group-telegram.com/nationalinterests/733
Last Update:
Дешева сировина–ще один аспект чому російсько-українська війна приносить вигоду Китаю
На тлі війни в Україні та наростаючій технологічній конкуренції США та Китаю економічні відносини москви та Пекіна стають все більш взаємозалежними. Щоправда, вони асиметричні: Китай витягує з них значно більше зиску. Тісніша інтеграція рф у китайські виробничі ланцюжки в металургії - це ще один симптом зростаючої китаїзації більшості галузей російської промисловості – від виробництва побутової техніки до видобутку металів.
Китайська статистика свідчить, що позиції росії у постачанні алюмінію, міді, нікелю та літію суттєво зросли. Країна увійшла до трійки найбільших постачальників міді в КНР: російська частка зросла з 1,8% у 2022 році до 10,4% у 2023-му.
Вражаюче зростання продемонстрував і алюміній. 2023 року на росію припадало вже 26% китайського імпорту алюмінію, хоча ще 2021-го її частка становила лише 12%.
Що ж до нікелю, 90% якого надходить до Китаю з-за кордону, в 2023 році Пекін закуповував у росії лише 3% від обсягів, що ввозяться. Але й тут є суттєве зростання: у 2021 році цей показник становив лише 0,56%.
Зросла роль Китаю і в російському видобутку літію, ключового компонента для акумуляторів для електромобілів. росія має значні запаси літію (близько 1 млн тонн, що порівняно зі США), але активне обговорення перспектив освоєння цієї «нової нафти» почалося лише на тлі вторгнення в Україну. Якщо врахувати, що на Китай припадає 72% світових потужностей з переробки літію, а російський експорт підпадає під нові санкції та обмеження, то неважко припустити, що літій постачатиметься в основному на китайський ринок.
Таким чином, імпорт російських металів за зниженими цінами додає Китаю міцності в тарифній війні зі США — наприклад, дешева сировина дає змогу частково компенсувати нещодавно введені Вашингтоном 100-відсоткові мита на китайські електромобілі і 25-відсоткові збори з акумуляторів, що виробляються в Китаї. Адже в загальному обсязі металів в акумуляторах електромобілів на алюміній, нікель та мідь припадає 18,9%, 15,7% та 10,8% відповідно.
Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни», зазначав: «Використовувати сприятливі умови для здобуття найбільшої сили і впливу, виходячи з ситуації, – це я називаю стратегічною перевагою». Поки путінська економіка через війну гальмує все швидше, китайська здобуває стратегічні переваги для протистояння з американською.
@nationalinterests
BY Національні Інтереси
Share with your friend now:
group-telegram.com/nationalinterests/733