This media is not supported in your browser
Ձնամաքրման աշխատանքները 4 օրերի ընթացքում իրականացվելու են շուրջօրյա, մեր ամբողջ տեխնիկան դրված է գործի։
Սիրելի՛ երևանցիներ,
Հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, ինչպես նաև վաղը սպասվող տեղումները՝ դպրոցներում դասերը կհետաձգվեն։ Մանկապարտեզները կշարունակեն գործել, որպեսզի ծնողները կարողանան գնալ աշխատանքի։
Շնորհակալություն ըմբռնման համար, մենք շարունակում ենք աշխատել արտակարգ ռեժիմով՝ ապահովելու քաղաքի բնականոն գործունեությունը։
Երևանում ձյան այս ծավալները սպասելի էին, և մենք շարունակաբար աշխատում ենք 24-ժամյա ռեժիմով՝ ձնամաքրման ու ճանապարհների անցանելիության ապահովման համար։
Վաղը մեզ սպասվում է ավելի ծանր և դժվար օր, քանի որ տեղումների ինտենսիվությունը չի նվազելու։
Այսօր մեր թիմի հետ ձնամաքրման աշխատանքներ էինք իրականացնում, որ երևանցիների համար քայլելը ավելի հեշտ ու անվտանգ լինի։
Շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր իրենց գործը հոգատարությամբ ու պատասխանատվությամբ են անում։
Շարունակում ենք աշխատել՝ ապահովելու քաղաքի բնականոն կյանքը։
Քաղաքապետարանում ջերմ ու հետաքրքիր հանդիպում ունեցանք Չեխովի անվան թիվ 55 հիմնական դպրոցի աշակերտների հետ։
Աշակերտների հետ զրուցեցինք Երևանի մասին, ներկայացրի էլեկտրոնային GIS աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգը, որը մեզ հնարավորություն է տալիս քաղաքը դարձնել ավելի կառավարելի ու ժամանակակից։ Խոսեցինք նաև «Ակտիվ քաղաքացի» հավելվածի մասին, որով յուրաքանչյուր երևանցի կարող է իր ներդրումն ունենալ քաղաքի բարելավման գործում։
Գիրք նվիրելու օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում դպրոցականներին նաև գրքեր նվիրեցի։
Շատ շուտով Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածում՝ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հարևանությամբ, կունենանք նոր, գեղեցիկ ու կանաչ այգի։
Այստեղ կտնկենք 2000-ից ավել ծառաթփատեսակ, երբ վերջին ծառերն էլ իրենց տեղում լինեն, այգին կբացվի բոլորիդ համար՝ հանգստանալու, ժամանակ անցկացնելու և պարզապես վայելելու Երևանի կանաչ անկյունը։
Օպերայի շենքին հարակից ևս մեկ տարածք ազատվում է սրճարանային կառույցներից և շուտով կդառնա կանաչ ու բարեկարգ գոտի։
Տասնամյակներ շարունակ այս տարածքում տեսել ենք կանաչ զանգվածների նվազեցում, սակայն մեր քաղաքականությունը հստակ է՝ հանրային տարածքները պետք է ծառայեն քաղաքին և մարդկանց։
Այս գործընթացը շարունակական է լինելու. վերականգնելու ենք կանաչ տարածքները ոչ միայն Օպերայի շրջակայքում, այլև տարբեր այգիներում ու հանրային վայրերում՝ ստեղծելով ավելի մաքուր, հարմարավետ ու բնապահպանական տեսանկյունից կայուն միջավայր մեր քաղաքի համար։
Կենտրոն վարչական շրջանում շարունակում ենք բարելավել քաղաքային միջավայրը՝ ստեղծելով ավելի գեղեցիկ ու լուսավոր Երևան։
Մասնավորապես, Մաշտոցի պողոտայում իրականացրել ենք շենքերի լուսավորման աշխատանքներ՝ ապահովելով գիշերային նոր ու վառ տեսարան։
Սիրելի՛ կանայք, սիրելի՛ աղջիկներ,
Մարտի 8-ը պարզապես տոն չէ, այլ նաև օր, որը հիշեցնում է, թե որքան կարևոր է, որ բոլորն ունենան հավասար հնարավորություններ ու ազատություն ընտրելու իրենց ուղին։
Ցանկանում եմ, որ այս օրը լինի ուրախ, լի ուշադրությամբ ու ջերմությամբ։ Թող ձեր ձայնը միշտ լսելի լինի, ձեր ընտրությունները՝ հարգված, իսկ օրերը՝ լեցուն հաջողություններով։
Շնորհավոր ձեր տոնը ❤️
Այսօր հանդիպեցի Փարաքար համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Լյուդվիգ Գյուլնազարյանի հետ՝ քննարկելու համայնքային զարգացման մի շարք հարցեր։
Խոսեցինք Երևանում իրականացվող ծրագրերից, որոնք ուղղված են քաղաքային միջավայրի բարելավմանը և որակյալ ծառայությունների ապահովմանը։ Փարաքարում նույնպես վերջին տարիներին կարևորվում են ենթակառուցվածքների զարգացումը, դպրոցների ու մարզադպրոցների կառուցումը, ճանապարհների նորոգումն ու բակերի բարեկարգումը։
Քննարկեցինք համագործակցության հնարավորությունները․
Երևանը պատրաստ է աջակցել Փարաքարի համայնքին տարբեր ծրագրերում, մասնավորապես՝ կանաչապատման ոլորտում:
Պատրաստ ենք տրամադրել արժեքավոր ու հասուն ծառատեսակներ, ինչպես նաև մասնագիտական օգնություն՝ համայնքում կանաչ տարածքների ընդլայնման համար։
Միսաք Մանուշյանի անունը հավերժացել է հայ և համաշխարհային պատմության մեջ՝ որպես ազատության, արդարության և մարդու իրավունքների համար պայքարի խորհրդանիշ։ Նրա հիշատակը հավերժացնելու նպատակով Երևանում՝ Միսաք Մանուշյանի անվան պուրակում, կտեղադրվի նրա կիսանդրին։
Կիսանդրու ստեղծման համար հայտարարված բաց մրցույթին մասնակցել է 10 քանդակագործ, որոնցից հաղթող է ճանաչվել Սարգիս Բաբայանի աշխատանքը։
Երևանի մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձություններից մեկը՝ «Երևան» փողային նվագախմբի 60-ամյակի հոբելյանական համերգը, կայացավ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
1964-ից ի վեր նվագախումբը դարձել է հայկական ու միջազգային երաժշտության լավագույն կատարողներից մեկը՝ հարստացնելով Երևանի երաժշտական մշակույթը բազմաժանր ծրագրերով։
Մեր նպատակը պարզ է՝ Երևանը պետք է լինի հարմարավետ, կանաչ ու զարգացած քաղաք բոլորի համար։
▫️ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում իրականացրեցինք սրճարանի քանդման աշխատանքեր։
▫️ Իրականացրեցինք բացազատում՝ ավելի հարմարավետ միջավայր ստեղծելու համար։ Հանրային տարածքները պետք է ծառայեն երևանցիներին, ոչ թե զավթվեն։
▫️ Քննարկեցինք բակերի բարեկարգման ու ֆուտբոլի դաշտերի կառուցման ծրագրերը, որպեսզի մարդիկ ունենան ավելի բարեկարգ միջավայր։
Երևանում մեծ ուշադրություն ենք դարձնում էներգաարդյունավետությանը և կրթական միջավայրի զարգացմանը։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում տեղադրված արևային ֆոտովոլտային կայանը դրա լավագույն օրինակներից է․ այն թույլ կտա համալսարանին խնայել էներգիայի ծախսերը, իսկ ուսանողներին կտա հնարավորություն իրական տեխնոլոգիաների վրա ձեռք բերել գործնական գիտելիքներ։