Telegram Group Search
🍻Є у католиків традиція у другий понеділок вересня проводити т. зв. акцію «пригости священника пивом» в пам’ять про німецького святого Хопсвальда [Гобсвальда, Освальда], котрий до свого навернення від поганства до християнства був пивоваром. Саме продуктом своїх праць він подякував священнослужителю, котрий і охрестив його.

🍺 А на наших теренах цей продукт бродіння після християнізації Руси-України почали пов’язувати зі святителем Миколаєм. От вам і традиції: на Заході в Різдвяну ніч святителю малеча залишає молоко із пряниками, а наші предки вирішили, що напій треба змінити.

🖼 На скрині уривок із книги
©️Микитюк Б. Християнські і позахристиянські елементи в українських народних звичаях. Мюнхен-Рим-Париж, 1966. С. 117.
🗓 З прийдешнім святом першопокликаного апостола Христового Андрія! Його ж бо молитвáми, хай Той, Кого він зустрів на березі Генісаретського озера і заради Якого покинув риболовні мережі, аби стати ловцем душ людських, благословив нас Своїми рясними милостями, благими гараздами і справедливим миром 🕊

📜 Із Постанови Собору Київської Митрополії за 1621 рік *
«… Оскільки святий апостол Андрій є першим Архієпископом Константинопольським, Патріархом Вселенським і Апостолом Руським, і на Київських горах стояли ноги його, і очі його Русь бачили й уста благословили, то справедливою і богоугодною справою буде відновити урочисте і нарочите свято його. Воістину Русь нічим не менша за інші східні народи, бо і в ній проповідував апостол…».

* Правдивість історичного наповнення Декрету часто викликає прямо протилежні дискусії й експертні баталії, від яких прошу утриматися 🙏🏻 Хай за це благословить Вас святий апостол 🌿

🖼 Гравюра із Львівського Анфологіону 1694 р.
прεсвѷтεръ Юрїй
🗓 З прийдешнім святом першопокликаного апостола Христового Андрія! Його ж бо молитвáми, хай Той, Кого він зустрів на березі Генісаретського озера і заради Якого покинув риболовні мережі, аби стати ловцем душ людських, благословив нас Своїми рясними милостями…
Християнство — це виклик світові і його викривання.

Саме в християнстві людство здобуло нову реальність свого буття, коли людина у буквальному сенсі отримала грандіозну честь бути співкровником і співтілесником Бога. І з цього часу людині відкриваються нові масштаби її існування, її відносин із ближніми, відносин із Самим Творцем. Відтепер зникає етнічно-національна народна боговибраність і розпочинається боговибраність за приналежністю до єдиної спасительної отари, а перед Богоподобообразним (Бут. 1:26) творінням стоїть той самий вибір, що й в Едемі: бути у праці із Творцем, тобто Його співробітником, чи послідувати своїм лінивим вподобанням і підозрам, буцімто Господь чогось чи щось там тобі не додав (пор. Бут. 3:1-4).

В апостолах ми бачимо приклади виняткового вибору, коли кожен із них відмовляється від свого звичного життя рибалки, податкового робітника або навіть синедріонського поліцая. Це вже і неважливо! Неважливо, тому що вчорашній провінційний рибалка, митар-податківець чи фарисей-поліцай, вже сьогодні обирає стати співробітником Христа, щоб завтра бути Його посланцем (ἀπόστολος) і благовісником (εὐαγγελιστής). І ось цими працями світ отримує неповторну новину, що у звіщенні Небесної слави й подання миру людям доброї волі (Лк. 2:14), до світу вбогим, проте непорочним, чином прийшов Божий Син, аби прийняти людську плоть, обожествити і піднести до висоти Небесного блаженства сходинками, що здіймаються від Голгофського пагорбу і освітлюються Гефсиманським світлом Воскресіння.

Християнство — це виклик світові, на який слід відповідати із впевненістю, знайшовши в собі мужність піти за Христом; християнство — це викривання світові, який свою невпевненість виправдовує причинами, які і зрівнятися не в змозі із тим, що приготував Господь люблячим Його душам.

©️ Зі святом святого апостола Андрія Першопокликаного!
🥀 … Быть епископом значит жить жизнью паствы, скорбеть и радоваться вместе с нею. Апостолы имели все основания «явиться со всею важностью» своего апостольского достоинства, но они предпочитали «быть тихими» среди своей паствы, «подобно, как кормилица нежно обращается с детьми своими» (1 Сол. 2, 7). Епископ архиерейским жезлом, как символом власти, может водворить лишь внешний порядок, но Царствие Божие в сердцах пасомых можно насадить только самоотвержением и самоуничижением, молитвами и слезами, духовным подвигом и постоянным распятием себя ради пасомых. В обязанность епископа входит не только проповедовать Царствие Божие, но и делать все возможное для устроения его на земле, ибо оно начинается здесь, а простирается до небес, начинается во времени, а простирается в вечность <…>

Если говорить образно, то епископское служение подобно розам, на которых, кроме красивых цветов с приятным запахом и листьев, скрываются шипы. И в жизни епископа среди духовных радостей бывают скорби и печали. Но взявшийся «за рало» не должен озираться вспять, иначе он не будет «управлен в Царствии Божии»🌹

©️ Наречение и хиротония архимандрита Филарета (Денисенко) // Журнал Московской Патриархии. Март (3). М.: Издание Московской Патриархии, 1962. С. 13.
прεсвѷтεръ Юрїй
Акáѳiстъ_святѣ́й_великому́ченицѣ_Варва́рѣ_—_ЦСѦ_2024.pdf
Вітаю всіх зі святом справжньої християнської "Рапунцель" (sapienti sat) — святої великомучениці Варвари Іліопольської, "ворожi бо сiтi вона розiрвала i, як пташка, визволилася вiд них за допомогою i зброєю Хреста" 🌿
✍🏻 З днем пам’яті преподобного отця Сави Освяченого, ігумена Єрусалимо-Палестинського 🌿

… Долго считали, что завещание, которое преп. Савва оставил своему приемнику игумену Мелиту, было тем типиконом, который и до наших дней именуется уставом лавры преп. Саввы Освященного. Но открытие данного завещания проф. А.А. Дмитриевским дало возможность определить точное отношение преподобного к приписываемому ему уставу. Оказывается, что в завещании практически ничего не говорится о чине служб и уставных особенностях. Правила завещания касаются более дисциплинарного и нравственного устроения монастырей.
В них говорится:
– об обязательном присутствии всей братии на всенощных бдениях, совершаемых с вечера на воскресные и в праздничные дни;
– об удаляющихся на время в пустыню с согласия настоятеля и подвизающихся там иноков;
– о запрете грузинам, сирийцам, франкам совершать полную литургию в их церквах (только литургию оглашенных);
– о запрете выходить из Лавры в субботу ввиду имеющего быть всенощного бдения, помимо нужды и монастырских дел;
– о запрете иметь кому-либо келию в случае возведения его в сан епископа или игумена другого монастыря;
– о примирении раздоров между братиями;
– об исправлении согрешивших и епитимиях;
– об изгнании из обители и др.

Кроме указаний об обязательных субботних богослужениях здесь практически ничего не говорится о чинопоследовании служб. Не видно и из самого жития преп. Саввы, чтобы он занимался составлением богослужебного устава …
_________________________________
©️ Носенко А., прот. Литургика... — Комсомольск, 2012. — С. 3-4.
прεсвѷтεръ Юрїй
🍻Є у католиків традиція у другий понеділок вересня проводити т. зв. акцію «пригости священника пивом» в пам’ять про німецького святого Хопсвальда [Гобсвальда, Освальда], котрий до свого навернення від поганства до християнства був пивоваром. Саме продуктом…
Як було анонсовано до пам’яті святителя Миколая, ділюся сьогодні текстом ©️ «Чúну благословéнiѧ пúва» (в оригіналі — ©️BENEDICTIO CEREVISIÆ), взятого із Rituale Romanum (аналог православного Евхологіóну, альбо Трéбника) за 1️⃣9️⃣2️⃣5️⃣ рік. Молитва перекладена ЦСМ у 2️⃣0️⃣1️⃣6️⃣ році із опущенням вказівки на кроплення святою водою та має єдине доповнення, яке відсутнє в оригіналі — це кінцевий виголос-настанова пресвітера 🍻

Важливо зазначити, що східна традиція класично знає лише благословення вина, як компоненту для звершення Божествéнної Євхаристії. Благословення інших подібних напоїв, зокрема пива, починає зустрічатися на теренах історичної Київської Митрополії вже в післямогилянський період. Так, до прикладу, Унівський Евхологіон розміщує в собі Чин благословення пивниці, себто таверни, де акцент в молитві також ставиться на Кані Галілейській.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Жив колись на світі один добрий чоловік: він був образом лагідності та зразком віри, і, смиряючись, підносився, а бідніючи — багатів. Звали його Миколай Феофáнович і був він Христовим служителем в Малій Азії, займаючи кафедру архієпископа Мир, митрополита Лікійського.

Все своє життя він присвятив невтомній праці на славу Божу і заради ввіреної йому пастви, що не було навіть часу коли і сісти, аби хоча би чи то молитвочку написати в декілька речень, чи коротенький трактат проти єретиків. Так трудився і спочив святий владика із миром в провінційному Мѷрі, а знають його у всьому мíрѣ.

Але от через тисячу років після блаженної його кончини митрополит Невпакський і Артський Дамаскін Студит взяв і почав популяризувати епізод життя святителя, де він, нібито засідаючи на Нікейському Соборі і будучи зразком лагідності, став тоді на мить «образом лютості» і вдарив чи то по щоці, чи то по потилиці єретика Арія, аби він поменше говорив неправославні речі. А потім цю розповідь через три століття бравий козак ієромонах Димитрій Туптало, що колись стане Ростовським митрополитом, взяв і помістив до своєї збірки Житій святих, звідки ми, як правило, цю розповідь беремо, розповідаємо та на лаврських [і не тільки] фресках зображаємо, як ото тільки ловко владиченька-митрополит врозумив лящем батюшечку-протопопа.

Ця [сьогоднішня] думка до того, що народна любов до святого Миколая надзвичайно велика. Любов, як до святителя, який, згідно із заповітом першоапостола Павла, був бездоганним і чесним єпископом, в грошах щастя не вбачав, не сварився, не пиячив і не бився (пор. 1Тим. 3:2-3). За те і люблять святого, що він був класичним доброчесним другом Христовим (див. Ін. 15:14) — себто християнином, із якого треба брати приклад життя у променях Євангелія, а не, жартуючи, виправдовувати свої слабкості «святителем-боксером» або ж робити чи не найбільшим досягненням життя святого його участь в «кулачних боях» на Вселенських Соборах…
*
Зі св
ятом, Миколаєлюбці 🕊
🗓 Завтра пам’ять вельмишановного святителя Амвросія, єпископа Медіоланського — плідного латинського гімнографа і автора окремої Медіоланської анафори (дуже мені подобається, до речі), філософсько-освіченого богослова і одного із найбільших вселенських вчителів за версією Західної Церкви.
Він був тим:
🔸хто навернув до християнства майбутнього святителя Августина Гіппонського (щодо цього рекомендую сінематографію «Restless Heart: The Confessions of Saint Augustine» 2010 року);
🔸хто викривав уже християнського імператора Феодосія Великого у його владних жорстоких злодіяннях;
🔸хто одним із перших (як і Арій) почав писати спеціальні мелодії для співу християнських гімнів (через два століття після його смерті цю практику використає Папа Григорій Діалог, а ще через декілька десятиліть — Мансур ібн Серджун ат-Таглибі, тобто — монах Іоанн Дамаскін).

І, традиційно, декілька висловів святого Міланського біскупа:
🩸 Не могла відкупити нас кров пророків, не відкупив нас Петро чи Павло, тільки Той міг викупити нас Своєю смертю, Хто є і Богом і Людиною, бо цього ніколи не в змозі була б зробити проста людина.

📖 Як у Раю, Бог ходить у Писаннях, шукаючи людину. Відкривай щодня Святе Письмо і Бог знайде тебе.

🌾 Свобода Церкви має бути вище відданості державі.

🗣 Ти не повинен починати молитву немов голодний, який говорить тільки про їжу, але починай її із славослов’я Богові.

🏆 За гідністю людина стала останньою, як ціль природи, створена для правди, щоб бути провісникцею правди між іншими тваринами … справедливо вона стала останньою: як вінець всього творіння, як причина світу, для якої створено все.

🌿 Велика та людина, яка схожа на небагатьох, а не на більшість.
📿 В періоди постів, зокрема Пасхальний та Різдвяний, у нашій церковній практиці склалася гарна благочестива традиція — приступати до Таїнства Єлеосвячення.

Нагадую, що цьогоріч на першій седмиці Святої Сороківниці у співпраці із протоієреєм Димитрієм Гарчуком були укладені альтернативні молитви до Чинопослідування згаданого Таїнства із афонського Симонопетрського Агіазматаріону 2008 року, що знаходяться за цим посиланням 📖
🗓 З прийдешньою пам’яттю святителя Іоасафа Білгородського — сина прилуцького полковника Андрія Горленка, внука Гетьмана Війська Запорозького Данила Апостола та дядька видатного українського драматурга Григорія Квітки-Основ’яненка.

Ora pro nobis 🕊
прεсвѷтεръ Юрїй
Тропарі 5-го гласу після полієлею Зографської служби святителю Спиридону Триміфунтському набрані церковнослов’янською азбукою 📜 🎶в додаток 🎵 Слáвник-многлáс на «Гóсподи, воззвáх…» Емману́їла Хриса́фі ду́ки, íже поя́шеся во царству́ющом гра́ді 👀 зри коментарі…
Тропарі_після_полієлею_Зографської_служби_святителю_Спиридону_Триміфунтському.pdf
896.8 KB
🎶 Наближається свято, а тому у Portable Document Format викладаю файл «Из’ рукопúснаго Прáвuла Славѧ́но-Бóлгарскїѧ Зωгрáфскїѧ обúтелu на Аѳώнѣ, úже во свѧты́хъ отцà нáшегω Спѷрїдώна чудотвóрца, єпíскопа Трїмѷфíйскагω, по полѷелéu тропарù, глáсъ 5» 📜

І хай молитвáми святого пастуха і праведного пастиря, Господь благословить нас на те, щоб 25 грудня без календарних чвар одні гідно зустріли Різдво Христове [а такі є і в УПЦ], а інші — піднесли свої палкі і щирі молитви до Тримифунтського архіпастиря, який своїм заступництвом із «провінції» весь світ обіймає 🕊
Дорогі брати і сестри!
На правах реклами, пропоную Вашій увазі сайт церковного начиння із європейського деревного матеріалу 🪵

📦 Тут Ви можете замовити:
напрестольні та настільні хрести;
наперсні хрести;
постригальні хрести;
параманні хрести;
архієрейські панагії та двійники;
ікони.

🎨 Окремі вироби оздоблені іконописними зображеннями.

⚒️ Майстер-виробник знаходиться у м. Горішні Плавні Полтавської області. Зв’язатися із ним можна на вказаному вище сайті 📲
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
прεсвѷтεръ Юрїй
Довідуюсь, що ще кілька інших ,,реформ” можуть бути запропоновані цьому Соборові, а саме: ,,скорочення Божественної Літургії” та зміну українського церковного календаря. <…> зміна календаря. Видавалося б, що ця справа вже давно була завмерла, але ось знов…
Карикатура Едварда Козака, опублікована в заснованому ним сатиричному журналі «Лис Микита», 1967 р., США, відображає співіснування в діаспорі традицій зустрічати Різдво 2️⃣4️⃣ грудня і 6️⃣ січня — залежно від деномінації. І хоча карикатура, як і належить цьому жанру, висміює «роздвоєння» одного свята, однак, цікаво, що останні кілька десятиліть багато українців у США та Канаді святкували Різдво двічі: 2️⃣4️⃣2️⃣5️⃣ грудня разом з усією країною та західним світом, а 6️⃣7️⃣ січня — з родиною та українською громадою як суто «своє» свято на противагу комерціалізованому «католицькому Різдву» 🎄

Джерело тут 🌐

А я додам лиш одне: паки і паки я не проти «новостильного» Різдва, проте я категорично проти цим ділити український [дужечки вірю і сподіваюсь] православний народ! Сто років тому не було дурніших від нас українців, але вони таки щось знали…

Щось таки знали…

Без маніпуляцій. Просто факт. Молитвáми святителя Спиридона, бережи нас, Пресвяте Немовлятко
прεсвѷтεръ Юрїй
Тропарі_після_полієлею_Зографської_служби_святителю_Спиридону_Триміфунтському.pdf
🗓 25 (12) грудня — не тільки торжество святителя Спиридона, але й пам'ять священномученика Олександра, Єпископа Елії Капітолини (Єрусалима), котрий створив у Святому Граді велику (у можливостях для III ст.) бібліотеку. У цій бібліотеці були зібрання Книг Святого Письма і вже існуючі на той час книги християнських письменників ✍🏻

Святителя Олександра, за його любов до книжної освіти, називають покровителем бібліотек та бібліотекарів 📚

Молѝ Бóга за нас, святи́телю премудрíйший, яко да во гряду́щом вíці спасти́ся нам і во Христì Ісу́сі жительствовáти, а в сем ні мáло не отвращáтися і напоя́тися от мудротóчних клáдезей книговмісти́лищних 🙏🏻
2024/12/25 13:47:15
Back to Top
HTML Embed Code: