Telegram Group Search
#історія

Лекція Шефа. Запрошую її відвідати

Влітку 1919 року українська зброя вперше об’єдналася в єдиний фронт і дала відсіч московським загарбникам. 💥🇺🇦
Уявіть: вояки Армії УНР і УГА, наддніпрянці та галичани, виступають плечем до плеча. В умовах хронічного дефіциту зброї та амуніції, але з непохитною вірою в перемогу, вони проривають фронт ворога і звільняють тисячі кілометрів української землі. 🌾🏹
Що зробило цю операцію справді “соборною”?
🔹 Спільне планування і координація дій двох армій
🔹 Взаємодопомога під час форсування річок та штурму укріплень
🔹 Лідерство видатних полководців, які знайшли спільну мову заради мети
Чому саме літо 1919-го стало переломним моментом?
🔸 Енергія патріотичних настроїв після подій зимового прориву
🔸 Несподіваність удару і використання місцевої підтримки
🔸 Відвага і самопожертва солдатів, готових до останнього бою
📅 20 липня 2025 року, 17:00
📍 Львівська Медіатека (вулиця Мулярська, 2А)
95🫡3
Нескінченне джерело пива у київській Лаврі

Зазвичай у збірниках чудес описувалися зцілення прихожан або покарання для блюзнірців. Однак, особливе чудо змальоване у "Тератургімі" (1638) Афанасія Кальнофойського.

У 1626 році, на свято Успіння Богородиці, до Києво-Печерського монастиря прийшла така велика кількість паломників, що вони випили всю воду з найближчих джерел і колодязів. Тож натовп звернувся по пиво до печерського монаха Філофея Бакшея, який тоді відповідав за лаврські пивні льохи. Ченець охоче давав кожному напитися і внаслідок цього майже всі діжки спорожніли.

Надвечір один старець пішов до льоху перевірити залишки пива, яке планувалося подати братії на вечерю. Виявилося, що всі діжки знову були повними. Помічник пивовара заявив, що це справжнє Боже чудо. Наступного ранку отець Філофей пішов перевірити кількість пива в льосі й дуже здивувався, побачивши, що діжки наповнені.

Як бачимо, вважалося, що за заступництва святих лаврських отців можливе не лише зцілення, а й чудесне поповнення пивних запасів...

#XVI_XVIII_ст
12👏3
Фото:
1 - Києво-Печерський монастир. Малюнок А. ван Вестерфельда, 1651 р.;
2 - перша сторінка опису чуда з пивом у Кальнофойського.
🔥15👏2
Загальновідомим є одне з перших біблійних чудес — перетворення Христом води на вино. Подібну подію описує у своїх записках Петро Могила — тодішній архімандрит Києво-Печерського монастиря та майбутній митрополит київський.

У 1629 р. Могила освячував новий будинок свого слуги Станіслава Третяка. Дружина останнього зберегла у скляній посудині свячену воду, яка залишилася після обряду. Наступного року подружжя виявило, що вода в посудині перетворилася на вино. Третяки звернулися до архімандрита з розповіддю про це диво. Після ретельної перевірки Могила засвідчив, що рідина має запах вина і на смак нагадує волоське вино (його виробляли на півдні сучасної Румунії). Святитель повірив у чудо лише після кількаразової клятви подружжя про те, що в посудині справді раніше була лише вода. Надалі чудесне вино зберігалося в Могили.

Опис чудес, пов’язаних із вином, не обмежується лише чудесним перетворенням. У текстах Кальнофойського та Могили трапляється ще один спільний епізод. Брат волинського шляхтича Олександра Вільгорського раптово захворів. Коли його стан значно погіршився, він звернувся до брата з проханням дістати для нього вина з Печерської лаври. За кілька днів посланець приніс вино з монастирського виноградника. Випивши його, хворий за годину повністю одужав.

У 1654 році через Київ проїжджав Павло Алеппський — син антіохійського патріарха Макарія. У своїх записах він згадує, що в Печерській обителі його пригощали медівкою, пивом та чудовим вином із лаврських виноградників. Виробництво пива та вина в монастирях було звичним явищем як на українських землях, так і в Західній Європі. До речі, окрім Лаври, у той самий час власний виноградник у Києві мав і Свято-Микільський Пустинний монастир.

#XVI_XVIII_ст
12🥰1👏1
Фото:
1 - зображення виноградників Києво-Печерської лаври. Фрагмент плану Дальніх печер із “Тератургіми” (1638) А. Кальнофойського;
2 –Лаврський виноградник. Фрагмент плану Дальніх печер з “Патерика” (1661). Гравюра майстра Іллі.
15🥰1👏1
Сьогодні поговоримо про розвиток ранніх броненосців. Загалом поява броненосних кораблів назавжди змінила морські війни. Своєю появою вони майже повністю знецінили всі наявні дерев’яні кораблі. З 1860 р. могутність флотів вимірювалася саме кількістю та якістю броненосців.

Перші броненосці конструкційно були прямим продовженням еволюції парових лінійних кораблів. Це були лінкори, на яких зрізали всі верхні деки та залишали лише один – нижній, з обшитим бронеплитами корпусом. Перші французькі броненосці довгий час зберігали дерев’яну конструкцію корпусу. Через це кораблі мали проблеми з гниттям корпусів і поганим кріпленням бронелистів. Також панцирники зберігали батарейне розміщення артилерії на майже повну довжину борту. Через це вони ще довго класифікувалися як фрегати, хоч і мали зовсім інші розміри та відігравали іншу роль.

Такі кардинальні зміни давали броненосцям майже повну захищеність від артилерії, що робило їх невразливими до вогню з дерев’яних кораблів, яким модернізована артилерія броненосців наносила катастрофічні ушкодження. Однак, це залишало наступне питання - "як треба боротися з броненосцями та як може виглядати їх битва між собою?".

З появою перших батарейних броненосців прийшло розуміння, що з підвищенням якості артилерії забезпечення повсюдного бронювання стає неможливим. Вперше морські інженери стикнулися з боротьбою броні та снаряду, в якій броня мала тимчасову перевагу. У зв’язку зі збільшенням калібрів корабельних гармат інженери дійшли до того, що замість суцільних батарей середніх гармат більш оптимально було поставити меншу кількість важких і краще захищених гармат.

Через сукупність цих факторів замість суцільного бронювання з’являється поняття цитаделі, що позначало бронювання, яке відбувалося навколо життєво важливих органів корабля: містку, машинного відділення, погребів гармат і самої артилерії. Крім цитаделі, панцирник мав бути забезпечений броньованою ватерлінією для того, щоби не допустити затоплення. Так з’явився бронепояс. При цьому всі інші частини корабля можна було залишити незахищеними.

#XIX_ст #зброя_та_озброєння
🔥9👏1
Фото:
1 - HMS Warrior. 1860 р. - батарейний броненосець;
2-3 - HMS Bellerophon. 1865 р. - перший цетрально-батерейний корабель у світі;
4-5 - SMS Oldenburg. 1886 р. - казематний броненосець.
🥰921👏1
Першою альтернативною схемою в структурі броненосців стало розміщення артилерії в баштах. Це давало змогу розмістити обмежену кількість важких і краще захищених гармат. При такій схемі бронювання могло обмежитися досить малим по висоті бронепоясом на ватерлінії та захистом самих башт.

Варіацією баштового розміщення були барбети. Вперше застосовані французами, вони являли собою полегшені башти. Гармата розміщувалася на палубі й захищалася броньованим кільцем висотою до 2 метрів, на самій гарматі часто встановлювався бронещиток.

Іншим шляхом стало збереження батареї, але зменшення довжини її заброньованої частини. Так з’явилися цетрально-батарейні броненосці, у яких основна важка артилерія знаходилася в центральній батареї, що була захищена бронею. Інша частина борту залишалася незахищеною - її прикривав лише бронепояс.

Варіантом концентрації батареї стала казематна конструкція. Вона повторювала головні ідеї цетрально-батарейої схеми, але в ній артилерія розміщувалася в казематі, у якому гармати стояли під кутом у 45 градусів відносно борту для того, щоби корабель мав ширший сектор обстрілу. Також на деяких кораблях були двоповерхові каземати.

Така різноманітність конструкцій і схем показує наскільки складним і невизначеним був шлях розвитку броненосців. Це не був еволюційний розвиток як у минулі століття, а революційний, в якому одна революція змінювала іншу. Як часто буває з новими військовими технологіями, їх впровадження стикається з багатьма як технічними, так і тактичними питаннями.

Далі буде...

#XIX_ст #зброя_та_озброєння
🔥5
Фото:
1-2 - HMS Monarch. 1868 р. - баштовий броненосець;
3 - Italia (барбетний броненосець);
4 - схеми різних варіацій розміщення барбетів;
5 - загальна схема розвитку схем броненосців.
🔥9
Канал про історію давнього Риму та античності. Мемами, історичний гумор, відео, та цікаві факти.

ПІДПИШИСЬ, та дізнавайся більше про найцікавіший період історії! Тобі точно буде цікаво!
85
2025/07/13 05:38:35
Back to Top
HTML Embed Code: