Telegram Group Search
"Українські медіа під час війни: виклики, досвід, майбутнє": 13 лютого 2025 року відбудеться онлайн-конференція, організована Національною спілкою журналістів України напередодні 3-й річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

● Українські медіа під прицілом: як війна змінює інформаційний ландшафт країни.
● Голос із неволі: історії журналістів у російському полоні.
● Ментальне здоров’я журналістів: як зберігати баланс у часи війни.
● Жінки на передовій медіа: виклики та можливості для журналісток.
● Історії, які змінюють світ: як журналісти формують глобальну думку про російсько-українську війну.
● Висвітлення збройних конфліктів у добу нових технологій: цифрова революція та штучний інтелект у медіа.

РЕЄСТРАЦІЯ

Долучайтеся до нас, щоб підтримати свободу слова та дізнатися більше про виклики, з якими стикаються журналісти у часи війни.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
💸 До 4500 євро: стипендії для медійників із прифронтових регіонів!

Лабораторія журналістики суспільного інтересу (PIJL) разом із Європейським центром свободи преси та медіа (ECPMF) подовжили фінансову допомогу українських журналістів на 2025 рік.

🔥 Стипендіальна програма передбачає щомісячну підтримку в розмірі 900 євро протягом 5 місяців (з лютого по червень 2025 року). Загальна сума допомоги становитиме від 3600 до 5400 євро.

Програма орієнтована на:

▫️Незалежні регіональні медіа з 10 областей, що найбільше постраждали від війни: Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Сумської, Чернігівської, Харківської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської.

▫️Редакції та журналістів з усієї України, які опинились у критичній ситуації.

Основні вимоги до учасників: мінімум 2 роки досвіду роботи в Україні, продовження діяльності на території країни та створення суспільно важливого контенту.

Заявки приймаються до 10 лютого 2025 року через онлайн-форму.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
У неволі дізнавався новини про ситуацію в Україні від інших полонених: звільнений з російського полону журналіст-військовий Роман Борщ розповів Еспресо про життя за ґратами ворога.

«Найважче було без новин з України. Єдиним джерелом інформації були новоприбулі полонені. Коли дізнався, що ЗСУ зайшли в Курську область, було дивно і радісно водночас», – згадує Роман в інтерв'ю медіа, де він раніше працював журналістом.

🇺🇦 У розмові з колегами Роман Борщ розповів, як 33 місяці жив вірою в перемогу України, попри тривожні новини від інших бранців.

«Був маленький шматочок тривоги: як приїдеш, а що там? Але приїхав – і дуже все добре. Відносно, звичайно. Війна внесла свої корективи, але ми тримаємося», – поділився емоціями колишній полонений.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
#вакансії

Традиційна добірка актуальних вакансій для медійників і медійниць від SPILKA News:

📌 Starlight Media запрошує до своєї команди журналіста/-ку проєкту «Факти тижня».

📌 Команда одеського сайту 048.ua в пошуках головного/-ї редактора/-ки.

📌 Точка Сходу шукають мультимедійного/-у журналіста/-ку у Києві.

📌 «Бабель» шукає в колектив кореспондента/-ку, який/-а писатиме матеріали на суспільно важливі теми.

📌 Liga.net у пошуках спеціального/-ї кореспондента/-ки.

Друзі, обирайте пропозиції вище та поширюйте колегам! Нехай щастить! 🍀

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
"Це як маленька смерть кожного разу" - репортаж з підземного шпиталю на передовій. У сьогоднішньому випуску 🇫🇷французької газети Le Figaro публікують розгорнутий репортаж із секретного українського військового шпиталю, розташованого за 10 кілометрів від лінії фронту. Стабілізованих важкопоранених звідси евакуюють до Запоріжжя, за 80 кілометрів на північ.

"Іноді солдати виживають після неймовірних поранень. Один прийшов на своїх ногах з осколком, що пройшов через всю голову", - розповідає 57-річний травматолог Вʼячеслав, показуючи фото на телефоні.

За словами хірурга Юрія, під час контрнаступу влітку 2023 року вони приймали до 387 поранених на день. "Спали по 2-3 години на добу". Тепер, коли сили в обороні, приймають 20-30 поранених щоночі.

💬 "Мене вражає не так їхні рани - за 30 років роботи медсестрою я бачила й не таке. Мене чіпляє їхня втома, їхній психологічний стан", - ділиться медсестра Анна, син якої теж міг би бути серед цих 19-річних бійців.

