Telegram Group Search
Місячний Економічний Моніторинг України (жовтень 2024)
Енергетика


💡13 листопада компанія НЕК "Укренерго" почала планово відключати промисловість та бізнес від електропостачання через обстріли росії та зниження температури. Обмеження фіксувались в Києві, Херсоні, Івано-Франківській, Волинській та інших областях. Також компанія вводила превентивні екстрені відключення світла через загрозу ракетних ударів у восьми областях України.

При цьому у жовтні планових відключень не було, а імпорт електроенергії скоротився на 58% до попереднього місяця до 181 тис. МВт-год (див. графік). В жовтні не було масованих російських ракетних атак на генерацію та розподіл електроенергії, була тепла погода, а атомна генерація вже з 9 жовтня працювала всіма дев’ятьма доступними енергоблоками, тож внутрішньої генерації електроенергії було достатньо для покриття попиту.

🇭🇺Найбільше імпортної електроенергії було поставлено з Угорщини (32,8% від загального обсягу). На другому місці Словаччина (25,4%), а на третьому – Румунія (24,8%). Імпорт електроенергії скоротився за усіма напрямами – найбільше з Польщі, на 77% дпм.

З 1 грудня максимальна потужність для імпорту електричної енергії з країн ЄС буде збільшена з поточних 1,7 до 2,1 ГВт.

👉Читайте більше про енергетику, а також секторальні огляди ринку газу, вугілля, морського транспорту тощо у нашому МЕМУ за жовтень

#енергетика #МЕМУ #ІЕД
Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
Європейська деревина – майбутнє української та польської деревообробної промисловості на спільному ринку

ІЕД та Варшавський Інститут Підприємництва (WEI) запрошують Вас приєднатися до польсько - української публічної дискусії «Європейська деревина – майбутнє української та польської деревообробної промисловості на спільному ринку»

Поговоримо про:
🔸Роль українського та польського ринків деревини на загальноєвропейському ринку;
🔸Вплив європейських регуляцій на діяльність польських та українських компаній;
🔸Виклики для деревообробної промисловості у зв'язку з високою енергоємністю та екологічними вимогами ЄС;
🔸Вигоди від співпраці з українськими партнерами для адаптації до нових екологічних вимог;
🔸Досвід польських компаній, пов'язаний з вступом до ЄС, корисний для українських деревообробних компаній.

Коли? 27 листопада 2024 року, з 12:00 до 13:30 за київським часом.

Зареєструватися: https://forms.office.com/e/nY4Kh5M6bf

Захід відбувається в рамках проекту «Шлях України до Європейського Союзу», який спільно фінансується мережею Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations) та Міжнародним фондом «Відродження».

#ІЕД #євроінтеграція #заходи
Джерело
ДТЕК отримає $112 млн від США та ЄС на відновлення енергетики

🇪🇺ДТЕК отримає значну міжнародну допомогу для відновлення пошкоджених російськими атаками потужностей. Європейська комісія виділить €62.8 млн на обладнання та матеріали для відновлення 1.8 ГВт потужностей та захисту електростанцій.

🇺🇸Уряд США через Агентство з міжнародного розвитку (USAID) також надасть $46.1 млн на закупівлю систем управління та нових трансформаторів. США вже раніше надавали ДТЕК важливе обладнання для ремонтних бригад, включаючи автовишки, пікапи, трансформатори.

🤔Водночас Громадське, з посиланням на італійське видання Corriere della Sera, пише, що Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) відмовляється фінансувати компанії, що контролюються олігархами. За словами президентки ЄБРР Оділь Рено-Бассо, власник ДТЕК Рінат Ахметов повинен поступитися контролем над компанією, оскільки деолігархізація є ключовою реформою для вступу України до ЄС.

#енергетика
Джерело
Індекс споживчих настроїв в Україні знизився до 68.8 пунктів у жовтні

📊У жовтні 2024 року індекс споживчих настроїв українців показав негативну динаміку, знизившись на 3.8 пункти до 68.8.

🔍Індекси варіюються від 0 до 200. Значення 200 вказує на суцільно позитивні оцінки, 100 – на баланс позитивних і негативних, менше 100 – на перевагу негативних оцінок.

За даними дослідження Info Sapiens, найбільше погіршився індекс економічних очікувань - на 5.3 пункти до 78.5.

Опитані також очікують зростання безробіття - відповідний індекс збільшився на 6.9 пунктів до 127.5.

🏦Посилилися інфляційні та девальваційні очікування: індекс інфляційних очікувань зріс на 2.9 пункти до 190.7, а девальваційних - на 2.7 пункти до 172.4. Це означає, що більшість громадян очікує зростання цін та послаблення гривні.

