group-telegram.com/XIIsterne/304
Last Update:
Минулого тижня відбулося засідання Військового комітету ЄС. Органу який керує всією військовою діяльністю в рамках ЄС, зокрема плануванням і виконанням військових місій та операцій в рамках Спільної політики безпеки і оборони (CSDP). Головним завданням якої є комплексне врегулювання будь-яких криз, захист своїх громадян і допомога партнерам відповідно до їхніх потреб.
На порядку денному найвищих військових посадовців ЄС були наступні теми:
📌 Військово-морські операції ЄС у північно-західній частині Індійського океану (EUNAVFOR Aspides і Atalanta).
📌 Досягнення рівня амбіцій ЄС шляхом пом'якшення дефіциту сил і засобів.
📌 Західні Балкани: участь західнобалканських країн в ініціативах CSDP. Стратегічною метою є підтримка країн Західних Балкан у вирішенні їхніх внутрішніх проблем у сфері безпеки та сприяння їхній інтеграції до ЄС.
📌 Підтримка України: подальша координація підготовки та підтримки Збройних сил України – Місія ЄС з надання військової допомоги Україні, разом із заходами допомоги Європейського фонду миру, посилила здатність України стримувати російську агресію, захищати себе, зміцнювати та відновлювати свої збройні сили та захищати своє населення. На сьогоднішній день вона підготувала понад 60 000 українських військовослужбовців. У тісній координації з НАТО європейська участь постійно адаптується до потреб ЗСУ.
📌 Потенціал швидкого розгортання ЄС (EU Rapid Deployable Capacity, RDC) досягає повної оперативної готовності.
Зупинимося детальніше на останньому пункті.
Метою RDC буде швидке реагування на неминучі кризи за різних оперативних сценаріїв. Він відображає прагнення ЄС до дедалі більшого рівня військової автономії ЄС, що забезпечує мир, безпеку і захист громадян. Передбачається, що RDC буде повністю введена в дію до 2025 року, що дозволить швидко розгортати до 5 000 солдатів, в тому числі за дуже складних сценаріїв. Він призначений для виконання всього спектру завдань з врегулювання кризових ситуацій, передбачених Договором про Європейський Союз та відповідними Висновками Ради ЄС у сфері безпеки і оборони. Колективна оборона, однак, не є завданням Спільної політики безпеки і оборони.
RDC складатиметься із суттєво модифікованих бойових груп ЄС і попередньо визначених військових сил і засобів (модулів) країн-членів.
Бойові групи ЄС – це багатонаціональні військові підрозділи, які зазвичай складаються з 1500 військовослужбовців кожна. Як і будь-яке рішення, що стосується Спільної політики безпеки і оборони ЄС, їхнє розгортання потребує одностайного рішення Ради ЄС. Хоча бойові групи повноцінно функціонують з 2007 року і довели свою цінність як інструмент оборонного співробітництва і трансформації, питання політичної волі, практичності і фінансової солідарності перешкоджали їх розгортанню.
RDC – це потенціал, тобто він складається не лише з елементів, які перебувають у стані готовності, бойових груп ЄС і необхідних їм стратегічних засобів забезпечення, але і з попередньо визначених модулів. Елементи в стані готовності необхідні для забезпечення швидкості, в той час як модулі забезпечують гнучкість і економію сил. Оскільки збройні сили і засоби країн-членів ЄС попередньо визначені для модулів, цілеспрямоване визначення сил і засобів та їх розгортання в разі кризи відбувається набагато швидше.
Екс-генсек НАТО Єнс Столтенберг місяць тому дивувався навіщо створювати ще один конкуруючий підрозділ коли в НАТО є власні сили реагування.
Важко поділяти його подив тому, що ЄС набуває ще однієї спроможності, незважаючи на партнерів по НАТО здійснювати власні військові операції. І це стосується не тільки військової сфери.
Більш того ЄС готовий відстоювати свої інтереси всіма можливими засобами. Про план «торгової війни» з США ми згадували раніше.