group-telegram.com/XIIsterne/305
Last Update:
Хоч і вибори до Європарламенту пройшли ще в червні і в липні Європарламент 401/720 голосом підтримав кандидатуру Урсули фон дер Ляєн на посаду президента Єврокомісії процес формування Єврокомісії ще не завершився.
Нагадаємо, що всередині вересня пані Урсула презентувала склад своєї нової Комісії. Ми писали про власні спостереження за новим складом Єврокомісії. Однак, що відбувається зараз? І яких несподіванок ми можемо чекати?
Наступним етапом є слухання кожного єврокомісара-кандидата в Європарламенті (мають відбувати 4-12 листопада). Так, кожен кандидат має пройти процедуру слухань у відповідному комітеті Європарламенту (наприклад, комісар з питань сільського господарства має з'явитися у комітеті з питань с/г і тд.). Самі слухання відбуваються у форматі – запитань від членів Європарламенту до кандидатів, і триватиме 3 години для кожного кандидата. Попередньо кандидати підготували письмові відповіді на основні запитання тому європарламентарі мають час підготувати питання на болючі теми.
В той же день після слухань зменшений комітет за закритими дверима оцінює кандидата. Позитивну оцінку отримує кандидат якого підтримали 2/3 комітету, якщо цього не трапилося може бути організована додаткова сесія запитань, після якої знов проводиться голосування і якщо знов підтримки не достатньо комітет голосує простою більшістю. Таким чином комітет рекомендує Європарламенту підтримати кандидата, або відхилити його кандидатуру. В 2019 році Європарламент відхилив три кандидатури (від Франції, Румунії та Угорщини). Цього разу питання можуть виникнути щодо кандидатури від Бельгії. Хаджа Лабіб, нинішній міністр закордонних справ Бельгії, минулого року організовувала видачу віз делегації Ірану та РФ на саміт мерів який проходив в Брюсселі, і в 2021 році в якості журналіста відвідувала окупований Росією Крим.
Після того як всі кандидатури одобрені Європарламент голосує за призначення Єврокомісії, орієнтовно це має відбутися 13-14 або 25-28 листопада. І вже з початку грудня нова Єврокомісія вступає в свої повноваження.
Серед кандидатів – 14 від ЄНП, по 4 від Соціалістів та Ренью (2 і 5 групи в ЄП), 1 від Європейських консерваторів та три без партійної привʼязки (кандидат від Угорщини, який афілійований з партією Орбана, однак, не є її членом, та від Словаччини, який є членом партії Фіцо, але сама партія не входить в жодну групу, обидва кандидати – важковаговики європейської політики тому сприймаються в Брюсселі як такі, що здатні до конструктивної роботи).
Побіжно про процедуру формування нових керівних органів ЄС ми згадували в нашому подкасті про вибори до Європарламенту.