group-telegram.com/vallholl/10037
Last Update:
Йоль.
Одне з найдовших та найважливіших свят. Час великого бенкету, сповнені темрявою довгі ночі та короткі дні. Швидше за все, слово Йоль походить від праіндоєвропейського кореня зі значенням «крутитися», «колесо». Традиційно Йоль святкують 13 ночей.
Перша Ніч Йоля – Módraniht, Ніч Матерів, починається з ночі того дня, що йде перед Сонцестоянням. За свідченням Біди, ця традиція була відома у англосаксонських племен. Вона була присвячена ритуалам, пов'язаним з богинею Фрігг, з родючостю та вшануванням матерів сімейств. Це вечір домашнього свята, Цього вечора прийнято припиняти до завершення Йольтіда всі роботи, окрім найважливіших, дарувати подарунки близьким, славити богинь.
Після Ночі Матері слідує ніч Зимового Сонцестояння – найдовша ніч року, свято Йоля. Це зустріч нового життєвого циклу, ознаменованого народженням молодого Сонця. В будинку має горіти Йольське поліно. Золу збирали, а наступного Йолю розкидали її зі словами про майбутній врожай.
Сам будинок вже має бути прикрашений ялиновими гілками та Вінками Йоля, які символізували собою Іґґдрасіль. Формм «колеса часу» для вінка обрана не випадково, це символізує злиття кінця року та його початку, смерть та оновлення, циклічність часу.
В цю ніч з дому виходити не можна. З інших світів Одін веде свій Дикий Гін, щоб забрати те, що йому належить. Побачити в цю ніч Одіна з його світою вважалося до нещастя.
Священними вважаються й наступні ночі Йоля. Традиційно в Йоль їли м'ясо кабана, оскільки символом Сонця є кабан Фрейра, який біжить небом зі своєю золотою щетиною, і там, де він знаходиться —ніколи не буває темно. Спечені на Йоль солодощі слід ставити прямо на стіл. Їх не можна їсти доти, доки не закінчиться свято, щоб могли насититися в першу чергу ті мертві, які відвідали свято.
У завершальну ніч Йолю проходить бенкет, відбуваються передбачення про вже сплетене Норнами. На ранок слідує так зване «вигнання Йоля» — все оздоблення знімається, а всі гості з інших світів вирушають додому. Остаточно настає новий цикл.