group-telegram.com/etymofun/681
Last Update:
Збити з пантелику
Одним словом ...
... не вийде)).
Що таке пантелик, точно невідомо. Існує багато версій:
✓ Слово вигадав Котляревський. Так, в "Енеїді" богиня Юнона просить бога вітрів Еола потопити Енеєві кораблі: "Ізбий Енея з пантелику".
У такому разі обігруються слова путь (дінд. pánthāḥ та гр. πάτος "стежка", гр. πόντος "море" + тюрк. суфікс -lyk, як у словах башлик, шашлик, Кагарлик) та/або толк "розум".
Як відомо, Іван Петрович полюбляв бурлескно видозмінювати слова задля рими.
✓ Від назви грецької гори Пентелі(ко) (Πεντελικό, 1109 м.), яка здавна славилася видобутком білого мармуру й тому має велику кількість печер та доріжок, серед яких легко заблукати;
✓ Від імені Пантелеймон:
• "Пантелик" – зменшувально-пестлива форма імені. Оскільки святий Пантелеймон був покровителем не лише лікарів, а й воїнів, то початкове значення вищезгаданого виразу – "позбавити когось покровительства Пателеймона";
• ім'я Пантелеймон іноді пов'язують із гр. παντελεία "довершеність, досконалість" (нібито, як один із епітетів Зевса). У такому разі збити з пантелику – "вивести зі стану гармонії"
✓ Від гуцульського слова пантлик(а) "стрічка, зав'язка, петля", яке (як і п. pętlik(а), слц. pantlik, уг. pantlik(a)) походить від австро-баварського раntl (пов. з н. Band "стрічка" > укр. бант та бинт).
У такому разі можливі два варіанти еволюції значення:
1) "стрічка" > "шлях" > "послідовність" > "послідовне мислення" > "мислення" > "розум";
2) "стрічка, зав'язка" > "петля, вузол" > "розплутування вузлів" > "розв'язування задач, міркування".
BY Етимо
Warning: Undefined variable $i in /var/www/group-telegram/post.php on line 260
Share with your friend now:
group-telegram.com/etymofun/681