Європа не збирається дозволяти себе «викинути». (Частина перша 1/2)
💬 Так. Вчора зловили бурю емоцій? А сьогодні давайте видихнемо. Хто казав, що буде легко? Якщо так будемо реагувати, то до початку квітня і дах поїде. А хаос буде. Готуйтесь. Будуть різкі заяви, проплачені публікації, спрямовані на паніку. Багато інсайдів. Але впевнений, що у березні, квітні та інші місяці ми так само будемо з Вами говорити (а головне діяти) і катастрофи не буде. Чому? Давайте поговоримо про одну зі складових «чому». Ця складова…
Європейський оборонний союзІдею оборонної суб’єктності активно просував Макрон ще при першому терміні, але з виходом Великої Британії з ЄС, урядом Меркель в Німеччині, аморфними (в оборонному плані) урядами в Іспанії та Італії говорити за можливість побудови цілісної стратегії було неможливо.
➡️ Всі якось сприймають Трампа так, ніби його дії «абсолютні та безапеляційні», що всі інші будуть просто дивитись на його «хочу». А реальність інша:
▶️ 1. Європейці погодили створити єдину європейську дипломатичну позицію, а не позицію окремих країн. Ми вже про це говорили на каналі
тут, коли перед інавгурацією Трампа європейські країни (Франція, Німеччина, В.Британія, Польща, Італія, ЄС) узгодили, що будуть
виступати єдиною позицією у комунікації з ним. І це не пусті слова: щодо митних погроз Трампа всі лідери ЄС виступили з єдиними заявами. На жаль, місця в дописі не вистачить для прямих мов, але можете за потреби знайти заяви. Та сама єдина позиція продемонструвала свій характер і вчора (пункт 2).
▶️ 2. Паризька декларація – у ті 24 години, коли адміністрація Трампа після заміни Келлога фактично намагається викинути Україну з переговорного процесу, країни Європи
оприлюднюють «Паризьку заяву», в якій
Франція, ВБ, Іспанія, Італія, Польща, Німеччина, ЄС декларують єдину позицію про неможливість сепаратних домовленостей із московією з боку США і дають сигнал, що Європа продовжить підтримку. Це важливий момент, бо це «той щит», за яким можна витримати найближчі місяці тиск Трампа без критичних наслідків (негативні наслідки будуть, але не критичні).
▶️ 3. Реакція європейських міністрів оборони на Рамштайні. У той час як Гегсет думав, що він просто привезе ультиматуми Європи (поставить перед фактом) британці вже заздалегідь «почали займати місце США».
А я нагадаю, що лідерство складається не тільки з економічних чи військових складових:🛑Спочатку британці зберегли формат Рамштайн, фактично очоливши його замість США. Формат Рамштайн залишиться, бо це додатковий механізм «збирати всіх».
🛑Далі британці власним прикладом
збільшують військову допомогу Україні з 3 млрд фунтів стерлінгів до 4.5 млрд.
🛑 Але головне — Велика Британія готує велику оборонну угоду з Європою.
Підготовку до цієї угоди розпочав ще минулий уряд консерваторів, але, схоже, завершить її уряд Стармера. Ми на каналі трохи про ці процеси
говорили. Новий пакт охопить питання безпеки, оборони та зовнішньої політики. Важливим місцем у цьому пакті є й бачення по Україні.
Цей пакт, як мотивація, також стане одним з інструментів просування механізму «500 млрд оборонних облігацій». Нагадаю, що, за даними
ряду ЗМІ, у цій сумі розглядаються й кошти на український ВПК до 110 млрд.
➡️ Оборонна угода між ВБ та країнами ЄС почне рухатись після виборів у Німеччині. Раніше перемовини велися з Шольцом, але оскільки він навряд збереже канцлерство, то зараз неформальні перемовини ведуться через Урсулу ф-д Ляєн з Мерцом.
➡️ 3-го лютого прем’єр ВБ провів
перемовини з лідерами ЄС у Брюсселі, де темою було
«подвоїти допомогу Україні та тиск на московію, оскільки московська економіка відчуває великі проблеми». Тоді Стармер заявив, що ВБ готова взяти частину тягаря і закликав зробити це ж інших союзників. Як бачимо, Лондон тримає слово і вчора збільшив допомогу з 3 млрд фунтів до 4.5.
Через день Стармер
доєднався до вечері голів урядів у Брюсселі, що стало вперше для британських прем’єрів після Brexit. Як написали британські аналітичні центри «в меню: трансатлантичні відносини (що робити із Трампом) та питання оборони.
*Продовження у пості 👇Resurgam ➰ Приєднуйся