group-telegram.com/nbu_ua/2865
Last Update:
❓Чому інфляція зростає? Коли очікувати її зниження? Що та чому робить НБУ, щоб приборкати інфляцію?
Відповідь – у колонці директора Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимира Лепушинського для видання РБК Україна.
Ключові висновки 👇
🟢 Більшість чинників, що генерують інфляцію, мають тимчасовий характер.
Основна причина прискорення інфляції – рекордно висока температура та посуха влітку й восени 2024 року. Це призвело до здорожчання овочів. Також зросли ціни на зерно і, як наслідок, на корми та продукцію тваринництва.
Вплив цього чинника вичерпається з надходженням нового врожаю. Засушлива погода може бути другий рік поспіль, але ризик є незначним. Навіть у такому випадку дефіцит вітчизняної продукції компенсує імпорт, з вартістю якого ціни на овочі вже зрівнялися.
Вплив вищих витрат на енергію та оплату праці також зменшиться. Витрати на енергозабезпечення переважно вже відобразилися у вартості товарів та послуг.
Зарплати зростатимуть, проте темпи уповільняться.
Річний показник інфляції прискорюватиметься до квітня-травня через ефекти бази порівняння. А потім почне сповільнюватися.
🟢Тимчасовість більшості чинників інфляції не має бути приводом для самозаспокоєння.
Просто спостерігати, як повільно знижується інфляція, – ризикована стратегія. Тому НБУ робить кроки, щоб інфляцію стримати.
Наприклад, у середині 2024 року припинив цикл зниження облікової ставки. А в грудні перейшов до підвищення облікової ставки і натякнув, що продовжить задіювати цей інструмент.
Інший важливий захід – збереження стійкості валютного ринку. Ресурс для збалансування валютного ринку в НБУ є. Обсяг міжнародних резервів за підсумками 2024 року перебуває на рекордному рівні. Вони й надалі поповнюватимуться міжнародною допомогою, невизначеність щодо якої на 2025 рік суттєво зменшилася.
📰 Деталі ‒ в колонці.
BY НБУ | Знати. Розуміти
Share with your friend now:
group-telegram.com/nbu_ua/2865