Telegram Group Search
Родина Баланофорових (Balanophoraceae) включає в себе 18 родів та понад 40 видів, які трапляються в тропіках і приєднуються до коренів кущів, трав і дерев, щоб поцупити в них поживні речовини.

Баланофорові є малодослідженими рослинами. Вони зустрічаються рідко, а ще рідше збираються науковцями тв й зразки в колекції зберігати не так просто.

Для більшості видів родини вкрай мало даних, щодо їхньої біології та екології.

Langsdorffia - не виняток. У цієї рослини не має будь-яких слідів функціональних верхівкових твірних тканин. Ця істота складається з химерних підземних органів, з яких на поверхню зринають суцвіття фантастичного дизайну.

Підземні органи лангсдорфії огортають корені рослин-господарів, які досить глибоко проникають в тканини паразита.

Ще одна божевільна риса лангсдорфій - повна відсутність продихів. Так, у занурених водних рослин їх теж не має, але для сухопутних покритонасінних - це дуже цікава ознака будови.

Фото: Fábio Júnio Santos Fonseca, CC BY-SA 3.0
У кажанів нічний перекус солоденьким. Бенкет у темряві відбувся у тропічному лісі в Коста-Ріці.

Саме тут зростає Merinthopodium neuranthum, представник родини пасльонових. Її квітки звисають з гілок і розпускаються саме вночі, коли проявляють активність рукококрилі поціновувачі нектару.

Фото: Cristobal Serrano

За змоги підтримайте збір на оплату Старлінків для підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади
https://send.monobank.ua/jar/7qEswJDuBQ
Так починається весна в Мексиці. Білі вершини кактусів Сагуаро або ж карнегій вказують на розростання меристеми (твірної тканини), коли ріст цих рослин відновлюється після зими.

Фото: Joey Santore
На кому паразитує лангсдорфія? Це питання не так добре вивчене.

Часто голопаразити демонструють вузьку спеціалізацію до свого господаря. Ті ж рафлезії паразитують лише на ліанах з роду Тетрастигма. Ретельно підбирають до них ключики, налагоджують інтерфейси взаємодії.

Однак Langsdorfia hypogaea з першого погляду зовсім не така. Вона паразитує на понад 20 видах господарів, включаючи кущі, дерева, ліани та навіть кактуси. Здається, що вона може брати поживні речовини у представників 16 родин. Непогані апетити!

Виявлено, однак і те, що вона віддає перевагу до контакту з видом Miconia albicans із родини Melastomataceae. Тому, можливо, певний рівень спеціалізації для лангсдорфії також характерний.

Також дивує зростання Langsdorfia hypogaea у різних екологічних умовах - від тропічних лісів до саваноподібних угруповань. Ці оселища мають кардинально різний набір рослин.

Цілком можливо, що за подібними ознаками будови ховається не один вид, а їхній комплекс. Адже ці паразити настільки спростили план будови свого тіла, що відчувається так званий "брак морфології" для розрізнення видів без використання молекулярно-генетичних методів дослідження.

Для Langsdorfia papuana повідомлялося про паразитування на таких рослинах як Eugenia spp., Meliosma pinnata, Metrosideros eugenioides і Vaccinium spp. Ця інформація була наведена ще в 1972 році під час опису виду і з того часу її не переглядали та не уточнювали.

Ще менше даних по видах Langsdorfia malagasica та Langsdorfia heterotepala.

Фото: Peter Hoell
Палкі обійми жовтої анаконди жовта (Eunectes notaeus) та парагвайського каймана (Caiman yacare). Цю парочку помітили на водно-болотних угіддях Бразилії. Дві рептилії безперервно боролися тривалий час, причому більшість дій відбувалися під водою.

Кайман має різноманітне меню і воно включає також і змій. Але великі анаконди можуть спокуситися і досить великою здобиччю. Тут важко сказати, хто хижак, а хто жертва і хто ініціював запеклу сутичку.

Але поки рептилії чубляться навіть за відсутності чубів свого часу не втрачають ґедзі або ж табаніди Tabanidae). Дві комахи з цієї групи саме дегустують кров анаконди.

Фото: Karine Aigner
Мурахи та рослини давно співпрацюють між собою. Ряд покритонасінних спеціально адаптували будову своїх насінин, щоб робити їх привабливими для цих комах. Останні в результаті організували цілу службу доставки під назвою мірмекохорія та тягають цей посадковий матеріал по всіх усюдах..

Але це не єдиний приклад.

Рослини з 50 родин розробили на своїх автофототрофних тілах модифіковані структури для проживання мурах в обмін на захист або поживні речовини, а іноді й те, і інше.