#опитування
Джерело
Україна отримала $4.8 млрд від Світового банку на соціальні видатки

🏦Україна отримала кредит у розмірі $4.8 млрд від Світового банку в рамках проєкту PEACE in Ukraine (Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні). Фінансування стало можливим завдяки гранту США у розмірі $1.6 млрд та внескам інших партнерів.

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, США залишаються одним із найбільших донорів фінансової підтримки України - цього року пряма бюджетна підтримка від них сягає $6.8 млрд. З початку повномасштабної війни США виділили майже $30 млрд на покриття першочергових видатків державного бюджету України.

🔍Використання міжнародної допомоги контролюється - моніторинг здійснюється в рамках проєкту USAID SOERA та DBS Audit Activity, а аудиторська компанія PwC Ukraine перевіряє допустимість державних витрат за проєктом PEACE in Ukraine.

#допомога
Джерело
Кабмін погодив нових незалежних членів наглядової ради «Укренерго»

🔍Кабінет Міністрів України затвердив кандидатури незалежних членів наглядової ради ПрАТ «НЕК «Укренерго»:

🔹Патрік Роланд Грейхен — німецький експерт з енергетичної політики, колишній державний секретар Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини.
🔹Луїджі Де Францискі — італійський фахівець з енергетики, колишній генеральний директор компанії «Terna», оператора електромереж Італії.
🔹Єппе Себастьян Кофод — данський політик, колишній міністр закордонних справ Данії, має досвід у міжнародних енергетичних проєктах.
🔹Ян Генрік Монтелл — фінський експерт з енергетики, колишній виконавчий директор компанії «Fingrid», оператора електромереж Фінляндії.

🏦Нагадаємо, завершення формування повного складу наглядової ради "Укренерго" (7 членів), більшість у якій становитимуть незалежні члени, є одним із структурних маяків МВФ.

#енергетика
Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
Вранці російські війська здійснили масовану ракетну атаку по кількох регіонах України. Ворог атакував енергетичні об'єкти в багатьох областях України, внаслідок чого Укренерго запровадило аварійні відключення.

Ця атака підтверджує тенденції, які ми спостерігаємо в нашому останньому дослідженні економічних настроїв бізнесу за жовтень 2024 року. За даними опитування, фактор "небезпечно працювати" вийшов на перше місце серед перешкод для ведення бізнесу, зрісши з 56% до 62%.

"Перебої з електроенергією" суттєво знизились у рейтингу перешкод (з 45% до 22%) у жовтні, опустившись з 3-го на 5-те місце. Проте атаки на енергетичну інфраструктуру, імовірно, стануть значно більш вагомою перешкодою в листопаді і надалі взимку.

🔍Повну презентацію опитування підприємств за жовтень читайте за посиланням

#ІЕД #NRES #опитування #енергетика
Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
Зеленський підписав закон про держбюджет-2025 та закон про підвищення податків

🖊28 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про державний бюджет на 2025 рік та закон про підвищення податкових надходжень у період дії воєнного стану.

🔹Державний бюджет встановлює рекордні видатки у 3.6 трлн грн, з яких 2.2 трлн грн спрямують на оборону. Доходи заплановані на рівні 2.05 трлн грн, що формує значний дефіцит, який, втім, планують скоротити з 24.1% до 19.4% ВВП порівняно з 2024 роком.

Фінансування дефіциту відбуватиметься переважно за рахунок зовнішніх запозичень на суму $38.4 млрд від міжнародних партнерів - МВФ, ЄС, Світового банку та інших офіційних кредиторів.

У соціальній сфері бюджет передбачає замороження прожиткового мінімуму на рівні 2920 грн та мінімальної зарплати - 8000 грн, проте заплановано індексацію пенсій з 1 березня 2025 року.

🔹Паралельно з бюджетом підписано закон про підвищення податків, який суттєво змінює фіскальну політику держави. Ключовою зміною є підвищення військового збору з 1.5% до 5% вже з грудня 2024 року, військовослужбовців збережеться поточна ставка 1.5%.

Вперше запроваджується військовий збір для ФОПів: платники єдиного податку III групи сплачуватимуть 1% від доходу, а I, II та IV груп - фіксовану суму 800 грн. Також відновлюється обов'язкова сплата єдиного соціального внеску для ФОПів, яку було призупинено на початку повномасштабної війни.

Суттєві зміни торкнуться фінансового сектору - податок на прибуток для банків у 2024 році зросте до 50%, а для небанківських фінансових установ (крім страховиків) підвищиться до 25% з 2025 року.

#бюджет
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Українські АЕС знизили потужність через атаки росії

😢Три діючі атомні електростанції України - Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська - вдруге за два тижні були змушені знизити виробництво електроенергії через масовані російські атаки. За даними генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, потужність знижено на всіх дев'яти працюючих реакторах.

Ситуація ускладнюється тим, що Хмельницька АЕС втратила зв'язок з двома лініями електропередач, хоча станції продовжують отримувати зовнішнє електропостачання.

#енергетика
Джерело
Ділимось корисною табличкою зі звіту «EU integration of Ukraine — assessing the challenges for agrifood public authorities» Олега Нів'євського. У ній порівнюються основні економічні характеристики ЄС та України для демонстрації загальної картини та порівнянь високого рівня.

Загалом же звіт аналізує виклики, з якими стикнеться Україна в процесі інтеграції свого аграрного сектору до стандартів ЄС. Так, за даними дослідження Олега Нів'євського, проведеного в рамках спільного проєкту Інституту економічних досліджень та політичних консультацій з Institut für Europäische Politik, дефіцит адміністративної спроможності України в аграрному секторі оцінюється в €3 млрд щорічно.

Враховуючи масштаб інституційної прогалини та поточні військові умови, пріоритетними напрямками визначено створення інфраструктури IACS (Інтегрована система адміністрування та контролю) та розвиток сфер безпеки харчових продуктів і контролю за навколишнім середовищем. На ці цілі потрібно додатково €548 млн щорічного фінансування.

👉Читайте більше у аналітичній роботі «EU integration of Ukraine — assessing the challenges for agrifood public authorities» за посиланням! https://cutt.ly/veL4xoeD

#ІЕД #агро
Джерело
Що змінюється в Україні з 1 грудня 2024 року: підвищення податків та "Зимова єПідтримка"

🔍З 1 грудня 2024 року в Україні запроваджується низка важливих змін. Стартує програма "Зимова єПідтримка", за якою кожен українець, включаючи дітей, може отримати 1000 грн через "Дію" або Укрпошту. Кошти можна витратити на товари українського виробництва, комунальні послуги, квитки Укрзалізниці, ліки та інші визначені цілі. Програма діятиме до 28 лютого 2025 року. За інформацією Мінекономіки, подано вже більше 2,5 млн заявок.

Також набувають чинності зміни до податкового законодавства:
🔹Військовий збір на зарплати зростає з 1.5% до 5% (крім військових).
🔹Для ФОПів 1, 2 та 4 груп встановлюється військовий збір у розмірі 800 грн на місяць, а для 3 групи - 1% від доходу.
🔹Податок на прибуток банків у 2024 році зросте до 50%, а для небанківських установ, крім страхових компаній, - 25%.
🔹Запроваджуються нові правила для АЗС та обмінних пунктів, включаючи авансові внески з податків.
🔹Підвищуються мінімальні роздрібні ціни на вина на 50%
🔹Встановлюється мінімальний податок на землю у розмірі 700 грн і 1400 грн за гектар.

#податки
Джерело
Імпорт електроенергії в Україну знизився на 9.4% у листопаді

📉У листопаді 2024 року Україна скоротила імпорт електроенергії на 9.4% порівняно з жовтнем - до майже 165 тис. МВт-год. Про це свідчать дані моніторингу ExPro Electricity.

🔍Суттєвих змін зазнала географічна структура імпорту: поставки з Угорщини, яка раніше була найбільшим постачальником, та Молдови скоротились на 44%.

Натомість вдвічі зріс імпорт електроенергії з Польщі - до понад 40 тис МВт-год. За підсумками листопада найбільшу частку в структурі імпорту зайняла Словаччина (33%), друге місце посіла Польща з часткою 25%.

#енергетика
Джерело
Морські порти України обробили 89,8 млн тонн вантажів за 11 місяців

📊За перші 11 місяців 2024 року морські порти України досягли значного зростання в обробці вантажів – 89,8 млн тонн, що на 70% більше порівняно з аналогічним періодом 2023 року (52,9 млн тонн). У листопаді обробили 7,5 млн тонн вантажів, що на 41% перевищує показники минулого року.

🌾Аграрна продукція традиційно залишається основою вантажопотоку — її частка склала 55 млн тонн.

#транспорт #порти #торгівля
Джерело
Мінфін представив оновлену Матрицю реформ з 531 індикатором

Міністерство фінансів України оновило Матрицю реформ, яка тепер містить 325 умов та рекомендацій з 531 індикатором виконання на наступні 10 років. Документ охоплює зобов'язання в рамках:
🔹програми МВФ Extended Fund Facility,
🔹плану Ukraine Facility від ЄС,
🔹умов кредитування Світового банку,
🔹вимог щодо вступу до ЄС.

За перші три квартали 2024 року Україна вже виконала 199 індикаторів.

Своєчасне виконання умов програм дозволило Україні вчасно отримати заплановану бюджетну підтримку від міжнародних партнерів.

🔍Більш детально із Матрицею можна ознайомитися за посиланням: https://reformmatrix.mof.gov.ua/

#реформи
Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
Економічні тенденції з точки зору бізнесу (листопад 2024)

😊ІЕД запрошує вас та ваші команди 13 грудня о 15:00 на онлайн захід «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (листопад 2024)»!

🔍Ми представимо результати 31-го Щомісячного опитування керівників підприємств "Український бізнес під час війни" за листопад 2024, та обговоримо економічні тенденції з точки зору бізнесу. Дізнаємося, як російські терористичні атаки впливають на бізнесові очікування і розповімо про перешкоди, з якими зіткнувся бізнес.
Після презентації відбудеться сесія запитань і відповідей.

Спікери:
🔸Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД, керівниця Центру досліджень сучасного суспільства
🔸Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД
Модератор зустрічі Андрій Бутін, старший науковий співробітник ІЕД.

👉Реєстрація: https://forms.gle/jWPBANKBcZoHqbwT7

Захід проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» в рамках проєкту «Інтеграція України у внутрішній ринок ЄС: неупереджена оцінка та діалог зі стейкхолдерами» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

#ІЕД #NRES #заходи

Джерело

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
Верховна Рада ухвалила зміни до акцизів та військового збору на 2025 рік

🔍Верховна Рада ухвалила два податкові закони, які набудуть чинності з 1 січня 2025 року.

🔹Перший стосується перенесення терміну підвищення військового збору для ФОПів та юридичних осіб на єдиному податку з 1 жовтня 2024 на 1 січня 2025 року. Також закон спрощує умови для малих стартапів у Дія.City та посилює обмеження щодо компаній з російським слідом. Про це пише голова податкового комітету Данило Гетманцев.

🔹Другим законом парламент запровадив нову систему розрахунку акцизів на тютюнові вироби у євро, що призведе до подорожчання пачки цигарок приблизно на 40 грн у 2025 році. Про це пише народний депутат Ярослав Железняк. Підвищення акцизів відбуватиметься поступово протягом чотирьох років для досягнення мінімального рівня ЄС у 90 євро за 1000 штук сигарет до 2028 року.

#податки

📊Економіка України
👍Підписатися на канал
За 11 місяців 2024 року Україна залучила 579 млрд грн через ОВДП

За даними Депозитарію НБУ, за 11 місяців 2024 року уряд України залучив через ОВДП 579 млрд грн в еквіваленті, зокрема
🔹436,9 млрд грн,
🔹$2,7 млрд
🔹€754,9 млн.

Запозичення перевищили виплати за облігаціями на 219,8 млрд грн.

З початку повномасштабної війни до кінця листопада 2024 року загальні надходження від розміщення ОВДП досягли 1,397 трлн грн в еквіваленті. У листопаді максимальна дохідність гривневих ОВДП становила 16,8% річних, доларових – 4,62% річних.

📈Портфель військових облігацій у власності громадян та бізнесу України зріс більш ніж удвічі – до 155,7 млрд грн в еквіваленті станом на 1 грудня 2024 року порівняно з 74,9 млрд грн роком раніше.

#НБУ #статистика
Джерело
Моніторинг виконання умов програми МВФ та допомоги ЄС у межах Ukraine Facility (грудень)

🔍19 листопада Україна з МВФ домовилися про шостий перегляд програми в межах Механізму розширеного фінансування (EFF). Тож після того, як відповідну домовленість схвалить Рада директорів МВФ, Україна отримає доступ до фінансування обсягом близько $1,1 млрд.

Про все це вже 10 грудня розкажуть експерти консорціуму #RRR4U та запрошені гості під час презентації чергового моніторингу виконання умов за угодами з МВФ та ЄС:
🔸Юрій Ромашко, Інститут аналітики та адвокації
🔸Максим Самойлюк, Центр економічної стратегії
🔸Альона Корогод, Роман Ніцович, DiXi Group
🔸Олександра Бетлій, ІЕД
🔸Олексій Мовчан, народний депутат України, заступник Голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку

🔹Cпецтема заходу – реформування корпоративного управління на державних підприємствах.

👉Реєстрація за посиланням.

RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії, ІЕД, Інститут аналітики та адвокації та DiXi Group. Захід відбувається за підтримки Міжнародного фонду "Відродження"

#моніторинг
Джерело
🇺🇦З Днем Збройних Сил України!

Сьогодні ми вшановуємо тих, хто став живим щитом для нашої держави та її майбутнього. Наші воїни щодня демонструють незламність духу та силу волі, захищаючи кожен клаптик української землі від російського агресора.

Ми вдячні кожному та кожній з вас за за щоденний подвиг, за можливість жити та працювати заради майбутнього України. Ваша служба – це фундамент нашої незалежності та запорука перемоги.

Низький уклін родинам військових, які діляться найдорожчим заради захисту України. Вічна пам'ять полеглим Героям, які віддали життя за нашу свободу.

Слава Збройним Силам України!
Слава Україні! 🇺🇦
2025/01/18 03:14:44
Back to Top
HTML Embed Code: