group-telegram.com/getmantsevdanil/8730
Last Update:
📉Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховує Нацбанк на базі опитувань підприємств базових секторів економіки (промисловість, будівництво, торгівля, послуги) знизився до 41.
👨🏻💻Нагадаю, значення індексу вище 50 – сигналізує про діловий оптимізм, 50 – нейтральний рівень, все що нижче 50 – негативні очікування.
Звісно в оцінках бізнесу своєї поточної економічної діяльності є своя сезонність. Зазвичай у січні очікування є найгіршими. Це видно із графіка. Такий же негативний рівень очікувань (значення індексу 41) був у січні 2024 року, а у січні 2021,2022, 2023 він був навіть ще трохи гіршим.
Чому так❓Економічна активність у більшості секторів падає, на що можуть накладатись додаткові негативні фактори, яким в останні три роки є війна. В цілому безпекова ситуація і ефекти пов’язані із нею (невизначеність щодо інвестицій, нестабільність енергозабезпечення, дефіцит кадрів, на які накладаються інфляційні і девальваційні процеси) залишаються основними негативними чинниками, що погіршує очікування бізнесу.
При цьому ділові очікування залишаються у негативній зоні останні 9 місяців (більший період був тільки на початку війни), що корелює із уповільненням економічного зростання.
Зокрема за висновками НБУ:
▪️Підприємства всіх секторів були налаштовані на зменшення обсягів виготовленої продукції/наданих послуг, обсягу будівництва, нових замовлень на продукцію/послуги, у тому числі експортних, а також обсягу товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу.
▪️Підприємства продовжили прогнозувати здорожчання цін/тарифів на власну продукцію/послуги.
▪️Збереглися песимістичні оцінки щодо зайнятості, найсуттєвіше у будівництві.
💁♂️Додам від себе, на що звернув увагу. Опитування проводилось із 6 по 23 січня, і мало б відобразити збільшені очікування настання миру на тлі інавгурації нового президента США і його заяв щодо припинення війни. Зокрема, це видно по окремим соціологічним опитуванням населення. Утім індекс ІОДА залишився на рівні аналогічного періоду минулого року.
Маю тільки єдине пояснення, що бізнес звик більш раціонально підходити до оцінки і планування своєї діяльності. Після шоку перших місяців бізнес адаптувався до повномасштабної війни, що також знайшло віддзеркаленням у більш консервативних оцінках своєї діяльності. По мірі більшої конкретики щодо можливих перемовин, ці очікування можуть бути схоплені у наступних раундах очікувань. За інших рівних умов це трансформується у зростання ділового оптимізму або ж навпаки він залишиться пригніченим. У цьому плані ділові настрої є вкрай інформативним індикатором поточного стану і перспектив розвитку економіки.
BY Данило Гетманцев
Share with your friend now:
group-telegram.com/getmantsevdanil/8730