group-telegram.com/Apriori_lviv/674
Last Update:
Що таке творчість і як розвинути в собі творчий аспект (навіть якщо вважаєте, що ви не творча людина)?
Саме цьому присвячена ця маленька (125 сторінок), але дуже змістовна книга американського психолога Ролло Мея «Сміливість творити»
Що взагалі таке творчість?
За Меєм, це процес створення чогось нового, нової реальності.
Перше і обовʼязкове, що відбувається в творчому акті — це зіткнення зі своїм світом (художник+пейзаж, вчений+експеримент), яке відбувається завдяки залученості в нього з повною інтенсивністю. Справжня творчість характеризується інтенсивністю усвідомлення, підвищеною свідомістю, радістю самоактуалізації, відчуттям екстазу, але також вона повʼязана з тривогою, мужністю терпіти хаос, і навіть почуттям провини.
Може й очевидно, але вкрай важливий для творчого осяяння відпочинок й перебування на самоті. Цікаво, як влучно підмічає Мей, що технології служать захистом від наших страхів перед ірраціональними явищами, які власне, і є джерелом творчості. Формою, в якій ірраціональне себе виражає, є символи та міфи. Наприклад, Мей пише, що він «ніколи не бачив дерев, доки не побачив і не увібрав у себе їхній образ з картин Сезанна». Тут особистий досвід через символ стає універсальним, позачасовим, і відкритим до великої кількості інтерпретацій, а це таке собі запрошення читача твору до співтворчості з автором.
Яка вона, ця сміливість (англійською “courage”)?
Ця сміливість екзистенційна — кидатись вперед попри відчай, якого нам, смертним людям, не позбутись. І дуже в дусі Сартра: якщо ви не висловите й не реалізуєте свої ідеї, ви зрадите себе і спільноту, до якої належите. Головна її характеристика полягає в тому, що вона вимагає зосередженості на центрі нашого власного єства. Вона — основа для формування всіх наших чеснот та цінностей.
А ще, ця сміливість, завдяки своїй екзистенційності, дуже багатогранна. Ролло Мей виділяє такі її аспекти:
Будь-якому з цих видів сміливості притаманний парадокс: ми маємо бути повністю відданими чомусь, але водночас маємо усвідомлювати, що можемо помилятися. Та найважливіше, що кожна зустріч із творчістю — це нова подія. Це боротьба з ревнивими богами (тут класний приклад Прометея), адже творчість — це прагнення до безсмертя, яка є перевагою богів і має бути недоступною для людей. Тому творчість походить із цієї боротьби, з бунту (дуже в стилі А.Камю). Вона виникає з напруги між спонтанністю та обмеженнями, й потребує великої життєвої сили — для особистого протистояння смерті й долучення до вічності. І через неї ми стверджуємо самих себе.
Дуже раджу цю книгу всім, хто цікавиться мистецтвом, психологією, природою явищ і творчістю у всіх її можливих проявах.
#книжкове #практика
[Людина мисляча | підписатись]