Не так давно світ побачила низка статей, які глибше розкривають стосунки між мурахами та представниками роду Squamellaria. Тому розберімось з тим, хто такі сквамеларії на новій лекції дитячого лекторію.

Реєстрація: https://forms.gle/2m2tgsNnSUD3d8fZ9

Подія відбудеться в суботу 22 лютого о 10:00.
Що це за насіння? Його утворила рослина кукіль звичайний (Agrostemma githago L.), колись дуже розповсюджений бур'ян широкополих ланів, який не лише відбирав ресурси в одомашнених рослин, а ще й створював проблеми своєю токсичністю.

Отруйна сполука гітагін у його складі впливає на нервову та серцево-судинну систему, а також зумовлює руйнування еритроцитів.

Одначе, сучасні методи ведення сільського господарства перетворили цього масового загарбника на досить рідкісний вид.

Фото: Millennium Seed Bank UK
Активую в мозку спеціальну зону, яка відповідає за своєчасне викладення нових коротких лекцій на Ютуб.

Ось одна з них.

Це історія про реліктитисмію, рослина яка отримує всі поживні речовини від грибів та цвіте під землею.

Відео тут: https://youtu.be/kt8NZSzGQME
Про біологію запилення та розповсюдження насіння представників баланофорових теж відомостей небагато.

Усі види родини мають дрібні одностатеві квіти, які можуть формувати досить помпезні суцвіття, що стирчать з лісової підстилки. Попри певну подібність в організації генеративних органів баланофорові мають різні стратегії запилення.

Типовий рід Balanophora не є скнарою і щедро виділяє нектар. По ці ласощі повзуть мурахи та таргани, а також прилітають молі.

Дивовижну рослину Lophophytum mirabile в еквадорській Амазонії запилюють жуки.

Саме цю рослину ви бачите на зображенні.

Фото: Germaine Alexander Parada(CC BY-NC)
Є час розкидати каміння, а є час збирати геологічну колекцію.

Ця галка якраз облаштовує сховище для безцінних зразків у дуплі старої верби на території Лондона.

Галки створюють гнізда з різноманітних матеріалів: гілок, пір’я, моху, мулу, шерсті та посліду тварин.

Фото: Samual Stone
Новий випуск довколаботанічних новин.

У ньому поговоримо про те, коли діти починають нюхати, про тягу до групового сечовипускання, про пригоди марсохода, про білки старіння та про пам'ять комп'ютера, яка могла б працювати за температури 600 С.

Відео тут: https://youtu.be/OCVLzkvUnZA
Всі знають про інжир та його вкрай цікаву систему запилення осами. Але смоківниця не єдина рослина в квітках та плодах якої розвиваються комахи.

Подібна ситуація зафіксована і в паразита Balanaphora kuroiwai.

У лісах південної Японії ця рослина виділяє нектар із позаквіткових нектарників, які ваблять до себе мурах, тарганів і представників лускокрилих. Представники останньої групи комах з родів Assura та Nacoleia відкладають яйця у суцвіття баланафори.

Гусінь харчується поживними тканинами супліддя, але насіння не чіпає. Згодом дорослі комахи зринають із супліддя та летять у своїх справах. До цих справ належить і перехресне запилення Balanaphora kuroiwai.

Фото: Su et al.
Юні восьминоги мають право на пільговий проїзд на медузячому громадському транспорті.

Фото: Songda Cai
Forwarded from Science Kids
Цікавий факт від ботаніка Олексія Коваленка:

Найбільше дерево кеш'ю в світі займає площу близько 7500 квадратних метрів і розташоване в Бразилії. На такій території можна розмістити 70 окремих дорослих дерев звичайного розміру!

Цей гігант утворився через те, що його окремі гілки нахилялися до землі (через свою вагу) і пускали нові корені у місцях контакту із ґрунтом.

📸 At Beyond The Nut
Завтра, тобто в суботу 22 лютого, в природничому проведу кілька подій з відкритою реєстрацією.

Для них я придумав дуже оригінальну назву "10 дивовижних рослин".

Іноді вважають, що рослини - це малоцікаві живі організми. Але на новій події ми будемо сперечатися з цією думкою, адже в нашій дослідницькій лабораторії підготували спеціально для вас 10 історій про загадкових та дивовижних представників царства флори.

Під час події буде демонстрація, на якій можна буде всі зразки потримати в руках, далі екскурсія з низкою завдань та квест.

О 11:30 версія для дошкільнят, але на неї скінчились місця.

О 13:00 подія для шкільного віку, там є ще кілька місць.
Реєстрація: https://forms.gle/rUT1dzSUA35q38LG7

Фото: Ольга Касянюк
2025/02/23 02:49:27
Back to Top
HTML Embed Code: