Telegram Group Search
Кожна п'ята дитина в Україні має надлишкову масу тіла – дослідження Європейської ініціативи ВООЗ (COSI)

В Україні провели перше дослідження поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку. Дані збігаються із середньоєвропейськими показниками.

🔹 22,96% дітей 6-8 років мають надлишкову масу тіла (із них у 9,13% – ожиріння, а 2,63% – важке ожиріння).

🔹Хлопчики більш схильні до проблем з вагою: показники надлишкової маси тіла у них сягають 25,24% проти 20,72% у дівчат.

🔹Свіжі фрукти щодня їдять лише 55,3% дітей, а овочі — 41,4%.

🔹20,3% дітей щодня вживають цукровмісні напої, 17,8% – солодкі закуски.

🔹Діти мають недостатню фізичну активність: третина або взагалі не займаються, або витрачають менш як годину на тиждень на високоінтенсивні фізичні навантаження.

🔹54,4% учнів проводять понад дві години за гаджетами у будні, а у вихідні дні – 83,4%.

Детальніше про результати дослідження читайте на нашому сайті.

Дослідження проводили серед учнів 1-2 класів, їхніх батьків та представників закладів освіти в усіх регіонах України, крім окупованих територій та зон активних бойових дій з листопада 2023 р. по лютий 2024 р. Серед опитаних у 187 школах 20 регіонів України 3557 – діти та 3601 – батьки.

Дослідження проведене на замовлення Міністерства охорони здоровʼя за координації Центру громадського здоровʼя. Збір даних реалізовано громадською організацією «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» за фінансової підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та GFA Consulting Group GmbH в межах Українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров'я», технічної підтримки офісу ВООЗ в Україні, Європейського офісу ВООЗ.
🏥 Послуги з охорони психічного здоров’я – у кожній лікарні, амбулаторії, у кожного сімейного лікаря.

Відтепер це не про вибіркову можливість отримати таку допомогу, бо пощастило і ваш сімейний лікар пройшов потрібне навчання. А про базову послугу, яку має безоплатно надавати кожен медичний заклад, що працює за програмою медичних гарантій.

🧑‍⚕️ Торік понад 25 тисяч лікарів «первинки» пройшли навчання ВООЗ mhGAP, яке дає знання й чіткі клінічні алгоритми для ведення психічних розладів. Тепер це навчання пройдуть усі лікарі та медичні сестри / брати, які працюють у медзакладах, законтрактованих НСЗУ.

👉 Це вкрай важливі зміни, що свідчать про одне: ментальне здоров’я – у такому ж пріоритеті, як і інші життєво важливі скринінги, що їх забезпечує держава. Бо ще більше лікарів зможуть вчасно розпізнавати ранні симптоми таких, на жаль, поширених зараз психічних розладів, як депресія чи ПТСР. А послуги стануть іще доступнішими для людей.

Цього й прагнемо у Всеукраїнській програмі ментального здоровʼя «Ти як?» – щоб турбота про психологічний добробут українців була базою і для людей, і для лікарів, і для держави.
12 модульних клінік встановлено в Україні торік у межах співпраці МОЗ із партнерами.

📌 Йдеться про клініки первинної медичної допомоги та станцію для бригад екстреної медичної допомоги в Одеській, Харківській, Херсонській, Сумській та Чернігівській областях.

⚕️ У закладах працюватимуть мобільні бригади лікарів та медичних сестер/братів. Кожна з клінік має всі необхідні зручності: електрику, санітарні вузли, кімнати очікування, кімнати для огляду пацієнтів тощо.

Також амбулаторії оснащені необхідним обладнанням та готові до роботи в умовах аварійних відключень світла.

🩺 Модульні клініки обслуговуватимуть близько 50 тис. пацієнтів.

Проєкт фінансується Європейським Союзом, він реалізований у рамках партнерства Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я.

*️⃣ Модульні клініки – це проєкт ВООЗ із реагування та відновлення в Україні. Завдяки роботі проєкту та за фінансової підтримки міжнародних партнерів у 2023-2024 роках встановлено 29 модульних клінік на Херсонщині, Харківщині, Сумщині, Миколаївщині, Чернігівщині, Одещині, Донеччині та Житомирщині.
🚚 На Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт, який обслуговуватиме жителів прифронтових територій.

🧭 Йдеться про 15 сіл Роменського району, які залишилися без стаціонарних аптек: Андріяшівка, Глинськ, Хоминці, Перехрестівка, Пустовійтівка, Вовківці, Житнє, Миколаївка, Рогинці, Малі Бубни, Бацмани, Великі Бубни, Біловід, Перекопівка, Анастасівка.

Щодня аптека відвідуватиме три села. Графік виїздів узгоджується з безпековими умовами, а час та місце прибуття можна дізнатися у сімейних лікарів або представників органів місцевого самоврядування.

🪖 Працівники аптеки забезпечені необхідними засобами безпеки, зокрема бронежилетами та захисними шоломами. Аптека ж обладнана відповідно до ліцензійних вимог: має систему кондиціонування, холодильне обладнання для зберігання термолабільних препаратів, спеціалізовані аптечні меблі та термінал Starlink для стабільного інтернет-зв'язку.
У мобільних аптеках доступні рецептурні та безрецептурні лікарські засоби, а також ті, що підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки». Їхню вартість повністю або частково компенсує держава.

⚠️ Продаж наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в таких аптеках заборонено.
Торік у вересні у 48-річної одеситки виявили цироз печінки, спричинений гепатитом С. Єдиним шансом на повноцінне життя для жінки була трансплантація.

Пацієнтці провели лікування від гепатиту С і внесли до листа очікування на донорський орган – зараз у ньому 586 пацієнтів. Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) підбирає найбільш споріднені пари «донор-реципієнт» за чергою, надаючи перевагу дітям і людям з найвищим статусом екстреності. Спрогнозувати, скільки часу доведеться чекати донорського органу, складно.

Син пацієнтки, 21-річний Максим, вирішив врятувати маму і після підтвердження імуносумісності хлопець підписав згоду на прижиттєве донорство.

Тож у клінічній лікарні «Феофанія» провели одночасно вилучення лівої частки печінки у донора та її підготовку до трансплантації і вилучення печінку у реципієнтки. Потім – розпочали сам процес пересадки. Загалом, родинна трансплантація тривала 12 годин.
Уже наступного після операції дня Максима перевели з реанімації у звичайну палату, а на шосту добу виписали додому. Його мама пробула в реанімації три дні, її стан стабільний і вона також вже вдома. На обох чекає період відновлення та реабілітації.

Цією пересадкою «Феофанія» розпочала програму родинної трансплантації печінки. Досі у клініці проводили пересадки печінки від померлого донора, у 2024 році проведено 5 таких трансплантацій.

ℹ️ Пересадка органів від родинного донора в Україні регулюється Законом про трансплантацію.

➡️ Родинним донором органа може стати лише повнолітня дієздатна людина, яка є родичем реципієнта або членом сім’ї. Віднедавна закон дозволяє бути живими родинними донорами повнолітнім неповнорідним братам і сестрам.

➡️ Наразі від живого донора проводять органні пересадки нирки і печінки.

➡️ У більшості випадків наявність однієї нирки після донорства не впливає на спосіб життя людини. А через 3 місяці після видалення частини печінки вона досягає в організмі донора попереднього розміру. Хоча, безумовно, хірургічне втручання і донорство все ж несуть певні ризики для фізичного здоров’я донора. Тому люди, які своєю жертовністю дали рідним шанс на повноцінне життя, окрім психологічної винагороди, мають і певні пільги. Зокрема, якщо виникне ситуація, коли донор сам потребуватиме пересадки органів, він матиме перевагу в отриманні анатомічних матеріалів.

➡️ Пересадка органів від живого донора передбачена Програмою медичних гарантій, оплачується за державний кошт і є повністю безкоштовною для донора і реципієнта.

➡️ У 2024 році в Україні проведено 178 родинних трансплантацій: 119 українцям пересаджено нирку і 59 – печінку.
Реабілітаційна допомога стане ще доступнішою! 🏥

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення щодо впровадження реабілітаційної монопослуги. Це означає, що фахівці з реабілітації (фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови та мовлення) зможуть — за потреби — надавати реабілітаційну допомогу окремо від мультидисциплінарних команд самостійно та у взаємодії з сімейними лікарями.

📌 Що це змінює?

🔹 Послуги надаватимуть в амбулаторних умовах, вдома у пацієнта або у громаді, де він проживає.
🔹 На первинному рівні медичної допомоги не потрібно буде складати індивідуальний план, якщо є направлення сімейного лікаря.
🔹 Медичні заклади зосередяться на складніших випадках і зменшать навантаження на стаціонари.
🔹 Фінансування відбуватиметься у рамках програми медичних гарантій.

📢 Чому це важливо?
Амбулаторна реабілітація, яка надається поруч із домом, дозволить пацієнтам не лише продовжити відновлення після виписки з лікарні, а й паралельно навчатися чи працювати.

💬 “Якісна, безоплатна та доказова реабілітація, рівномірно доступна по всій країні, де б не знаходилась людина — наш топ пріоритет. Впровадження монопослуги зробить реабілітаційну допомогу ще доступнішою для пацієнтів. Зокрема, це стосується тих, хто потребує лише одного виду терапії. Інтеграція реабілітації на первинному рівні — це крок до забезпечення безперервного реабілітаційного процесу та підвищення якості медичних послуг у кожній громаді. МОЗ продовжує розбудовувати систему реабілітації, забезпечуючи її кваліфікованими кадрами та розвиваючи на рівні областей та громад: амбулаторна реабілітаційна допомога має стати доступною в селах, селищах та містах, як реабілітація в громадах”, — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Софійка народилася з синдромом короткого кишківника та атрезією стравоходу (стан, коли стравохід не сформований належним чином). У 4 місяці її прооперували в «Охматдиті», але 8 липня 2024 року, під час ворожого обстрілу, лікарня зазнала руйнувань.

Мама Софійки, Галина, згадує: «Страх, жах, всі страшні емоції, які тільки можна відчувати, ти відчуваєш в той момент. Особливо, якщо у тебе на руках маленька хвора дитина, це дуже страшно. Ти стоїш, плачеш, і не знаєш, що робити, куди бігти з цією дитиною. До того ж Софійка в цей час була на кисневій підтримці. Це було дуже важко».

Тоді на допомогу українським медикам і постраждалим дітям прийшла програма медичної евакуації Medevac. 12 дітей, які потребували лікування найбільше, були евакуйовані до лікарень в інших країнах Європи для продовження лікування.

Літак, спеціально обладнаний для медичної евакуації, був наданий урядом Норвегії та співфінансований Європейським Союзом.

Евакуація відбулася завдяки підтримці European Comission, Bundesministerium für Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentenschutz та EUinEmergencies.

Зараз 10-місячна Софійка знаходиться у шпиталі Ольги в Штутгарті, де їй зробили кілька операцій. Незабаром дівчинку випишуть з лікарні, і якщо все буде добре, вона зможе повернутися в Україну.

З 2022 року програма Medevac, що реалізується Міністерством охорони здоров'я України за технічної підтримки ВООЗ та співфінансування Європейського Союзу, перевезла за кордон для отримання спеціалізованої медичної допомоги понад 5000 пацієнтів.
З 1 січня 2025 року в Україні запроваджено нову систему оцінювання повсякденного функціонування людини.

У зв’язку з цим усім людям з інвалідністю, які мали проходити повторний огляд після 1 січня, але не змогли зробити цього вчасно, строк інвалідності автоматично продовжено до моменту прийняття рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

📌 Як документально підтвердити це продовження? Розглянемо на прикладі пенсійного посвідчення
Найзручніше – в електронній формі!
У пенсійному посвідченні зазначається термін його дії, що фактично є строком, на який продовжено виплату пенсії по інвалідності.

📌 Як отримати електронне пенсійне посвідчення?
🔹 Якщо у вас паперове пенсійне посвідчення, ви можете сформувати його електронне відображення в застосунку Дія.
🔹 Якщо ви маєте е-пенсійне посвідчення, воно також відображатиме актуальний термін дії.
🔹 Якщо ваше посвідчення оформлене у вигляді платіжної картки Ощадбанку, воно діє до закінчення його терміну дії або до заміни на нове.

📌 Як додати пенсійне посвідчення в Дію?
🔹 Відкрити застосунок Дія
🔹 Прогорнути до карток документів
🔹 Натиснути «Додати документ» → «Пенсійне посвідчення»
🔹 Обрати «Додати посвідчення»
Після цього в застосунку відобразиться посвідчення з новим терміном дії.

📌 А якщо у мене паперове посвідчення, яке не відображається в Дії?
🔹 Ви можете замінити його на е-пенсійне посвідчення, подавши заявку через вебпортал Пенсійного фонду України або звернувшись до сервісного центру ПФУ.

❗️ Нагадуємо: електронне відображення пенсійного посвідчення має таку ж юридичну силу, як і паперовий документ!

👉 Детальніше про алгоритм дій на сайті МОЗ.
Forwarded from Zelenskiy / Official
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Сьогодні була нарада за участі Премʼєр-міністра Шмигаля, першої віцепремʼєра Свириденко та міністра охорони здоровʼя Ляшка щодо цін на ліки. Ціни абсолютно неадекватні. Аптечні мережі та виробники повинні дати більш комфортні умови нашим людям. Ми готуємо засідання РНБО щодо цього і дуже конкретні пропозиції в інтересах наших людей, щоб знизити ціни.
2025/02/11 17:12:26
Back to Top
HTML Embed Code: