📉Звіт Світового банку провокує падіння цін на нафту у 2025 році.➡️ У
звіті зазначено, що середній
перевидобуток нафти складе 1.2 млн барелів на день. Такий надлишок сирої нафти був зафіксований всього двічі за останні 30 років, у 1998 році під час обвалу цін на нафту та у 2020 р. через коронавірус та відповідно падіння попиту на сиру нафту.
Головними причинами перевидобутку у звіті називають:🛑Падіння попиту на нафту в Китаї 🇨🇳 через зменшення промислової активності та поширення електрокарів.
🛑Збільшення видобутку в третіх країнах, які не входять до картелю ОПЕК та ОПЕК+.
Ще додам від себе, що в ОПЕК (саудитів) є стара стратегія тримати дефіцит нафти на рівні 3 млн барелів на день, щоб забезпечувати ціну в 100$ за барель. Тільки така ціна гарантує більш-менш збалансований бюджет саудитів.
💬 Тому впродовж 2022/23/24 попри прохання будь-кого з Заходу збільшити видобуток саудити навпаки скорочували і наскорочувались на весь ОПЕК до рекордних резервних потужностей (простою) у 7 млн барелів.
Такі скорочення мали короткостроковий ефект росту ціни на нафту, але
призвели до довгострокових наслідків:▶️ 1) Частина країн, які входять в ОПЕК більше не готові скорочувати видобуток та погрожують покинути ОПЕК. Причина в тому, що «міцність» економік та бюджетів в країнах ОПЕК не однорідна і там, де саудити ще можуть скорочувати для інших це межа бюджетної кризи.
Для прикладу у 2023 році після чергових планів саудитів скоротити видобуток, Ангола як країна-член ОПЕК
відмовилась це робити, а потім подала заявку на вихід із картелю. Остаточний вихід зрештою реалізувала у січні 2024 року. Тобто, подальше скорочення видобутку може призвести до розвалу картелю, що є життєво важливою економічною та політичною складовою для СА.
▶️ 2) Паралельно постійне скорочення видобутку та московський демпінг цін призвели до того, що
саудити втратили частину ринків і мають рекордно низьку за останні 10+ років частку ринку. Зараз саудити викачують 8,9 мільйона барелів на добу, тоді як у 2014 р. було 11.6 млн.
❗️ Але так чи інакше саудитам треба ж нафтодолари, щоб звести бюджет.
Але це можна зробити двома стратегіями. Наприклад Вам треба заробити з продажу нафти 1000$
⤵️➡️ Стратегія 1. Створювати штучний дефіцит, щоб продати 10 барелів по 100$. Такої стратегії саудити дотримуються за звичайних умов, але тепер щоб забезпечити таку ціну у світі видобуток нафти повинен мати дефіцит на рівні 3 млн барелів, коли ми кажемо, що у 2025 р. планується навпаки не дефіцит, а перевиробництво у 1.2 млн. Враховуючи об’єми, які треба скоротити, політичні чинники та інфраструктурні причини, описана стратегія тепер буде проблематичною для реалізації.
➡️ Стратегія 2. Боротьба за ринки. Друга стратегія це мати долю ринку, яка дозволить продати 30 барелів нехай і по 33$. Ймовірно цю
стратегію «агресивного захоплення ринків в тому числі через демпінг ціни» й очікують тепер від СА, особливо впродовж 2025-26 рр.. Саудити так неодноразово робили й останній раз коли у 2020 р. з москвою не було досягнуто угоди про «ковідні скорочення» і це призвело до нафтової війни між країнами.
Поступово очікування ринку зміщуються у бік, що саудити оберуть саме другу стратегію, бо так чи інакше їм необхідно покрити дефіцит бюджету, який перевищив минулорічний у 4 рази й став
рекордним, а на 2025 рік прогнозується ще більший дефіцит.
➡️ Ключовим непередбачуваним фактором цін залишаються не економічні чинники (тенденція зниження споживання нафти оцінюється як стала та прогнозована),
а політичні (наприклад, потенційна війна між Ізраїлем та іраном чи інші загострення в регіоні), які можуть порушити ланцюжок постачань нафти й призвести до здорожчання нафти навіть до 87$ відповідно до аналізу Світового банку, але за звичних умов Світовий банк прогнозує падіння цін на нафту, а низькі ціни на нафту — це найкращі санкції, які жодна країна, в тому числі московія, обійти не зможе.
Resurgam ➰ Приєднуйся