Бош прокурор ўринбосари Ш.Аминов бошчилигида Қашқадарё вилоятида ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш устидан давлат назоратини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўйича Республика штабининг сайёр йиғилиши ўтказилди.
Унда, илмий-техникавий ўрганишларга жалб этилган ишчи гуруҳ аъзолари, масъул вазирлик ва идора раҳбарлари, туман (шаҳар) масъуллари, Департамент, Адлия бошқармаси, Миллий гвардия, Божхона, Фавқулодда вазиятлар бошқармаси ҳамда бошқа корхона ва ташкилотларнинг вакиллари иштирок этишди.
Йиғилишда, вилоятда энергия самарадорлигини ошириш бўйича илмий-техникавий ўрганиш натижалари муҳокама қилиниб, зарур чора-тадбирлар белгиланиб, вилоят ва туман (шаҳар) прокурорлари Ўзэнергоинспекция билан биргаликда ижросини назорат қилиб борилиши белгиланди.
Департамент, ИИБ ва Ўзэнергоинспекция раҳбарларига йўқотишлар юқори бўлган ҳудудларда рейд тадбирларни аниқ таҳлилий маълумотлар асосида ўтказиб бориш, айниқса йирик талон-торожликлар фош этишга қаратилган тезкор-қидирув тадбирлари устидан кунлик сўровни йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Шу билан бирга, Адлия органларига масъул идоралар билан биргаликда энергия ресурсларини иқтисод қилиш, оқилона фойдаланиш, талон-торожларни олдини олиш бўйича тарғибот тадбирларини жадаллаштириш таъкидланди.
🌐 Бош прокуратуранинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларига аъзо бўлинг!
Telegram | Instagram | YouTube | Facebook | Veb-sayt
Тошкент вилояти прокуратураси органлари томонидан ҳудудларни иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш, аҳолининг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, маҳаллаларни кўкаламзорлаштириш ва ёшларни спортга жалб қилиш борасида муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, вилоятнинг Паркент тумани “Қизилсой” маҳалласида вилоят прокурори А.Мирзаев раҳбарлигида “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида маҳалла нуроний ва оқсоқоллар иштирокида “Дўстлик” боғи барпо этилиб, дастлабки 500 тупдан ортиқ мевали ва манзарали кўчатлар экилди.
Туманнинг олис ҳудудларидан бири бўлган 2 200 нафарга яқин кўп миллатли аҳоли истиқомат қилувчи мазкур маҳалла ёшларини спортга кенг жалб қилиш мақсадида ўтказилган миллий кураш, арқон тортиш, шахмат ва шашка мусобақа совриндорлари муносиб тақдирланди.
Вилоят ҳокимлиги билан ҳамкорликда ўтказилган “Дўстлик ва ҳамжиҳатлик улуғланган юрт” шиори остида ўтказилган тантанали тадбирдаги ашула ва рақс гуруҳларини чиқишлари, таниқли хонандалар ижросидаги миллатлараро тотувликни тараннум этувчи қўшиқлар маҳалла аҳолисига байрамона кайфият тақдим этди.
Шунингдек, маҳаллада истиқомат қилувчи иқтидорли ёшларнинг зардўзлик, рассомчилик ва чизмачиликка оид кўргазма намуналари тадбир иштирокчилари томонидан юқори баҳоланди.
Бухоро вилояти прокурори У.Хамдамов томонидан тадбиркорлар билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда вилоят прокуратураси томонидан Бухоро муҳандислик-технология институти мутахассислари ҳамкорлигида тадбиркорларда юзага келадиган бюрократик тўсиқларнинг олдини олиш, мавжуд муаммоларни қисқа фурсатда, ортиқча оворагарчиликсиз, давлат органлари ёки ташкилотларга бориб эмас, балки ахборот технологиялардан фойдаланган ҳолда телеграм ижтимоий тармоғида тадбиркорлар муаммоларини ҳал қилишга қаратилган “bvpmurojaat_bot” ташкил этилганлиги ҳамда унга қандай тартибда мурожаат қилиш мумкинлиги тушунтирилди.
Шунингдек, “bvpmurojaat_bot” орқали қилинган мурожаатларни кўриб чиқиш жараёнида қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйган ҳар қандай давлат органлари ва ташкилотларининг мансабдор шахсларига нисбатан қонунда белгиланган жавобгарлик масалалари кўриб чиқилиши белгиланди.
Тадбирда, тадбиркорларнинг муаммо, таклиф ва мурожаатлари қабул қилиниб уларни бартараф этиш юзасидан мутасадди ташкилотларга топшириқ ва кўрсатмалар берилди ҳамда алоҳида назоратга олинди.
Азиз юртдошлар !
Бош прокуратура жамоаси барчангизни Рамазон ҳайити байрами билан самимий муборакбод этади.
=============
Уважаемые соотечественники!
Генеральная прокуратура искренне поздравляет Вас с праздником Рамазан хайит!