Telegram Group Search
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
И посљедње, што је важно споменути. Господ јасно даје на знање како пост није главни садржај вјерскога живота. То је тек једно од оруђа, чији је основни задатак — привести нас главноме исходу свакога духовнога дјелања. А тај исход јесте — искуство благодатнога присуства Божијега у мому животу. Искуство тихе радости и умиљења.

🖋 ЉЕТОПИСАЦ
🖼 Давид и Голијат

🎨 Осмар Шиндлер (1867–1927)

Вријеме настанка: 1888.

Садржај

Сликар приказује знану повијест о двобоју Давида и Голијата, који бијаше неједнак – висина дива бјеше око 2,7 лаката, а тежина његова оклопа око 60 ока. Када Давид дође у војни табор, зачу Голијатов позив и видје да "сви Израиљци, угледавши тога човјека, побјегоше од њега и веома се уплашише" (1 Сам. 17:23-24). Зборећи са Саулом, Давид овако оцијени збивање: силни Голијат за њега не бијаше ништа више до "необрезани Филистејац", а Израиљци што у страху бјежаху – не бијаху ништа друго до "војска Бога живога". Побиједити требаху управо војници Божји, и њему не бијаше чега се бојати. Обративши се Спаситељу молитвом, он заиста по вјери учини чудо – доби неједнак бој. Касније ће апостол Павле у посланици Коринћанима утврдити то начело вјере: "по вјери ходимо а не по гледању" (2 Кор. 5:7).

Опис

Гледати очима вјере – то је важно животно начело. Тешко да би Давид изашао на поприште и побиједио да је у Голијату видио више од "необрезаног Филистејца" који ружи "војску Бога живога".

На слици видимо огромног Голијата, који стоји окружен својом војском. Умјетник приказује ратнике као дивљаке с азијским лицима: они отворено исмијавају мршавог плавокосог младића који се усудио изазвати њиховог вођу. Голијат, гледајући свога "супарника" смије се, једном руком ослањајући се о копље које је двапут веће од Давидове висине, а другом подбочивши се – толико дрског изазова још не бијаше сусрео у своме живљењу. Покрај њега штит џиновских размјера с ликом бика. На њега се наслања ратник, гледајући зачуђено "супарника". Сви су увјерени у побједу дива и не обраћају пажњу на Давидову напету праћку. Давид је приказан као плавокос, невисок, мршав младић. Све му је тијело напето, још тренутак и оштар камен, излетјевши попут стријеле из праћке, зариће се у чело самоувјереном диву. Враг ће бити оборен.

♨️ Извор: азбука.ру

🖋 ЉЕТОПИСАЦ
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Препорука за читање. Потписујем од слова до слова уз додатак како више нема никаквога смисла излазити на нешто што се зову избори. Избори? Избори за што и кога? Што прије пропадне нешто што се лажно зове народовлашће [демократија] прије ћемо имати могућност за васкрс. Ако наши тзв. представници не могу уочити насушну потрјебу очувања нашега писма и језика чему се надати. И што су већи родољуби то више латиниче. Латинично родољубље појачано до највишега ступња у нечему што се зове Republika Srpska. Нажалост потпуно исто се дешава у нечему што се зове Republika Srbija без Косова и Метохије.

🔜🔜🔜
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
МУЧЕНИК ВУКАШИН

Свети Вукашин је био Србин из херцеговачког села Клепаца, које се налази на источној обали Неретве. Рођен је крајем 19. века. Одраставши у своме селу, отишао је и радио у Сарајеву, па кад је дошла усташка НДХ (Независна Држава Хрватска), он се вратио у своје село, али су хрватске усташе и тамо дошле, побили му све у кући и многе друге Србе у селу и околини, а њега су са неких шумских радова одвели у злогласни логор Јасеновац, заједно са многим другим Србима. Ту је јануара 1943. погубљен од усташког кољача Жила Фригановића, који видећи Вукашина, постаријег сељака, како спокојна лица и с неким недокучивим миром посматра страшно клање своје православне сабраће, доведе га преко реда пред ископану јаму у коју су бацали невине жртве и, решен да му разбије тај мир и спокојство, затражи од њега да викне "Живио Павелић" (тадашњи поглавник Независне Државе Хрватске). Старац ништа није одговарао него је само мирно спокојно ћутао. Ово веома разбесне усташу и поче му претити да ће га убијати полако и мучно све док не узвикне похвалу њиховом поглавнику, те поче да остварује своје обећање надајући се да ће велики бол поколебати старца. Блажени мученик Вукашин је, мирно погледавши у мучитеља и кроз њега у Божју неизмерност, полако и разговетно рекао: "Ради ти, дијете, свој посао." Овај одговор и небески мир на лицу Светог новомученика разбеснео је убицу, те га усмрти у најстрашнијим мукама и убаци га у јаму. Потом је убица полудео и ово све испричао у болници доктору Неду Зецу, који је ово доцније и записао.

📚 Пут ка Небу: књига календар / приређивач Злата Попов. Београд: Чувари, 2019, стр. 174

🖋 ЉЕТОПИСАЦ
О ДАНУ СРПСКОГА ЈЕДИНСТВА, СЛОБОДЕ И НАРОДНЕ ЗАСТАВЕ

Јели пак бјеше потребито заснивати нове свјетковине ако ни постојеће не испунисмо суштином? Јербо, свагда је лако испунити обличје а не дотаћи се сржи. Пливати поврх воде а нигда не заронити. Имати печеницу о Божићу а не бити у Цркви и не причестити се. Обојити тисућу јаја о Васкрсу, побиједити на туцијади, а не вјеровати у Христово васкрсење. Ради чега? Зато што је лажно и јери је лакше. Стога вазда лако опстаје празна обичајност, која звечи као напукла звона, лишена сваке сржи а често одјевена рухом родољубља и чувања завјета прадједовскога.

Жао ми је што морам покварити бајку онијема који у њу повјероваше. Цар је наг. Шта ли је најмањи заједнички садржитељ те да о себи можемо рећи да смо Срби? На првому мјесту Православље. А тко нас уведе у круг просвијећенијех народа и призва непосредно на дворе непропадљиве код Христа Цара небескога? Наш Свети отац Сава. Тко ли слободу и Вјечно царство непропадљивости уздиже на љествицу врлина далеко изнад свијех код Срба ако не надземаљски подвиг Светога кнеза Лазара? То је други битни најмањи садржитељ и камен темељац - Косовски завјет - да бисмо се могли назвати Србима. О овијем двјема заповијестима виси сав закон и пророци (код Срба) - Мат. 22:40

- Свјетковина суштине или јефтинога салонскога родољубља? -

А ако ове двије свјетковине прослављасмо недостојно, са мноштвом празнијех ријечи и обичајности без суштине, чему нам бјеше потребита још једна? Ову нову свјетковину могу једино разумјети у кључу неслободе нашијех туђинскијех [колонијалних] управника по српскијем земљама који ће подићи нову змију у пустињи а прескочити извор слатке воде у Мериви.

Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемјери... остависте што је најпретежније у закону: правду и милост и вјеру; а ово је требало чинити и оно не остављати (Мат. 23:23)

Ово рече Христос тадашњијем свештеницима и фарисејима тумачима закона. Ми можемо имати мноштво (и требамо) српскијех свјетковина и дана али само под условом да не заборавимо оне које нам држе тло под ногама. Морамо прве испунити смислом а потом градити и одржавати нове. У супротноме ћемо добити нове свјетковине које ће унизити старе а оне саме бити лишене суштине. Јоште као ученику основне школе бјеше ми нејасно зашто је радни дан Савиндан. Ми имасмо представе у школи на које нам не долажаху родитељи јер радише. Пјевасмо пјесме о Светоме Сави, раније отидосмо из школе и то је све. До данас све је исто. Свети Сава је школска слава и то је довољно. Нико ни да помене да је Свети Сава и наш Џорџ Вашингтон, Винстон Черчил, Шарл де Гол, пророк Самуило, Јован Крститељ, Хипократ, Јован без Земље... Свети Сава је наше јединство, наша слобода и наша најсветија застава.

О Видовдану да се и не збори. У данашњему читању повјеснице, по вољи господара који нам затеже ланац на довољну даљину да не можемо угристи, кнез Лазар се бораше за своју прелијепу Србију а не за Царство небеско. А шта га онда разликује од Наполеона примјерице? И то све дође из уста предсједника Србије који онда даје подстицај за нову свјетковину.

Јели можда циљ ове нове свјетковине да унизи претходне и најважније двије - Савиндан и Видовдан? Да и ми не каменујемо своје пророке као стари Израиљ и послије преласка кроз раздвојено море повијести ипак свршимо у вавилонскоме ропству? Ова нова свјетковина се може свјетковати само ако постојећима дамо пуну важност испуњену дубокијем смислом. У супротноме ова нова свјетковина је јефтино политичко лукавство у служби туђинскијех господара.

За крај поновићу ријечи из Светога Писма - ...А ово је требало чинити и оно не остављати (Мат. 23:23).

🖋 ЉЕТОПИСАЦ

(Чланак је писан и објављен прије четири године. Нажалост, и даље стојим при истому ставу, јери наши представници својијем понашањем доказују горе написано.)
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
СО У ЈЕЛУ

Живљаше на свијету цар, и имађаше три кћери.

Једном цар упита најстарију кћер овако:

— Кћери моја, кажи, колико ме љубиш?

— Љубим те као слатки мед — одговори дјевојка.

Допаде се цару такав одговор.

— А ти, кћери моја, колико ме љубиш? — упита он своју средњу кћер.

— Као шећер, оче.

Цар вољаше ласкаве, сладуњаве ријечи и оста задовољан таквијем одговором.

Погледа цар најмлађу кћер, која стајаше стидљиво по страни, и упита је:

— Колико ме љубиш, кћери моја?

— Љубим те, оче, као со у јелу! — одговори најмлађа кћерка.

Њене сестре прснуше у смијех, а цар се разгњеви.

— Тако ме, дакле, љубиш? — љутито узвикну он. — Одлази из мога дома, незахвалнице!

Напусти најмлађа кћер двор, оде куда је ноге носе, и дође у сусједно царство. Најми се да ради као слушкиња-куварица у царскому двору. Неколико љета прође.

Тако се догоди да слушкињу заволи млади принц. Ни о каквој другој невјести и мислити не хтједе, и родитељи одредише дан свадбе. Почеше сазивати народ на гозбу. Невјеста замоли да позову и њенога оца, али сакри да је она царска кћи.

На дан свадбе царски столови пуцаху од укуснијех пића и јела.

Невјеста сама учаше куваре и куварице, што и како да износе на сто. Само за једнога госта она припреми јела својијем рукама и нареди своме вјерноме слузи да та јела ставља пред цара из сусједнога краљевства — њенога оца.

Сједоше гости за сто, једу, пију, веселе се, а цару, оцу невјестином, залогај у грло не иде. Он сваки час погледаше невјесту. Баш много бијаше налик на његову најмлађу кћер, коју он некада истјера из дома. Па и јела пред њим на столу, као уз пркос, сва бијаху неукусна. Чуђаше се цар, с каквом вољом, хвалећи, гошћаху се други гости, а потом не издржа, и окуша комадић с тањира сусједа.

— Јесте ли ме зато позвали на гозбу, да ми се ругате? Зашто је само код мене све овако неукусно? — узвикну он гњевно.

Тада невјеста приступи, поклони се и рече:

— Опрости ми, оче, ово сам ја наредила да ти припреме сва јела без соли. Сјећаш ли се, једном ти рекох да те љубим као со у јелу, а ти се расрди. Знај да те нијесам хтјела увриједити...

Заплака се цар, загрли своју кћер и замоли је за опроштај.

Каткад превише волимо слушати лијепе ријечи о себи, не размишљајући о њиховому смислу. А није узалуд речено: ласкање може и памет да попије.

(Румунска народна прича)

🖋 ЉЕТОПИСАЦ
На Љетописцу се с врјемена на вријеме појаве јако необичне опаске. Већ сам неколико пута о томе писао. Сматрам да је важно те понављам. Немојте притискати на везе [кликати на линкове] које ови људи дијеле. Неке од њих сам упозоравао, брисао њихове опаске, но они су настављали по своме. Стога, био сам принуђен избацити их са Љетописца и пријавити њихове опаске као непожељан садржај. Тако ћу чинити и убудуће а вас молим за додатни опрез.

🖋 ЉЕТОПИСАЦ
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
👑 ЦАРЕВИЋ И БАШТОВАН👨‍🌾

Бијаше једном на свијету један источни царевић, који мишљаше да је достигао у животу највишу мудрост, срећу и просвјетљење. По цио дан јахаше по својијем земљама, и тражаше људе, са којијем би зборио о смислу живота и како би се похвалио својом мудрошћу.

И тако једном пролажаше тај владар мимо врта и угледа за оградом старца, који сађаше брескову младицу.

Царевић заповједи да се кола зауставе, приђе старому баштовану и рече:

— Чудим се ја, старче, гледајући те. Живот ти се приближава заласку, а ти и даље радиш. Та нећеш дочекати плодове овога стабла, па чему онда труд?

— Нека ја и не дочекам, али унуци моји хоће, — одговори старац. — Наши преци су се трудили за нас, а ми се требамо трудити за потомке.

— По мојему суду, то је лудост, — рече царевић. — Нико неће цијенити твој труд, нити ће те се и сјетити. Боље би ти било да живиш у својему задовољству и да чуваш посљедње снаге.

— Мој рад ми доноси задовољство и даје ми снаге, — рече стари баштован. — Иначе се не бих њиме бавио цијелога живота.

На повратку владар опет пролажаше мимо тога врта, и видје старца како марљиво залијева новопосађену брескову младицу.

Царевић нареди да се кола зауставе и приђе старому баштовану.

— Што је, старче, јоште радиш? — упита он вртлара. — А који је у томе смисао? Но, знам, знам, рећи ћеш: „Преци наши су се трудили за нас, а ми се требамо трудити за потомке", али што се тебе тичу они? Који је смисао мислити о прошлости, која је отишла у таму, и о будућности, која још није изишла из таме? Нама припада само садашњост, а она је у тебе тако безрадосна.

Погледа стари баштован царевића, заврти главом, и изненада обриса сузу с образа.

— Чему плачеш? — упита царевић. — Оплакујеш ли свој живот?

— Не, господару, ја оплакујем твој живот, — одговори стари баштован. — Веома ми је жао тебе. Ти не желиш спомињати прошлост — то значи да је она у тебе такова да би боље било да је никако и није било. Ти не желиш мислити о будућности — то значи да је се бојиш. Тако да ни твојој садашњости не завидим.

Замисли се царевић над одговором старога вртара. Можебити, и до сада још мисли, тако да му више није до хвалисања својом мудрошћу.

(🇦🇫 авганистанска народна приповијетка)

🖋 ЉЕТОПИСАЦ
#приче #мудрост
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
2024/09/24 17:14:21
Back to Top
HTML Embed Code: