроба польського збройного заколоту проти радянської армії, що стало першим виступом поляків проти совітів у цьому регіоні. Хоча повстанці не мали зброї, вони намагалися відстояти місто. Погодні умови завадила швидкому прибуттю учасників повстання до Чорткова, а сам виступ тривав всього кілька годин.

Організаторами були члени польських молодіжних товариств «Стшельци», «Харцери», «Соколи» на чолі з Я. Ковальським за участю 🇺🇦українських підпільників-гімназистів. Серед цілей повстання було захоплення зброї та автотранспорту Чортківського гарнізону, щоб з’єднатися з польською армією для продовження боротьби проти радянської влади.

Під час зборів у костелі домініканців 21-22 січня учасники поділилися на чотири групи і запланували атакувати місцевих червоноармійців та захопити вокзал. Однак, не всі плани вдалося реалізувати, і радянські військові зуміли зупинити повстанців. На ранкові години прибув бронепоїзд з солдатами Червоної армії, які почали арештовувати підозрюваних.

Унаслідок радянських репресій за два дні було заарештовано 242 особи, з яких 24 розстріляли, а 55 відправили до трудових таборів. Чортківське повстання стало важливою подією, що спровокувала каральні акції радянської влади проти діячів національного підпілля. Ті, хто вижив, були звільнені лише після підписання договору Сікорського-Майського в 1941 році.

❤️🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱❤️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Голос за кадром: "Відчуєш його завжди, бо наші гірчиці приправлені по-особливому. Гірчиці KAMIS - справжні гірчиці"

❤️🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱❤️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
ℹ️ 22 січня у Свошовіцах (район Кракова) річка Вільга набула яскраво-зеленого відтінку

🟢Причина - уранін, безпечний барвник, котрий використовують для перевірки герметичності каналізації. Рідина випливала з каналізаційного виходу поряд із курортом Свошовіце.

👮‍♂️Поліція розпочала розслідування

❤️🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱❤️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
👮🥷У Жешуві створено новий відділ військової контррозвідки

Це ще одна нова інспекція SKW після Бидгощі, Вроцлава та Ольштина. Від січня також є філії в Перемишлі, Замості, Чєхануві, Шєдльцах та Валчі.

❤️🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱❤️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
1861 р. польсько-русинський/український поет Платон Костецький потрапив за ґрати за участь у демонстрації щодо «віднімеччення» Львівського університету. Перебуваючи в ув'язненні, написав поезію «Nasza mołytwa» (українською мовою, але латинкою з польськими впливами), яка 1862 року побачила світ у збірці його поетичних творів накладом книгарні Кароля Вільда. Вірш невдовзі набув популярності і став гімном прихильників ягайлонської ідеї.

Wo imia Otca i Syna


✝️To nasza mołytwa:
Jako Trojca, tak jedyna
Polszcza, Ruś i Łytwa.

Switiat’ krowiu pobratani
Try rody wełyki
Jak trojświcznyk na Jordani
U rukach władyki.

Jedna w Boha Korołewa
Mołyt’ za namy
Z Częstochowy, Poczajewa
I z nad Ostrej Bramy.

Jednow my żyjem nadijew,
Wspilnaja nam sława,
Wsim zariwno myłyj Kijew,
Wilno i Warszawa.

Hej, krakowśki dzwoniat’ dzwony,
Switom hołos czuty,
Z hrobów kłyczut’ Jahajłony,
Piasty, Korybuty:

Wo imia Otca i Syna
To nasza mołytwa:
Jako Trojca, tak jedyna


🇵🇱Polszcza, 🇺🇦Ruś i 🇱🇹Łytwa🇧🇾


❤️🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱❤️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
⚽️🇵🇱Польський футбол потужний і нещадний

❤️🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱❤️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Zoofilek na alejach Jana Pawła II

Jest потужність

📱 🇵🇱 Польські Файли 🇵🇱 📱
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Polska język trudna język

Хрюкнув
з назви міста

Якби Вам було мало самої лише назви, там ше й проводиться фестиваль "Wystrzałowe Pyzdry" на честь першого задокументованого вистрілу порохової артилерії на сучасній території Польщі, котрий стався 12 січня 1383 року.

ПИЗДРАНУЛО
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📆26 січня 1934 року в Берліні Юзефом Ліпським та Константином фон Нейратом підписано польсько-німецький пакт про ненапад. Обидві сторони зобов'язалися протягом десяти років не вирішувати суперечки агресивним шляхом. Для обох держав ця угода стала прикладом Realpolitik. Пілсудський, який раніше в липні 1932 року уклав подібний пакт із СРСР, реалізував принцип підтримання балансу між двома сусідами Польщі, що дало країні час на внутрішню (де)стабілізацію. В свою чергу, Гітлер використав цей пакт, щоб створити імідж політика, що прагне миру, водночас посилюючи переозброєння в Німеччині. Декларація призвела до тимчасової нормалізації та поліпшення польсько-німецьких відносин у 1934–1939 роках.

Декларація була підписана, коли Йозеф Пілсудський вирішив, що Франція стає все слабкішим союзником Польщі, тож Польща змушена була самостійно урегулювати відносини з Німеччиною. Безпосереднім підтвердженням цього була відмова Франції прийняти таємну пропозицію Пілсудського про превентивну війну проти Німеччини на захист положень Версальського договору, висунуту в 1933 році. З боку Німеччини мотивом угоди було бажання не допустити до військової акції проти Німеччини в час, коли та ще не переозброїлась. Гітлер у цей період намагався також схилити Польщу до союзу з Німеччиною, спрямованого проти СРСР.

З огляду на позицію Третього Рейху, документ не мав форми договору, а був неназваною міжнародною угодою, ратифікованою Президентом РП Ігнацієм Мосціцьким та оголошеною в Щоденнику Установ РП. Всупереч чуткам, поширеним, зокрема, французькою та радянською пресою документ не містив таємних пунктів, що розширюють його зміст. Декларація в пункті 3 визнавала раніше укладені угоди з іншими державами за обов'язкові. Одним із наслідків цього пакту була спільна "Декларація урядів Польщі та Німеччини про ставлення до своїх визнаних національних меншин", оголошена 5 листопада 1937 року в Берліні та Варшаві у зв'язку з закінченням терміну Конвенції 1922 року. 7 березня 1934 року також завершилася польсько-німецька митна війна.

Навесні 1939 року в польській пресі повідомлялося, що пакт "був одноособово денонсований канцлером Гітлером в п'ятницю, 28 квітня 1939 року". 6 квітня 1939 року міністр закордонних справ Юзеф Бек підписав у Лондоні двосторонню угоду польсько-британську про гарантії взаємної військової допомоги у разі німецької агресії. Через тиждень до цих гарантій приєдналася Франція. 28 квітня Гітлер, виступаючи в Рейхстазі, визнала угоди Польщі з Великою Британією та Францією порушенням польсько-німецької декларації про ненапад та за її "анулювання Польщею" (те ж саме, за словами канцлера, стосувалося до британсько-німецького договору про обмеження озброєнь на морі від 18 червня 1935 року, "розірваного з вини Великої Британії"), що було сприйнято як одноосібне розірвання цієї угоди Третім Рейхом. Польська сторона підкреслювала суперечність такого кроку з текстом Декларації, що регулював це наступним чином:

Декларація залишатиметься в силі протягом десяти років, починаючи з моменту обміну ратифікаційними документами. У разі, якщо жоден з урядів не відмовиться від неї за шість місяців до спливу цього терміну, вона зберігатиме свою силу; однак кожен уряд зможе відмовитися від неї в будь-який час з терміном на шість місяців.

Цей момент був критично важливим, оскільки свідчив про несподівані зміни в міжнародній політиці тієї епохи, а також вказував на непередбачувані та небезпечні наміри Третього Рейху під час підготовки до Другої світової війни. Ці події стали основою для зміни стратегій як Польщі, так і інших європейських держав, що намагалися забезпечити собі безпеку в умовах зростання агресивності нацистської Німеччини.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📚 Історична бібліотека – телеграм-канал для тих, хто хоче дізнаватися більше про минуле!

Унікальні книги, які варто прочитати
Корисні статті для глибшого розуміння минулого
Цікаві матеріали для натхнення та досліджень

Досліджуйте історію разом із нами – завжди цікаво, змістовно та з любов’ю до знань!

🔗 Підписуйтесь: https://www.group-telegram.com/Istorichabiblioteka

Ваше нове улюблене місце для історичних відкриттів!
🇵🇱 Польські файли 🇵🇱
📚 Історична бібліотека – телеграм-канал для тих, хто хоче дізнаватися більше про минуле! Унікальні книги, які варто прочитати Корисні статті для глибшого розуміння минулого Цікаві матеріали для натхнення та досліджень Досліджуйте історію разом із нами…
До речі, я щиро в шоці, шо хтось ото всьо збирає, скачує, а може й переводить його в PDF файли, шоб потім то всьо було можна почитати, ше й безплатно)

Сам підписався, заліп ото, і Вам сердечно рекомендую, особливо тим хто любить читати)
2025/01/28 02:37:45
Back to Top
HTML Embed Code: