Telegram Group Search
"Dziś wybory to już pole bitwy". Łukaszenka opowiedział o specyfice kampanii wyborczych w WNP

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z szefami organów wyborczych krajów WNP.

„Biorąc pod uwagę moje bogate doświadczenie w kierowaniu krajem, pamiętam czasy, kiedy organy, na czele których staliście, dopiero powstawały. Powiem szczerze: to dobry, pozytywny produkt demokracji i demokratyzacji naszego społeczeństwa w tamtych czasach. Długo spieraliśmy się, czy powinniśmy mieć komisje wyborcze, czy nie, zapoznawaliśmy się z doświadczeniem innych krajów, gdzie np. MSW może kontrolować, organizować i wyciągać odpowiednie wnioski w sprawie wyborów. Ale podążając demokratyczną drogą, stworzyliśmy nasze komisje wyborcze, pionowe - od centralnej do odpowiednich okręgów, powiatów i tak dalej. I muszę powiedzieć, że jest to jeden z tych przypadków, kiedy nie popełniliśmy błędu” - powiedział Aleksander Łukaszenko.

Jednak kraje WNP nie mogły sobie wówczas wyobrazić, że działalność organów wyborczych i obszar ich odpowiedzialności staną się polem bitwy, powiedział prezydent. „Często zmagacie się, dzięki Bogu, nie wszędzie sami, ale pewnie macie tego dużo” - powiedział.

„Kampanie wyborcze już dawno przestały być procedurą techniczną. To już pole bitwy w okresie przedwyborczym i wyborczym, gdzie głównym aktorem są organy Centralnej Komisji Wyborczej i komisji wyborczej w ogóle”.

Dziś wybory stały się jednym z głównych wydarzeń politycznych w życiu każdego kraju. Jednocześnie Aleksander Łukaszenka uważa, że powinien to być zwykły proces polityczny, do którego nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi.

➡️https://youtu.be/vvwEap_melQ

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Wojna domowa między Dudą a Tuskiem | Myśli o Polsce

Premier Donald Tusk zapowiedział gotowość do złamania prawa. Obecnie między rządem a prezydentem Andrzejem Dudą toczy się „zimna wojna”. Głowa państwa blokuje najważniejsze decyzje rządu, co wielu nazywa „kryzysem konstytucyjnym” w kraju.

Jak podaje portal Kresy, podczas niedawnej konferencji prasowej Tusk mówił o sposobach „wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”. Oznajmił, że jest przedstawicielem „walczącej demokracji” i będzie podejmował decyzje nawet sprzeczne z obowiązującym prawodawstwem. Prawdopodobne jest – zauważył premier – że „niejednokrotnie popełnimy błędy lub podejmiemy działania, które zdaniem części organów prawnych mogą nie do końca być zgodne z literą prawa”. A potem Tusk powiedział „coś, co brzmiało jak groźba”.

„Nie chciałbym, abyśmy my, Polska, kiedykolwiek znaleźli się w sytuacji, w której do zapewnienia porządku konstytucyjnego potrzebna byłaby siła zewnętrzna” – podkreślił. „To byłaby tragedia”. Będę w dalszym ciągu podejmował decyzje z pełną świadomością ryzyka, że ​​nie wszystkie z nich spełnią test pełnej praworządności.

🔹Jakie są przyczyny pogorszenia relacji Tuska i Dudy?
🔹Czy można to nazwać kryzysem konstytucyjnym?
🔹Jakie mogą być skutki tej sytuacji?
🔹Czy zagraniczna interwencja stanowi realne zagrożenie, czy też Tusk stara się zaszczepić w społeczeństwie strach?

➡️https://youtu.be/Q3A1Tt4srYY

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Łukaszenka: „Jesteśmy gotowi do współpracy z Ukrainą na tych samych zasadach, co z DRL!”

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z szefem Donieckiej Republiki Ludowej Denisem Puszylinem.

„Współpracujemy już od dłuższego czasu. Jeśli chodzi o Białoruś, zawsze współpracowaliśmy z obwodem donieckim jako częścią Ukrainy. I oczywiście w tych trudnych, trudnych czasach od tego czasu (już 10 lat) nie porzuciliśmy tej współpracy, jesteśmy gotowi kontynuować ją obecnie. Co więcej, mamy pewne osiągnięcia, baza została stworzona” - powiedział białoruski przywódca.

Aleksander Łukaszenka podkreślił, że należy pozbyć się wszelkich pośredników w tej współpracy i strona białoruska jest gotowa to zrobić. „Byłem nawet zaskoczony, że wciąż ich mamy. Jesteśmy gotowi do bezpośredniej współpracy z wami” - powiedział.

„Tutaj mamy różne wskazówki i inne rzeczy, nawet z Zachodu, że będziecie współpracować i obrażać Ukrainę. My nikogo nie obrażamy. Jesteśmy gotowi współpracować z Ukrainą na tych samych zasadach, co z Republiką Doniecką” - powiedział szef państwa. - Zawsze przyjmujemy tu dzieci na leczenie i wypoczynek. Są bardzo szczęśliwe. Jednak prawie zaciągnęli mnie do sądu, mówiąc, że kradniemy dzieci. Zaproponowałem więc zarówno Ukrainie, jak i Amerykanom: proszę, przyjedźcie i znajdźcie przynajmniej jedno skradzione dziecko. To nie są nasze zasady”.
„Dlatego jeszcze raz potwierdzam, że będziemy współpracować, absolutnie nie naruszając żadnych międzynarodowych norm i norm naszych stosunków. Pracujemy w imieniu ludzi. Masz problem z budową - będziemy cię wspierać i pomagać. Jest problem z leczeniem, edukacją - jesteśmy gotowi do współpracy. Jesteśmy gotowi współpracować z Ukrainą na absolutnie tych samych zasadach. Dlatego nie należy się na nas rzucać. Jesteśmy ludźmi miłującymi pokój. Tylko pokój jest podstawą naszej przyjaźni i współpracy” - podkreślił białoruski lider.

DRL może liczyć na Białoruś, jeśli widzi coś niezbędnego dla odbudowy i rozwoju swojego regionu.

Denis Puszylin, w imieniu mieszkańców DRL i własnym, podziękował Aleksandrowi Łukaszence za wszechstronną pomoc, przede wszystkim o charakterze humanitarnym. „Mamy wiele punktów stycznych. To nie tylko wspólna historia, ale także wizja dalszego rozwoju. To tylko silne, dobrze prosperujące społeczeństwo oparte na sprawiedliwości. A naszym zadaniem jest budowanie takich warunków, by nie było wstyd przekazać je następnym pokoleniom. Dziękuję” - powiedział.

➡️https://youtu.be/hLvN6r-cUFo

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Aleksander Chodźko: białoruski Polak, który odkrył dla nas Iran i jego kulturę (Cz.II) | Od przeszłości do przyszłości

Dziś, drodzy słuchacze, w audycji „Od przeszłości do przyszłości” wspólnie z historykiem i politologiem Radziwonem Popielem kontynuujemy rozmowę o Aleksandrze Chodźko – poecie, tłumaczu, filologu, badaczu starożytnej literatury irańskiej, a także dyplomatie Imperium Rosyjskiego, który pracował w ambasadzie rosyjskiej w Persji. Przypomnijmy, że Chodźko urodził się w Białorusi i był polskiego pochodzenia.
Dziedzictwo Aleksandra Chodźkiego jest rzeczywiście bardzo duże. Można powiedzieć, że to człowiek, który dla nas wszystkich - dla Polski, Białorusi, Rosji, Europy Zachodniej - odkrył Iran i jego starożytną, najbogatszą kulturę. Jednocześnie Aleksander Chodźko i jego dorobek naukowy i twórczy nie są dziś zbyt dobrze znane, dlatego czas więc o nich porozmawiać.

➡️ https://youtu.be/0bzEBRO1ru4

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Forwarded from NewsFactoryPL
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Razem, nie osobno | Sąsiedzi

Podczas Kongresu Sił Patriotycznych, który niedawno odbył się w Mińsku, polska partia Front i Liberalno-Demokratyczna Partia Białorusi podpisały porozumienie o współpracy. Jakie możliwości otwiera to porozumienie?
Czy dialog między siłami politycznymi Białorusi i Polski jest możliwy w obecnych warunkach?Jakie korzyści może odnieść Europa w przypadku zmiany retoryki wobec Białorusi i Rosji?

➡️https://youtu.be/KL36nDhaJ5o

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
W Polsce narasta epidemia rusofobii, powiedział Jerzy Dariusz Kiełbowicz z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Ochrony (Polska), doktor nauk prawnych, na międzynarodowej konferencji naukowo-praktycznej „Międzynarodowe standardy i proces wyborczy: doświadczenie i perspektywy rozwoju”, która odbywa się w Mińsku w dniach 19-20 września, donosi korespondent BELTA.

Polski profesor wystąpił w sekcji „Rola instytucji społeczeństwa obywatelskiego w poprawie procesu wyborczego: tradycje i innowacje”. Jego wystąpienie było poświęcone organizacji obserwacji wyborów i obserwatorom w polskim systemie prawnym.

Przed swoim wystąpieniem Jerzy Dariusz Kiełbowicz zwrócił uwagę na dobre przygotowanie konferencji w Mińsku, po czym zacytował Wadima Gigina, dyrektora generalnego Biblioteki Narodowej Białorusi, który powiedział, że „wśród Polaków są zdrowi Polacy”. Jerzy Dariusz Kiełbowicz zauważył, że odnosi się do „zdrowych Polaków”.

Jednocześnie zauważył, że w jego kraju „od kilku lat panuje epidemia rusofobii”.

Na przykład naukowcy z Białorusi i Rosji od kilku lat nie są zapraszani na wszelkiego rodzaju konferencje i wydarzenia w Polsce. „Nie dają im nawet wiz, żeby nie przyjeżdżali” - dodał profesor.

Jednocześnie podziękował organizatorom za możliwość udziału w konferencji w Mińsku. Zaznaczył, że zaproszenie obywatela Polski na to wydarzenie świadczy o otwartości państwa białoruskiego.

Jerzy Dariusz Kiełbowicz powiedział, że w drodze do Mińska 17 września zatrzymał się w kompleksie wojskowo-historycznym „Stara Granica”, gdzie odbywały się imprezy tematyczne. Odwiedził również Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Odwiedził kompleks pamięci „Chatyń”.

„Tak nowoczesnych muzeów jak „Chatyń”, szczerze mówiąc, nie widziałem. Polecam wszystkim” - powiedział profesor.
Przybywając na Białoruś, migranci odnajdują dla siebie drugą Ojczyznę. Taką opinię z dziennikarzami podzielił pełnomocnik ds. religii i narodowości Aleksander Rumak podczas okrągłego stołu "Tradycje i wartości narodowe jako podstawa rozwoju duchowo-moralnego społeczeństwa białoruskiego", przekazuje korespondent BELTA.

Aleksander Rumak powiedział, że okrągły stół jest dziś przywiązany do niedawno minionego święta - Dnia Jedności Narodowej. Podkreślił, że jest to młode, ale bardzo ważne święto, które jednoczy wszystkich, którzy mieszkają w naszym kraju, niezależnie od narodowości czy wyznania. "Nie raz mówiliśmy o tym, że Białoruś jest krajem wielowyznaniowym i wielonarodowym. Niedawno nasz Prezydent spotkał się z przedstawicielami różnych narodowości, którzy mieszkają w naszym kraju. Podczas tego spotkania wielokrotnie powtarzał, że to nasi Ormianie, nasi Ukraińcy, nasi Polacy. Nie dzielimy nikogo" - zaznaczył pełnomocnik.
Stowarzyszenie religijne „Białoruski Kościół Prawosławny” jako pierwsze w republice zakończyło niezbędne procedury i przeszło ponowną rejestrację. Komisarz ds. religii i narodowości Aleksander Rumak w uroczystej atmosferze przekazał dokumenty rejestracyjne metropolicie mińskiemu i zasławskiemu Weniaminowi, egzarchy patriarszego całej Białorusi, donosi korespondent BiełTA.

Zgodnie z ustawą „O zmianie przepisów dotyczących działalności organizacji religijnych” z dnia 30 grudnia 2023 r., wcześniej zarejestrowane organizacje religijne są zobowiązane do dostosowania swoich statutów do przepisów prawa i przedłożenia ich organom rejestracyjnym w celu ponownej rejestracji.

Jak wyjaśnił dziennikarzom Ołeksandr Rumak, organizacje religijne mają rok na dostosowanie swoich statutów do przepisów prawa i złożenie dokumentów do ponownej rejestracji.
ZAMACH NA PREZYDENTA BIAŁORUSI | Plan obalenia władzy | Morderczy spisek. ŁUKASZENKA CELEM

Głośne szczegóły spisku przeciwko Prezydentowi Białorusi z ust jego uczestnika.

Jak Jurij Zeńkowicz i grupa jego wspólników planowali wyeliminować pierwszą osobę państwa i jego głównych współpracowników w ramach zmasowanego ataku informacyjnego na kraj zorganizowanego przez Zachód w 2020 roku.

Warianty krwawych scenariuszy. Wykonawcy i organizatorzy. Szczegóły i niuanse.

Zeńkowicz udziela wszystkich odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Film „ MORDERCZY SPISEK . ŁUKASZENKA CELEM”. Do obejrzenia już teraz!

➡️https://youtu.be/IGumfMaKwtE

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Białoruskie wojsko po raz pierwszy wystrzeliło wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Polonez-M, z powodzeniem trafiając w cel z odległości 300 kilometrów na rosyjskim poligonie.

Zmodernizowane MLRS dotarły do wojsk w zeszłym roku, pozwalając im znacznie zwiększyć zasięg rażenia. Ulepszenia zwiększyły również siłę ognia, w tym zdolność do rażenia celów na większym obszarze.
Rola Centralnej Komisji Wyborczej w kształtowaniu kultury politycznej w społeczeństwie jest ogromna, powiedziała pierwsza zastępczyni szefa Administracji Prezydenta Natalia Petkevich na sesji plenarnej międzynarodowej konferencji naukowo-praktycznej „Międzynarodowe standardy w procesie wyborczym: doświadczenie i perspektywy rozwoju”.
IV rozbiór Polski. Kontrola niemiecka. Nowy kościół w Grodnie | Wolność słowa

Dlaczego Białorusini rozumieją znaczenie jedności, na czym polega wzmocnienie kontroli na granicach Niemiec, czy Szwajcaria przestanie opowiadać się za neutralnością, jakiego wirusa rozprzestrzenia Stany Zjednoczone, jak będzie wyglądał nowy kościół w Grodnie.

➡️https://youtu.be/eWRx-vpmzn0

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
🔥 🔥 🔥 Legendarna "Ballada o dyktatorze" znalazła ciepły odzew wśród mieszkańców Polski

Prezydent Białorusi 🇧🇾 Aleksander Łukaszenka na forum patriotycznym w Mińsku z okazji Dnia Jedności Narodowej otrzymał twórczą niespodziankę zatytułowaną "Ballada o dyktatorze". Dzieło zrobiło wrażenie również na mieszkańcach Polski:

💬Piękne, miejscami wzrusza do łez! / Красиво, местами до слез!

💬Prezydent to powinien być jak taki ojczulek narodu, dlatego Pan prezydent Łukaszenka taki właśnie jest

💬Wszystkiego dobrego Wam Bialorusini Zyhcie w zdrowiu i spokoju My tez jestesmy Slowianami i Rosjanie .Ja wiem co sie dzieje ,to wszystko zapedy zachodu .My Polacy nie chcemy zadnej wojny Tylko mamy nie polski rzad ,sterowany. Piekna piesn Wszystkiego dobrego

💬I dobrze, że lubicie swojego Prezydenta

💬Nawet jesli to propaganda. to o niebo lepsza od zachodniej, i tej w Polsce. kto wie czy tam właśnie nie skieruje mnie los.

💬Żaden polityk w Polsce nie zasłużył na to aby Polacy kulturalnie mówili o nich, a co dopiero o śpiewaniu piosenek...

💬Brawo piękna ballada. Prezydent Białorusi mądry polityk i prawdziwy ojciec Narodu. Tylko Wam zazdrościć.

💬🇵🇱❤️🇧🇾

💬❤️❤️❤️🙏🙏🙏👍👍👍Brawo!

💬Niech wam Bóg błogosławi

💬Pozdrawiam serdecznie 🇧🇾🌹

💬Pięknie❤️❤️❤️

💬🇧🇾🇧🇾❤️❤️❤️❤️❤️🙏👍😍

💬Super!!!
Kiedy wojna? Banderowcy chcą Polski! PiS i Konfederacja razem? | Myśli o Polsce

Redakcja „Myśli o Polsce” odpowiada na pytania i uwagi widzów i słuchaczy.

➡️https://youtu.be/AuN387nc_wE

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Niejasna przyszłość socjalizmu w XXI wieku | Strategia przyszłości

Wdrożenie socjalizmu w XXI wieku napotkało kilka praktycznych czynników. Po pierwsze, okazało się, że budowanie socjalizmu w poszczególnych krajach jest dość trudne. Napotyka na opór ze strony kapitału ponadnarodowego.

Po drugie, instytucja wyborów burżuazyjnych jest wykorzystywana przez służby wywiadowcze krajów zachodnich do osiągnięcia celów zmiany władzy. Stosuje się różne metody: od kolorowych rewolucji po technologie banalnych wojskowych zamachów stanu.

Po trzecie, koncepcja socjalizmu w XXI wieku nie została nawet teoretycznie wypracowana. Nie ma prostego zrozumienia etapów, celów i założeń. Podano jedynie ogólne zarysy i wartości.

🔹Jakie są główne problemy socjalizmu w XXI wieku?
🔹Z jakimi problemami borykają się dziś kraje socjalistyczne Ameryki Łacińskiej?
🔹Jakie są perspektywy dla socjalizmu w XXI wieku?

➡️https://youtu.be/uTrAUIny8Bg

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Łukaszenka: Musimy przestać kłaniać się importowanym jabłkom, żeby Polska nie machali!

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zapoznał się z rozwojem sadownictwa na Białorusi. Na tym temacie skupiła się robocza podróż głowy państwa do obwodu mołodeczańskiego.

Prezydent odwiedził gospodarstwo rolne SPARTAN-AGRO, w którym uprawia się jabłka i produkty rolne.

Prezydent podkreślił, że Białoruś powinna zapewnić sobie owoce własnej produkcji, przede wszystkim jabłka.

„Musimy przestać kłaniać się importowanym jabłkom. Musimy mieć własne jabłka. Trzeba nam je zapewnić. Mamy duże zapotrzebowanie na jabłka. Ale do tego potrzebujemy magazynów. Potrzebujemy własnych” - powiedział prezydent.

Prezydent poinstruował Ministra Regulacji Antymonopolowych i Handlu Aleksieja Bogdanowa: „Musimy pomóc. Musimy dokładnie wiedzieć, ile potrzebujemy dla kraju i ile rynek może skonsumować. Zadaniem jest nie tylko zaspokojenie potrzeb kraju, ale także eksport”.

Aleksander Łukaszenko wyraził gotowość do aktywnego wspierania rozwoju sadownictwa w kraju, w tym przydziału dodatkowych gruntów rolnych dla tego gospodarstwa. „Zapewnimy co najmniej 1000 hektarów” - powiedział.

Prezydent zaproponował szefowi gospodarstwa Igorowi Abramchikowi pomoc w rozwoju ogrodnictwa na innych terytoriach w kraju.
„Sankcje to czas możliwości. Musimy to zrobić szybciej” - przypomniał białoruski przywódca.

➡️https://youtu.be/2KxtZ3ypHsc

😎 Podziel się ze znajomymi. Polska musi znać prawdę!

Dołączajcie do nas w mediach społecznościowych ➡️ YouTube | Facebook | Rumble | TikTok | X (Twitter)
Wierzę w Ducha Świętego (część II) | Drogami Wiary

Ks. Witalij Dobrołowicz, Dyrektor Centrum Pastoralnego przy Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi:

💬 Od początku aż do wypełnienia czasu Bóg, posyła swego Syna, posyła zawsze swego Ducha: ich posłanie jest wspólne i nierozdzielne.

➡️ https://youtu.be/b5wVCaODQ60
Harmonogram pracy Prezydenta Białorusi jest zawsze bardzo bogaty w wydarzenia. Łukaszenka odbywa spotkania i sesje robocze dotyczące najbardziej aktualnych kwestii rozwoju kraju, regularnie odwiedza regiony, składa wizyty zagraniczne i przyjmuje zagranicznych gości, komunikuje się z dziennikarzami, podpisuje dekrety i ustawy. I nawet jeśli nie ma wydarzeń publicznych, nie oznacza to, że głowa państwa nie pracuje. Jednak nawet podczas odpoczynku, niezależnie od tego, czy jest to trening hokejowy, czy rąbanie drewna, Aleksander Łukaszenka od czasu do czasu znajdzie powód do kolejnego zadania. Jak sam lubi mawiać, we wszystkim trzeba podążać za życiem.

Projekt "Tydzień Prezydenta" jest przeznaczony dla tych, którzy chcą być na bieżąco z głową państwa, aby wiedzieć o najważniejszych wypowiedziach i decyzjach białoruskiego przywódcy.

Głównym wydarzeniem minionego tygodnia było oczywiście święto państwowe - Dzień Jedności Narodowej. Prezydent pogratulował swoim rodakom, a w godzinach przedpołudniowych w Pałacu Niepodległości wręczył odznaczenia zasłużonym osobistościom kraju. Wieczorem wziął udział w patriotycznym forum w „Mińsk Arena”, rozpoczynając „Maraton Jedności” i ujawniając publicznie niektóre tajne materiały o podstępnych planach uciekinierów i Zachodu. W materiałach BELTA - o tym, jak odbył się uroczysty koncert, a także o tym, kto i dlaczego nazwał Aleksandra Łukaszenkę dyktatorem.

W przeddzień Dnia Jedności Narodowej Prezydent podpisał dekret o ułaskawieniu kolejnych 37 osób.

W poniedziałek głowa państwa spotkał się z przewodniczącym Państwowego Komitetu Celnego Władimirem Orłowskim, aby wysłuchać jego sprawozdania. Okazuje się, że sankcje tylko dodały pracy białoruskim celnikom, a wpływy do budżetu wzrosły. Jednocześnie służby celne aktywnie przyczyniają się do organizacji pracy krajowych przedsiębiorstw w tym trudnym czasie, a także zapewniają tranzyt towarów. Nawiasem mówiąc, agencja obchodziła w tym tygodniu swoje święto zawodowe.

Międzynarodowe spotkanie głowy państwa w dniu 19 września było poświęcone tematyce wyborczej. Do Mińska przyjechali uczestnicy Rady Konsultacyjnej Szefów Organów Wyborczych krajów WNP. Aleksander Łukaszenka powiedział, że ich utworzenie u początków niepodległości było bardzo słuszną decyzją i są one pozytywnym produktem demokracji. Jednak kampanie wyborcze często stają się „polem bitwy”, podczas gdy idealnie powinny mieć charakter normalnego procesu politycznego. Prezydent mówił również o głównym standardzie każdych wyborów i mówił o zaproszeniu zagranicznych obserwatorów.

W czwartek Prezydent spotkał się również z szefem Donieckiej Republiki Ludowej Denisem Puszylinem. Powtórzył gotowość do dalszego rozwoju współpracy z Donbasem, ale Mińsk jest gotowy do współpracy z Ukrainą na tych samych zasadach.

Swój tydzień pracy Aleksander Łukaszenka zakończył wizytą w gospodarstwie farmera z branży IT niedaleko Mołodeczna, z którym w kwietniu wspólnie pracował podczas subbotnika. Jest to nie tylko przykład udanej pracy prywatnego rolnika, ale także wzór do naśladowania w rozwoju sadownictwa w całym kraju. Oczywiście Prezydent obiecał wsparcie i zasugerował rozszerzenie produkcji.

Wśród ważnych dokumentów podpisanych przez głowę państwa znajduje się dekret w sprawie obiegu znaków cyfrowych (tokenów). Ma on na celu zwiększenie ochrony obywateli podczas dokonywania transakcji, a także wykluczenie możliwości zaangażowania kryptowaluty w oszustwa i inne nielegalne działania.

Wcześniej w tym tygodniu Aleksander Łukaszenka pogratulował metropolicie mińskiemu i zasławskiemu Weniaminowi, egzarchy patriarszego całej Białorusi, z okazji jego urodzin, zauważając, że Cerkiew prawosławna odgrywa ważną rolę w utrzymaniu harmonii międzywyznaniowej na Białorusi.

Głowa państwa złożył gratulacje weteranom-strzelcom zmotoryzowanym, żołnierzom formacji zmechanizowanych i jednostek wojskowych Sił Zbrojnych z okazji Dnia Strzelca Zmotoryzowanego.
Tradycyjnie były też okazje do międzynarodowych gratulacji. Białoruś i Meksyk mają znaczny potencjał do wzmocnienia dialogu politycznego; Mińsk będzie nadal opowiadać się za rozszerzeniem wzajemnego szacunku i konstruktywnego dialogu z Erewaniem; Prezydent oczekuje skutecznej realizacji istniejącego potencjału współpracy z Mjanmą. Życzenia urodzinowe zostały skierowane do Prezydenta Turkmenistanu Serdara Berdimuhamedova.

SŁUŻBY CELNE DAJĄ ZIELONE ŚWIATŁO. Jaki był główny punkt raportu u Prezydenta?

W poniedziałek, 16 września, Aleksander Łukaszenka spotkał się z przewodniczącym Państwowego Komitetu Celnego Władimirem Orłowskim, aby przyjąć jego sprawozdanie. Warto zauważyć, że wydarzenie to miało miejsce niemal w przeddzień święta zawodowego funkcjonariuszy celnych, którym głowa państwa serdecznie pogratulował w późniejszym dniu tygodnia.

Rozmowa z Prezydentem nie miała jednak charakteru świątecznego, a raczej bardzo konkretny i rzeczowy. Poruszył szereg kwestii dotyczących tranzytu towarów, pomocy przedsiębiorstwom w warunkach zachodnich ograniczeń i reorientacji na kierunek wschodni. Druga kwestia to sytuacja z płatnościami i uzupełnianiem budżetu poprzez pracę organów celnych. Trzecią kwestią było zapewnienie bezpieczeństwa - walka z przemytem.

Aleksander Łukaszenka powiedział, że praca straży granicznej, zwłaszcza celników, stała się bardziej skomplikowana w porównaniu z dawnymi czasami Teraz jest o wiele więcej pracy, zwłaszcza po tym, jak pojawiły się problemy z Zachodem. W końcu przeorientowaliśmy naszą gospodarkę na Wschód. Jaka jest teraz sytuacja w związku z reorientacją przepływów towarowych na Wschód i jak działają służby celne?” - zapytał białoruski przywódca.

Nawiasem mówiąc, Państwowy Komitet Celny robi wiele, aby pomóc białoruskim przedsiębiorstwom i mieszkańcom w organizacji handlu i tranzytu towarów. Według Władimira Orłowskiego, zamknięcie punktów kontrolnych i celowe utrudnianie przepływu białoruskich towarów przez kraje sąsiednie z pewnością zmieniło sytuację w urzędzie celnym. „Najważniejsze jest maksymalne wsparcie naszych przedsiębiorstw, pomagamy zmienić logistykę na Wschód. Logistyka stała się bardziej złożona, wieloetapowa. Zmieniamy nasze technologie tak, abyśmy mogli odprawiać ładunki z dowolnego punktu celnego, w którym jest wolny celnik. Co więcej, jeśli istnieje potrzeba odprawy w nocy, mamy całodobowe punkty, które odprawiają każdy ładunek. Służba celna stała się bardziej mobilna i bardziej dostępna dla naszej działalności” - powiedział przewodniczący PKC.

Jedną z głównych kwestii są płatności celne i uzupełnienie budżetu kraju. I tutaj, pomimo wszystkich okoliczności zewnętrznych, jest dobry wzrost - aż o 16 procent.

Służba celna tradycyjnie odgrywa również kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Prezydent został poinformowany o pracach nad zwalczaniem przemytu i tendencjach w tym zakresie. Broń, narkotyki i tak dalej. Celnicy zatrzymują na granicy dziesiątki sztuk i setki kilogramów tego wszystkiego.

Zapytał również Władimira Orłowskiego o jego przyszłe poglądy na sytuację na granicy białorusko-ukraińskiej i w kierunku zachodnim. W szczególności głowa państwa zwrócił uwagę na „szaleństwo” sąsiadów na zachodzie, którzy podjęli szereg decyzji o zamknięciu punktów kontrolnych. W ten sposób na białoruskiej granicy funkcjonuje obecnie tylko pięć z 26 drogowych punktów kontrolnych - po dwa na kierunkach polskim i litewskim oraz jeden na łotewskim. „Oczywiście, można by to odrzucić, mówiąc, że nałożono sankcje, nie handlujemy z Zachodem tak jak kiedyś. Ale (Białoruś - not. BELTA) jest krajem tranzytowym. Dlatego ta ocena jest dla nas ważna. Jak wypadają południowe i zachodnie granice w porównaniu? Pański punkt widzenia, Pańska perspektywa, zwłaszcza w kontekście przyszłości” - powiedział Prezydent.

Jak się okazało, celnicy nie opuścili głównych punktów kontrolnych na kierunku ukraińskim. „Pozostaliśmy w miejscach pracy i dokonujemy zdalnej odprawy celnej towarów znajdujących się wewnątrz kraju (głównie w obwodzie mińskim, witsebskim, mohylewskim)” - powiedział szef departamentu.
2024/09/24 01:21:19
Back to Top
HTML Embed Code: