Telegram Group Search
Використання ШІ знижує активність мозку та погіршує запам'ятовування

Дослідження MIT Media Lab з ЕЕГ показало: використання ШІ для написання есе значно знижує активність мозку (до ~55%!) порівняно із самостійною роботою або навіть використанням пошуковиків. Мозок фактично "відпочиває", перекладаючи когнітивне навантаження на ШІ.

Це призводить до гіршого запам'ятовування матеріалу і відчуття "не свого" тексту. Коли студентів, які звикли до ШІ, просили писати самим, результати були поганими. А ті, хто спочатку думав сам, а потім використовував ШІ, показали зростання мозкової активності.

В результаті, дослідники MIT дійшли до такого висновку: щоб не деградувати й ефективно використовувати ШІ, слід підключати його після самостійних когнітивних зусиль, інакше є ризик "поверхневого" засвоєння знань.
😁16🤔3👍2🎉2
У Fedora мають намір припинити підтримку 32-бітної архітектури x86

Збірка 32-бітних пакетів уже обмежена з Fedora 37, а ядро і образи для x86 припинили постачати в Fedora 31 (2019). Залишилося ~10 тисяч i686-пакетів, потрібних переважно для Wine і 32-розрядних ігор.

Через це Steam, який є 32-бітним, приберуть з RPM Fusion, але можливий запуск через Flatpak із залежностями. Wine перейде на 64-біт з режимом Wow64 для 32-біт Windows-застосунків.

З причин видалення підтримки архітектури, кажуть про прискорення операцій з пакетами, зниження навантаження на супроводжуючих, спрощення тестування та економію ресурсів.
👎16👍8🤔5😁1
😭244😁2🤯1💔1💘1
🇺🇦 Комора Лінуксоїда | Linux
X11 у KDE Plasma буде продовжувати підтримуватися У своєму блозі Нейт Грехам заявив, що команда KDE стежитиме за тим, щоб Plasma продовжувала компілюватися і розгортатися на X11, а також виправлятиме дуже серйозні помилки, специфічні для X11. (крім менш серйозних)…
Що мені подобається в KDE, так це підхід до розробки і планування - універсальність на першому плані.

Якщо поговорити про розробників GNOME, то замість того, щоб робити середовище універсальнішим, кастомізованішим і функціональнішим, ВОНИ ВИРІЗАЮТЬ X11 І РОБЛЯТЬ ЙОГО БІЛЬШ ЗАЛЕЖНІШИМ ВІД SYSTEMD. (я не здивуюся, якщо вони унеможливлять встановлення X11)

Проблема в тому, що Linux - це не Windows, у якого один стандарт. У Linux-системі може бути різноманітність в утилітах (наприклад, для systemd - runit, для wayland - x11), що зобов'язує розробників хвилюватися про універсальність. Якщо вони про це не дбають, то вони рагулі 🤷‍♂️
❤‍🔥12🤣3👍2🔥1
Грек отримав 5 років в'язниці та штраф у 10 тисяч євро за запуск уже неіснуючого торрент-трекера 11 років тому

Грецький суд засудив 59-річного чоловіка до 5 років в'язниці та штрафу в 10 тисяч євро за адміністрування торрент-трекера P2Planet, який закрився ще 2014 року

Сайт працював з 2011 по 2014 рік, був популярний, але став жертвою DDoS-атак, а потім його зламали. Вкрадені бази даних з інфою про користувачів і доступ до адмінки нібито лягли в основу обвинувачення. Докази - старий вінчестер, конфіскований 10 років тому. Весь цей час тривав розгляд.
🤬19😨5🤯2
Одне з найбільших міст Франції відмовилося від Microsoft на користь відкритого ПЗ

Адміністрація міста Ліон у Франції ухвалила рішення щодо переходу з Microsoft Office і Windows на Linux і OnlyOffice в рамках стратегії цифрового суверенітету.

Це рішення було ухвалено як відповідь на зростаючу залежність від американської продукції, особливо після приходу Трампа.

Ліон очікує прямої економії коштів, зменшення електронних відходів та впливу міста на навколишнє середовище.

Перехід на платформу вже розпочато, а навчання для 10.000 державних службовців розпочалося в червні цього року.
🥰224🔥4😁1
#Цікавий_факт
Чому колір PCB(друковані плати) часто зелений?

Більшість всіх простих плат робляться на FR-4, композиті зі скловолокна прошитою епоксидною смолою роблячи міцну, термостійку та самозагасаючу підкладку, а потім поверх наноситься захисний тонкий шар "solder mask" який є спеціальним фото-чутливим полімерним лаком, який згодом під ультрафіолетом застигає.

Такий лак природно дає зелений, що дає велику перевагу, з цим і пощастило, адже зелений колір дає більшу контрастність із міддю та білою шовкографією, і також для є менш втомлюючим для ока.

Але головна перевага в тому, що такі лаки дозволяють досягати тонких розводок (~0,1 мм) з кращою точністю UV-маски та найменшими витратами.

Так вийшло історично тому що Американське військо вважало такий колір більш надійнішим, тому більшість фабрик і розраховані на це.

Хата Радіотата
🥰9
Найзручніша утиліта для створення UML-діаграм без використання мишки - PlantUML

Для створення діаграми не потрібна мишка - побудова йде методом написання примітивного коду, який потім компілюється в PNG, SVG або ж LaTeX. (т.зв. мова програмування)

З основних особливостей можу відзначити:

Текстовий синтаксис. Всі діаграми створюються за допомогою скриптів, що в кілька разів спрощує підтримку і спільну роботу.

Підтримка всіх основних типів діаграм. Немає того, що не можна зробити в ньому - все доступно.

Кросплатформеність. Працювати з утилітою можна як у терміналі, так і в браузері або в тектосовому редакторі (наприклад, VS Code, JetBrains).

Простота. Синтаксис дуже простий, і якщо у вас був мінімальний досвід у програмуванні, то освоїти утиліту ви зможете за 30-60 хвилин.

Сам постійно використовую цю програму. Куди зручніше за звичайні UML редактори за рахунок збереження логіки програмування, де ти можеш прописати всю роботу діаграми, а не намалювати. (зручніше, швидше, надійніше)

> Документація: *клік*
> Приклади діаграм: *клік*
> Github: *клік*
🔥6
Знайдено вразливість у sudo, що дає змогу отримати права root у системі

Уразливість проявляється в конфігурації за замовчуванням і підтверджена у випусках sudo з 1.9.14 по 1.9.17 (потенційно зачіпає всі версії, починаючи з 1.8.33). Проблему усунуто в оновленні sudo 1.9.17p1.

Проблема виникає під час використання --chroot, коли файл /etc/nsswitch.conf завантажується в контексті нового кореневого каталогу, а не системного. Оскільки користувач може використовувати власний каталог для chroot, він може розмістити в ньому файл nsswitch.conf, вказавши налаштування для виклику додаткових обробників. Ці обробники, у вигляді бібліотек, можуть домогтися виконання коду з правами root, бо обробка NSS проводиться до скидання привілеїв.
🙏4🐳2🤯1
У Google Chrome знайдено нову вразливість нульового дня

Вразливість пов'язана з type confusion у JavaScript-движку V8 і може дозволити виконання довільного коду на непропатчених пристроях через спеціально створені HTML-сторінки.

Незважаючи на наявність експлоїта, Google поки що не розкриває деталі атак, пов'язаних із цією вразливістю.

Це вже четверта вразливість нульового дня в Chrome, виправлена з початку 2025 року.
😁74
Відновлено роботу над ліцензією Copyleft-next, що розвивається на зміну GPLv3

Метою проєкту є розробка копілефт ліцензії нового покоління, яка прийде на зміну ліцензії GPLv3, а також враховує сучасні реалії та потреби корпорацій, що розвивають вільні проєкти. Зазначається, що ліцензії GPLv3 виповнилося 18 років, а GPLv2 - 34 роки, і за цей час у співтоваристві назріла потреба в перегляді застосування жорсткого копілефту.

Текст ліцензії Copyleft-next заснований на ліцензії GPLv3, очищеної від зайвих нагромаджень і обмежень, що дало змогу поліпшити сумісність із прагматичними ліцензіями і домогтися переносимості з проектами під ліцензією Apache.

Ліцензія Copyleft-next відрізняється від традиційних копілефт-ліцензій пунктом «Copyleft Sunset», що скасовує через 15 років після першої публікації копілефт-умови (пункти 3-5), перетворюючи ліцензію на пермісивну, без вимог щодо розповсюдження похідних робіт під тією ж самою ліцензією, заборони додаткових обмежень та обов'язкової доступності вихідного коду.

Також при подвійному ліцензуванні (Copyleft-next і комерційна ліцензія або умови, що не відповідають OSI/Фонду СПО) копілефт-умови анулюються, і ліцензія стає пермісивною.
👎5🤔5🔥1
Фальшивий Signal підвів Білий дім

Американські держструктури попалися на підміну - замість справжнього Signal використовували TM SGNL від TeleMessage. Застосунок позиціонували як безпечний корпоративний месенджер із можливістю архівування, але виявилося, що шифрування там не наскрізне, а вразливостей - хоч греблю гати.

Наприклад, через /heapdump можна було витягнути дамп пам'яті (CVE-2025-48927), а в разі локального доступу - дістати чутливі дані та паролі (CVE-2025-48928). Метадані та листування щонайменше 60 держслужбовців уже витекли, включно зі співробітником Білого дому та представниками Секретної служби.

Скандал сплив після інциденту Signalgate - коли радник із нацбезпеки випадково додав журналіста в нібито Signal-чат щодо військової операції. Пізніше з'ясувалося: це був TM SGNL - і все листування, схоже, не тільки не видалилося, а й залишилося у когось третього.
😁19🤯3
Останнє оновлення Tor Browser ставить під загрозу анонімність користувачів

Раніше Tor приховував реальну операційну систему за допомогою методу OS spoofing, але тепер інформація про неї відображається в заголовку User-Agent, що спрощує браузерний фінгерпринтинг.

Розробники виправдовують цей крок поліпшенням сумісності та спрощенням коду, проте експерти з безпеки піддають цю зміну критиці, стверджуючи, що вона послаблює контроль користувачів і загрожує основним принципам анонімності Tor.
👎18😁1🎉1
Нещодавно познайомився з дуже потужним інтрументом для ефективного ведення To-Do листів - Taskwarrior

Тиждень тому перейшов на нього, і натішитися не можу. Все під рукою, все зручно, все стабільно. Що ще для щастя треба?

Він не дає задньої за функціоналом іншим популярним графічним To-Do списками, і скажу навіть більше - він куди зручніший і практичніший.

З функціоналу можу відзначити:

Управління завданнями. Можна додавати завдання з їхнім описом, дедлайнами, тегами, пріоритетами, тощо.

Система статистики. Є можливість виведення статистики виконання завдань за день, тиждень або місяць.

Гнучка фільтрація. Можна фільтрувати завдання за будь-яким параметром - тегом, дедлайном, пріоритетом, тощо.

Синхронізація. Не треба використовувати git, адже є Taskserver для роботи на деяких пристроях

Розширюваність. Є підтримка плагінів і скриптів.

Підтримка CLI і TUI режимів. Обидва режими мають однаковий функціонал. Наприклад, можна використовувати CLI при відкритті терміналу, а TUI - на другому моніторі.

На перший погляд інтрумент може відштовхнути, але після прочитання базової документації ви зможете спокійно користуватися ним. Насправді, активно використовувати ви будете лише кілька команд: add, delete, done, modify і due.

> Сайт: *клік*
> Документація: *клік*
> Репозиторій: *клік*
👍4😁2
Фонд вільного ПЗ під DDoS-атакою

FSF повідомляє про постійні DDoS-атаки на свої ресурси, незважаючи на невеликий склад із лише двох співробітників і волонтерів.

Атаку можна було уникнути, використовуючи звичні методи захисту від DDoS, але проблема в тому, що вони суперечать принципам вільного ПЗ.

Попри це FSF обіцяють боротися з DDoS методом блокування підозрілих IP-адрес доти, доки вони не припиняться.
🤬10😁1😱1😢1
В інсталяторі Fedora 43 мають намір припинити підтримку MBR на системах x86 з UEFI

У Fedora Linux 43 на системах з архітектурою x86 планують залишити тільки можливість використання таблиць розділів GPT у всіх установках Fedora, що використовують UEFI.

Зміна поки що не розглянута комітетом FESCo, що відповідає за технічну частину розробки дистрибутива. Але в разі затвердження пропозиції підтримка встановлення Fedora в режимі UEFI на диски з MBR буде припинена на системах x86, але залишена на системах ARM і RISC-V.

Як причину припинення підтримки MBR згадується низька надійність завантаження, різнобій підтримки в прошивках і відсутність належного тестування в Fedora
🥰5👍1
2025/07/14 14:44:02
Back to Top
HTML Embed Code: