Telegram Group Search
Сьогодні 3-й день 8-го лунарного місяця за китайським календарем - Різдво Цзао-цзюня, бога хатньго вогнища. Його називають також Цзяо-шень. Він наглядає за всіма членами родини і реєструє добрі та погані вчинки. Наприкінці року він вирушає до Небесного Імператора, щоби звітувати про все. Йому влаштовують пишні проводи, поять вином і частують солодощами, щоби він не розповідав про погане. Втім, даоський філософ і алхімік IV ст. Ґе Хун у своєму трактаті "Бао пу-цзи" пише, що "в останню ніч кожного місяця Цзао-шень також піднімається на небо, щоби розповісти про погані вчиники людей".

Від Сергія Капранова.
Торії Кійонобу (鳥居 清信 1664 -1729), один з перших майстрів живопису, який потім назвали укійо-е (浮世絵).

Лінійна перспектива ще невідома, тому простір умовно-декоративний як на середньовічних європейських мініатюрах, але вміння вхопити сцену без штучного позування персонажів неперевершене. Всі зайняті своїми справами — господиня зосереджено розмальовує ширму, пан дав собі спокій з читанням чогось і уважно, але розслаблено (чайничок з саке і пласка мисочка-"чарка" поруч) слідкує за її роботою, як і дівчинка, що трошки відірвалася від свого важливого завдання — розтирання туші для мисткині. Вище за неї керамічний розписний глечик з водою, встановлений на природному камені біля зовнішньої тераси. Художник наче "фотографує" цю сцену, не забуваючи про жодну деталь як то боса стопа пана, що визирає з під його довго вбрання. Прямі лінії ширми і фрагментів будівлі в контрасті з природними пливкими абрисами живого тіла і гнучкими гілками верби над водою, які зявляються під вправним пензлем.

Від Андрія Накорчевського.
Мапа розповсюдженності та кількості мечетей в Японії за 2020 р.

#японський_іслам #мапи
"Осінь в Хаконе" від Тоші Йошіда, 1954 р.
Церемонія поклоніння Токапкуп-камуі, богині сонця, та її чоловіку, богу місяця Куннекуп-камуі. Айну, парк Акан-Машю, Хоккайдо. Фото Пітера Тоні.

#айну #фото_історія
Монах школи Тхеравада (або Мала Колесниця, Хінаяна - велика рідкість у Японії) з поданням. Практика подання, або такухацу (托鉢, піндапата на санскриті) є однією з форм практики відлюдників в буддизмі та джайнізмі. Станція біля парку Уено, Токіо.

#буддизм #фото_історія
"Клени в Мама, храм Текона та міст Цугі" від Утаґава Хірошіґе, 1857 р., із серії "Сто відомих видів Едо".

Храм Текона знаходився за десять миль на схід від центру Едо. Але краса його осінніх кленів була відомою навіть у самому центрі міста. Найбільшу славу мав великий клен, що ріс біля храму.

Хоча за часів Хірошіґе залишився лише пень, художник, можливо, мав на увазі саме це дерево, використавши один великий роздвоєний стовбур для обрамлення зображення.

#укійо_е
Осінній чінджю-но морі (鎮守の森), префектура Кумамото.

Нагадаю, що такі "ліси заспокоєння та захисту" можна знайти по всій Японії як залишки від найдавнішої форми святилищ.

На відміну від святилищ типу яшіро (社, куди відноситься і джінджя) в "лісах захисту" камі живуть не в якомусь конкретному предметі, а в навколишньому просторі.

Весь ліс - це і є камі.

#шінто #камі #шінбоку
🍂 "Клен та маленьки пташки", Іто Джякучю, 1755-76 р.
В часи династії Сун (960-1279) в Китаї існував ритуал прийняття (開光) кота в дім.

Для прийняття кота в дім необхідно було обрати спеціальну дату та запросити даосського ченця для проведення ритуалу. Східний Володар (東王公 - Дун Ван Гун) і Західна Богиня (西王母 - Сі Ван Мюй) служили свідками рутуалу та гарантувати, що кіт залишиться з господарем на все життя й не заблукає.

Після завершення ритуалу ченець видавав контракт (契约), який підтверджував, що кіт прийнятий у родину і має захист.

#неко
🍁 "Осінь в Охара", 1963 від Шіро Касамацу.
🍁 Оскільки жовтень - не тільки Каміназукі (神無月, місяць без богів) але й час Хелловіну, в Японії популярні ось такі осінні солодощі. Хелловін, хоч і іноземний фестиваль, все одно популярний в Японії тому що пов'язан зі знайомими темами зміни сезонів та з привидами (お化け - обаке).

👻 Ці шоколадки в формі Фуджі-сан пропонують сезонну гру Шіріторі. Ця гра має силу відлякувати обаке, які переслідують мандрівників по сутінковим вулицям. Скоріш за все, Шіріторі відома з періоду Едо - розквіту міської культури.

👻 Тому шоколадки пропонують питання - перше слово Обаке - та дають відповіді на іншій стороні. Гра полягає в тому, що гравець має назвати слово, яке починається з літери, на яку закінчується слово, назване попереднім гравцем.

🤔 Цікава ідея для жовтневих занять з японської.

#кіото_блог #йокай

#кіото_блог - тут мої власні фото та спостереження
Один з тих самих водоспадів, по яким, згідно з давньо-китайською легендою, має піднятися короп (鯉) для того, щоб стати драконом. Зараз такі водоспади - популярні місця для загадування бажань.

Кіото, поблизу Кінкаку-джі.

#кіото_блог
Вівтарики для заспокоєнни духів ненародженних дітей (水子мідзуко) в Ямашіна, храм Бішямонтен-ґу (одна з відомих сьоми богів вдачі в шінто).

Зараз вівтарики стали площадкою для ігор сусідських дітей. Ямашіна - один із заможніх кварталів в Кіото, люди тут не цікавляться давніми традиціями. В самому храмі, напроти, можна зустріти паломників з віддалиних куточків Японії (та жодних туристів).

Позаду від статуї Будди бачимо покинуті іграшки принцес та гномів. Перехрещення наративів?

☸️ Про мідзуко я писала ось тут.

#кіото_блог #буддизм
2024/10/14 00:59:20
Back to Top
HTML Embed Code: