group-telegram.com/vallholl/8248
Last Update:
Вимерла індоєвропейська мова, якою розмовляли хети, народ Анатолії бронзового віку, який створив імперію з центром у Хаттусі, а також у частинах північного Леванту та Верхньої Месопотамії.
Поява носіїв анатолійських мов у Малій Азії датується у 2700-2600 рр. до н. е., що пов'язано зі слідами руйнації та опустіння малоазійських міст у цей час. Праанатолійці потрапили до Малої Азії, ймовірно, з Балканського півострова.
В історії хетської мови виділяють три періоди: стародавній (1650-1450 рр. до н. е.), Середній (1450-1380 рр. до н. е.) і новий (1380-1175 рр. до н. е.). Окремі хетські слова та особисті імена з'являються в давньоассірійських текстах вже з 20 століття до н. е., але повністю мова засвідчена клинописом аккадського походження у записах, що датуються з 17-го (текст Анітти) по 13-те століття до нашої ери, що робить його найдавнішим записом індоєвропейських мов. Переважна більшість текстів збереглася в записах Нового царства, включаючи копії давньохетських пам'яток.
Пам'ятки хетської мови зникають близько 1180 р. до н. е., що пов'язано з падінням хетської держави під натиском народів моря. Реліктом хетської мови могла бути каппадокійська, не засвідчена письмово.