Telegram Group Search
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Безсмертний полк чи щось таке, не знаю, я не дивився останні тренди
Життя айтівця в цієї ілюстрації з патенту Samsung
Forwarded from Trips and Quips
Пройшло вже пів року, тому можна пояснити меми, якщо хтось досі не зрозумів:) Почнемо з другого.

Це стьоб з численних емоційних постів в соцмережах про доброго шаха та злих бородатих мулл, що встановили релігійну диктатуру та закутали вільних жінок сходу в мішки. Такі тексти зазвичай супроводжуються одними й тими самими фотографіями іранських жінок 70-х років, на яких ті не одягнені в чадру чи хіджаб, а виглядають як європейки тих самих років, хіба що трохи смаглявіші.

Однак, як писала кримчанка, донька офіцера, все не так однозначно. Іранське суспільство завжди було досить консервативним. Цей стан речей трохи почав змінювати у 20-х роках минулого століття шах Реза Пехлеві, тато Мохаммеда Рези Пехлеві, якого революціонери вигнали 1979-го року. Але коли в 1936 році Реза Пехлеві заборонив носити чадру та хіджаб, то населення досить вороже зустріло цю ініціативу зверху.

В цьому плані ситуація була прямо протилежною нинішній. Якщо на протестах в сучасному Ірані економічні гасла поєднуються з антитеократичними, то в той час скарги на погане життя йшли поруч з вимогами припинити "єретичні" нововведення. Зараз жінок зупиняє поліція моралі і вимагає натягнути хіджаб на голову, а в 1930-х поліціянти — звичайні, поліції моралі тоді ще не було — змушували іранок знімати чадру. Сучасна жіноча мода пристосувалась до релігійних норм, і жінки носять кольорові хустки, що ледве тримаються на темені. В 1930-х іранок врятували європейські капелюхи, які з одного боку відповідають шахським вимогам до одягу, а з іншого — прикривають голову.

Шах був досить завзятим реформатором: молився в синагозі з іранськими євреями, і якось навіть прилюдно надавав по пиці одному муллі, який наважився зробити зауваження шахській дружині з приводу відкритого обличчя. Однак взірцем для цієї вестернізації була не Європа, а сусідня кемалістська Туреччина. Чоловікам, до речі, традиційний одяг заборонили ще за кілька років до жінок. Шах вважав, що різні місцеві традиції багатоетнічного населення заважатимуть національній єдності. Тому щоб уніфікувати іранців почав вводити європейські костюми та шапку-пехлевійку, схожу на головний убір французьких жандармів.

Реформи стосувались не лише зовнішнього вигляду. Шах, наприклад, дозволив жінкам отримувати освіту — за його попередників з династії Каджарів, таку привілею мали лише нечисленні представниці політичної еліти. Син шаха Мохаммед Реза Пехлеві продовжив курс батька і зробив початкову освіту обов'язковою. Також він дав жінкам виборче право. Встановив мінімальний шлюбний вік — 18 років. Жінки змогли ініціювати розлучення. За останнього шаха жінки почали працювати, в тому числі на державній службі — була навіть жінка-міністр. Цей курс реформ отримав назву Біла революція.

Мохаммед Реза також дав жінкам свободу вибору щодо одягу і дозволив покривати голову. І під час антишахської революції, яку пізніше назвуть Ісламською, чорна чадра стане символом підтримки духовенства, як однієї з сил, що протистояли шахському уряду. Не дивно, що Хомейні, коли повернеться з вигнання, відразу поверне й обов'язок носити релігійний одяг. А ще введе поліцію моралі, яка за цим слідкувала, і почне потроху закручувати гайки в інших сферах.

Закінчення ↓
Forwarded from Trips and Quips
Чемпіонат Файних Хлопців
Пройшло вже пів року, тому можна пояснити меми, якщо хтось досі не зрозумів:) Почнемо з другого. Це стьоб з численних емоційних постів в соцмережах про доброго шаха та злих бородатих мулл, що встановили релігійну диктатуру та закутали вільних жінок сходу…
↑ Початок

Звісно, ж багато іранок обурилось, коли їх почали позбавляти прав, якими вони звикли користуватись. Відбувались протести проти обов'язкового хіджабу.

Проте жінки, що відстоювали своє право на європейський одяг, були здебільшого молодими мешканками столиці та великих міст, представницями багатих і освічених верств — саме їхні фотографії і публікують у добірках з назвами "Іран до Ісламської революції". Причому деякі знімки взагалі взяті з модних журналів — це приблизно як за сценічним вбранням ХЗВ оцінювати зовнішній вигляд українських чоловіків початку XXI ст.

Шахські реформи зачепили здебільшого великі міста. Сільський Іран змінився мало. Наприклад, практика видання заміж 12-13-річних дівчат існує і в наші дні. Шахські закони проголосили початкову освіту обов'язковою, проте шкіл було недостатньо, щоб зробити цю освіту доступною для всіх. Шахський Іран взагалі був достатньо суворим і безрадісним місцем. Європейські мандрівники, які потрапляли туди у 1970-х з Туреччини, відзначали — на свою думку, звісно —що навіть у столиці пари не тримаються за руки на людях, а на вулицях майже немає жінок.

В провінції, яку обійшла вестернізація, жінки незалежно від віку продовжували носити чадру. Якби це було не так, то поряд із фотографіями чорнявих дівчат у коротких спідницях із книжками ми бачили б фотографії чорнявих дівчат у коротких спідницях із граблями, але — ні.

Зйомок сільського життя тих часів менше, ніж світської хроніки, але дещо можна знайти:

https://www.youtube.com/user/HuntleyFilmArchives/search

https://www.youtube.com/user/thekinolibrary/search
🌎 Глобальна мапа інновацій
2025/01/06 17:40:19
Back to Top
HTML Embed Code: