Фактор Гаяни 🇬🇾 та Лівії 🇱🇾 в українських інтересах💬 Ми з Вами вже
розмовляли, що
в ОПЕК (саудитів) є два варіанти стратегій: скорочення чи агресивне завойовування втрачених ринків. 3 роки саудити дотримувались першої стратегії. Але ми з Вами вже говорили чому думаю, що у 2025 році саудити перейдуть до 2-ї.
➡️ Попри те, що
минулого тижня ОПЕК відклав на півтора місяця план збільшення видобутку, а ОПЕК+ не скасували план добровільних скорочень видобутку, все одно я дотримуюсь думки, що
саудити перейдуть до другої стратегії.
А рішення минулого тижня продиктовані кількома чинниками:➡️ Саудити хочуть плавно підіймати видобуток, щоб він корелювався з можливістю продавати цю нафту. Тобто, підіймати будуть і будуть морально приймати фактор, що ціна опуститься.
➡️ Інший фактор, що
збільшення видобутку у жовтні й так відбулось навіть вище за першу фазу збільшення видобутку, якби рішення в ОПЕК не відклали. Причина в тому, що Лівія почала повертати свої потужності (говорили про це
тут) і США у серпні
досягли рекордного видобутку нафти у 13.4 млн барелів на день.
➡️ І третій фактор, через який саудити відклали рішення щодо переходу на 2 стратегію — це
вибори США 🇺🇸. Приймати важливі рішення без урахування того, хто буде і якою буде політика в одного з найбільших виробників нафти з управлінської точки зору є надризиковим. Тому рішення саудитів перенести на півтора місяця прийняття рішень є цілком логічним з політичної точки зору. А ціни на нафту це не тільки ринкові закони, але й політичні фактори.
❗️ Але є ще два нові фактори, які не підконтрольні ОПЕК і які будуть тиснути на саудитів перейти до другої стратегії дій.
⏩ Це Гаяна та Лівія.🇬🇾 Про Гаяну думаю
пам'ятаєте. Це невелика країна з населенням 750 тис., яка скоро стане південноамериканським Дубаєм завдяки знайденим покладам нафти. Другий рік поспіль ВВП країни буде рости на 33%. 97% добутої нафти йде на експорт, що теж важливо.
У Гаяні добудовуються два проєкти: Yellowtail і Uaru, кожен з яких орієнтований на 250 тис. барелів на день. Yellowtail запуститься в середині 2025 року. Uaru у грудні 2025-січні 2026. Це + 500 000 барелів на день від країни, яка не входить в картель ОПЕК. На початок 2027 року видобуток нафти в Гаяні взагалі вийде на об'єм 1.35-1.45 млн барелів на день, перевершивши таких нафтових гігантів як Норвегія, Катар, Казахстан.
🇱🇾 Лівія — це другий фактор проблем для саудитів. Лівія після затяжної політичної кризи, яка хоч і не завершилась, але
країна почала відновлювати видобуток нафти до рівня, який мала десятиріччя тому. У 2024 році Лівія відновила видобуток 300 тис. барелів та
довела видобуток до 1.2 млн. До кінця цього року міністр
заявив, що видобуток збільшать ще на 100 тис., а на 2025 рік планує додати ще 200 тис. Хоч Лівія і є членом ОПЕК, але вона відновлює видобуток нафти, який й мала за квотами, а не нарощує його. Тобто претензії саудити не можуть пред'явити. Тривалий час "квотами Лівії" користувались інші учасники ОПЕК.
Також ряд країн, які не входять в ОПЕК збільшують видобуток. Тому сума цих факторів із падінням попиту на нафту й описане вище мають змушувати саудитів змінювати стратегію, бо скорочувати стає занадто дорого, а результат короткостроковий.
➡️ Тому з урахуванням не тільки цього допису, а й минулих
чекаю від 2025 року падіння цін на нафту нижче за дохідність, яку московія заклала собі в бюджет. Плюс очікую, що з 2025 року саудити будуть тестувати нову стратегію поведінки на ринку нафти, яка нам так потрібна.
Resurgam ➰ Приєднуйся