🗞 #пресапроУкраїну

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
❗️«Російські гроші можуть увійти на медіаринок» — українські редактори про наслідки заморозки допомоги США. Репортери без кордонів (RSF) публікують коментарі провідних українських журналістів щодо призупинення фінансування USAID.

«У Slidstvo.Info під загрозою 80% бюджету. Деякі медіа можуть закритися або бути викуплені бізнесменами чи олігархами. Я думаю, що російські гроші увійдуть на ринок. І, звісно, посилиться урядова пропаганда», – попереджає Анна Бабінець, керівниця Slidstvo.Info.

💬 «Заморозка американського фінансування – це лише верхівка айсберга, що показує серйозність ситуації», — додає Олег Деренюга, головний редактор миколаївського видання NikVesti.

За даними RSF, 9 з 10 українських медіа залежать від підтримки USAID. Організація оцінює потреби незалежних українських медіа щонайменше у 96 мільйонів доларів на найближчі три роки.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
🔹 Як отримати грант для медіа: досвід релокованої газети з Донеччини

«Від 2022 року тримаємося лише завдяки грантовій діяльності. Саме завдяки НСЖУ ми в 2023-му відновили друк і продовжуємо розповсюджувати видання на Донеччині. У нас є села, які не мають жодних джерел інформації, окрім нашої газети», – поділилася Віра Ільїна, заступниця головного редактора краматорської газети «Технополіс».

👏 Вона провела майстер-клас з грантової діяльності в Івано-Франківському центрі журналістської солідарності. Таку робочу зустріч команда Центру організувала для редакційного колективу регіонального онлайн-медіа «ПІК».

💡 Аби успішно отримувати гранти, Віра Ільїна радить:

- чітко сформулювати мету та очікувані результати
- проаналізувати вимоги грантодавця
- оцінити наявні ресурси для реалізації
- подаватися на навчальні та стипендійної програми
- перевірити, чи відповідають результати вимогам донора

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
💥 Від російського удару постраждало приміщення редакції видання «Обрії Ізюмщини» (Харківська область).

💬 «У будівлі, де видання орендує дві кімнати під офіс редакції, вибито вікна, в приміщенні впала підвісна стеля, від вибухової хвилі пошкоджено двері. Знищено автомобіль нашої співробітниці. Але працівники редакції, на щастя, живі», – розповів інформаційній службі НСЖУ головний редактор «Обріїв Ізюмщини», секретар НСЖУ Костянтин Григоренко.

🚀 Сьогодні, 4 лютого, об 11.34 російські військові вдарили по середмістю Ізюма балістичною ракетою. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, ворог влучив в адміністративну будівлю Ізюмської міської ради, її частково зруйновано. Також є пошкодження ще однієї адмінбудівлі поряд та вибиті вікна у трьох житлових багатоквартирних будинках, зокрема в п’ятиповерхівці. Є загиблі.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
«Путін почав сприймати себе месією». У свіжому номері впливовий польський 🇵🇱журнал Angora публікує фрагмент книги «Росія і анти-Росія», присвяченої аналізу причин російського вторгнення через призму протистояння путіна та Зеленського.

💬 Ключові викриття від джерел, близьких до кремля:

- Рішення про повномасштабну війну було прийняте ще в 2021 році
- Путін утримував Лукашенка від «революції» в Білорусі, щоб зберегти його як свого сателіта
- В оточенні путіна діяла чітка система фільтрації інформації
- За рік до вторгнення диктатор остаточно ізолював себе в бункері

Особливу увагу автори приділяють психологічному стану путіна: «У 2021 році він повністю втратив зв'язок з реальністю. Тим часом нова зірка, Володимир Зеленський, демонстрував протилежність — відкритість до свого народу та світу».

🗞 #пресапроУкраїну

🇺🇦SPILKA
News /Підписатися
💔 «Якби ми не виїхали тієї ночі, то б загинули» – драматична розповідь 83-річної жительки прифронтового міста.

Сьогодні газета 🇺🇸El Dorado News-Times публікує репортаж із Павлограда, де місцевий будинок культури перетворився на транзитний центр для евакуйованих з прифронтових територій. Видання наголошує на критичній ситуації через заморозку американської допомоги.

Ключові факти:
- Утримання одного евакуйованого коштує $7000 на місяць, 60% цих витрат покривали США
- Щодня через центр проходить до 60 людей, під час обстрілів кількість зростає до 200
- Через заморозку допомоги під загрозою опинилися програми психологічної підтримки, кібербезпеки та медичної допомоги

🗞 #пресапроУкраїну

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
❗️Під обстріл потрапила знімальна група ТСН та 1+1 Марафон. У момент зйомок сюжету поблизу Вовчанська оператор Павло Бориско отримав множинні поранення від атаки ворожого дрону. Зараз він під наглядом медиків.

«Розпочався артобстріл. Зняли перший старт дрону. Коли Павло фільмував запуск наступного – їх атакував ворожий БПЛА. В якийсь момент довкола розпочався артилерійський обстріл. Хлопці сказали, що, скоріш за все, буде штурм. Їм прийшла команда на взліт. Хлопці полетіли – ми з Пашею зняли перший старт, – розповідає журналіст Олександр Моторний. Одразу до нього підскочив – він лежав поранений, весь в крові. Другий хлопець – споряджаючий, постраждав ще більше…».

🙏 Павло Бориско отримав уламкові поранення та перелом ноги. На місці військові надали першу допомогу та швидко евакуювали постраждалих.

Харківська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування за фактом вчинення воєнного злочину.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
Справу про загибель воєнної кореспондентки Анастасії Волкової передали до суду.

📄 Як повідомили в Держбюро розслідувань, працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо військовослужбовця, який 30 травня 2024 року скоїв смертельне ДТП у Словʼянську на Донеччині. Внаслідок аварії загинули двоє людей, серед них журналістка.

Підозрюваний не перебував під вартою, поки тривало досудове розслідування, розповідала Суспільне Донбас адвокатка Віра Ястребова, яка представляє у справі близьких Анастасії Волкової. За словами адвокатки, слідчий ДБР клопотав в суді щодо запобіжного заходу — тримання під вартою, однак Бабушкінський районний суд міста Дніпро 13 січня 2025 року відхилив і передав підозрюваного на поруки.

Військовослужбовця обвинувачують у порушенні правил безпеки дорожнього руху, що спричинило загибель кількох осіб, (ч.3 ст. 286 Кримінального кодексу України). Якщо провину чоловіка доведуть, йому загрожує до 10 років позбавлення волі.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
«Газету, звісно, випустили»: попри вибух російського безпілотника, який суттєво пошкодив офіс видання «Рідний край» у Бурині на Сумщині, редакції вдалося вчора підготувати і видати свіжий випуск.

💬 «Міський голова Віктор Ладуха виділив техніку, ДСП-плити, якими забили віконні отвори, – розповіла НСЖУ головна редакторка Людмила Мазнова. – Хоч не мороз. На щастя, в одному з двох кабінетів шибки збереглися, тож зможемо працювати там. Могло бути гірше».

Редакція орендує приміщення в «Укрпошти», тож чи робитимуть повноцінний ремонт, залежить від цього підприємства. Видання коштів для ремонту не має.

🤝 Національна спілка журналістів України надала «Рідному краю» екстрену фінансову допомогу.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
Нова можливість для керівників регіональних/локальних медіа! ГО «Платформа прав людини» запускає річну навчальну програму «Медійна Екосистема України» за підтримки Швеції. Навчання безкоштовне, стартує в лютому 2025 року.

Що отримають учасники:

- Три воркшопи у Львові, Одесі та Києві (березень-квітень)
- Менторство від іноземних експертів
Для найкращих – навчальна поїздка до Стокгольму.

Програма фокусується на монетизації, рекламі, оподаткуванні та залученні аудиторії. На кожен воркшоп відберуть 15 найбільш вмотивованих учасників.

Дедлайн подачі заявок – 20 лютого.

🔥 ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
💬 "Газета "Вільне слово" не дожила до свого 85-річчя, а колишня державна телерадіокомпанія скоротила обсяг мовлення до 4 годин на тиждень".

Про це говорив під час засідання Правління Спілки журналістів голова Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк.

📉 За його словами, кількість газет, зареєстрованих у Рівненській області, з початку 2021 року зменшилася з 22 до 10.

Додатковим викликом для друкованих медіа стало суттєве підвищення тарифів Укрпошти.

💬 «Без державної підтримки та нових бізнес-моделей друковані медіа в регіонах можуть просто зникнути», – наголосив Дмитро Тарасюк.

🛑 Чи є вихід із цієї кризи? Діліться думками в коментарях! ⬇️

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
😍 Унікальна вакансія! Радіо Культура шукає редактора/-ку літературної редакції.

Що пропонують:
• Роботу з унікальною командою професіоналів
• Партнерство з провідними літфестивалями
• Можливість створювати авангардні радіоформати
• Роботу з аудіовтіленням літератури й театру
• Офіційне працевлаштування
• Власний кабінет

Ваші задачі:
• Стратегічне планування на 2025-2026
• Продюсування проєктів
• Координація щоденної роботи
• Розробка спецпроєктів

Вимоги:
• Експертиза в літературі та театрі
• Досвід продюсування чи кураторської праці
• Вміння працювати в команді
• Бажаний досвід роботи з аудіо/відео

🔥 Надсилайте резюме та мотиваційний лист на [email protected].

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
🧐 Нові зміни до закону «Про медіа» можуть стати пасткою для журналістів: на тренінгу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності обговорили законопроєкт №11321, який нині очікує на підпис Президента.

❗️Ключова проблема — відповідальність журналістів за коментарі під матеріалами. Тепер будь-яка особа, яка вважає, що її права були порушені коментарем під статтею, може подати позов. За словами юриста Володимира Віхляєва, це створює реальну загрозу судового тиску на медіа.

«Має бути чітка норма, яка звільняє журналістів від відповідальності за сторонні коментарі. Інакше їх просто затиснуть у судових процесах», – наголосив експерт.

Поки ж він рекомендує колегам ретельно модерувати коментарі, щоби уникнути потенційних загроз.

Учасники тренінгу напрацювали законодавчу пропозицію і надіслали її до НСЖУ, щоби спільно з колегами із інших областей офіційно передати документ до Верховної Ради.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
❗️ Напад на журналістку телеканалу "Ми – Україна" під час виконання службових обов’язків

5 лютого, під час зйомок сюжету по справі вбивства Максима Матерухіна, в приміщенні Шевченківського районного суду Києва було здійснено напад на журналістку телеканалу Вікторію Дмитренко "Ми – Україна".

За свідченнями очевидців та відеофіксацією інциденту, жінка вдарила журналістку по обличчю до крові й вибила з рук мобільний телефон.

💬 “На журналістку телеканалу "Ми – Україна" було здійснено напад. Це ніщо інше, як відверте перешкоджання журналістській діяльності. Напад на представника ЗМІ має отримати відповідну оцінку правових органів. Телеканал всіляко сприятиме у захисті інтересів нашої журналістки”, - зазначають в редакції. 

Вікторія офіційно звернулася до поліції із заявою про перешкоджання журналістській діяльності та напад.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🖋️ 10 ПОРАД З ЕФЕКТИВНОГО САМОРЕДАГУВАННЯ: лайфхаки для журналістів

У часи миттєвого поширення інформації помилка може розлетітися тисячами репостів за секунди. Як цього уникнути? Поради досвідчених редакторів публікує сайт IJNET.

💡 Що робити:
• Зробіть паузу перед редагуванням – навіть 5-10 хвилин допоможуть побачити текст свіжим поглядом
• Читайте текст вголос – так легше помітити незручні конструкції
• Знайте свої слабкі місця в граматиці та стилі
• Змініть шрифт або колір тексту при перевірці
• Перевіряйте текст рядок за рядком
• Двічі перевірте імена, цифри та факти
• Особливу увагу приділіть першому й останньому абзацам
• Попросіть когось прочитати текст «свіжим оком»
• Використовуйте онлайн-інструменти перевірки, але не покладайтеся на них повністю

«Якщо ви не точні у своїх матеріалах, якщо вони неохайні чи з помилками – ви втратите довіру», – попереджає професорка Дженніфер Кокс.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🤝 Підтримка переслідуваних у Криму журналістів – один із головних пріоритетів НСЖУ. Інформаційна служба Спілки підготувала короткий відеоролик, аби згадати грудневий форум солідарності з нашими колегами!

Онлайн-форум «Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи» зібрав понад 70 учасників, серед яких – журналісти, правозахисники й аналітики.

💬 «Долі наших колег залишаються у полі зору медіа та громадських організацій. Вірю, що рано чи пізно це призведе до їхнього звільнення. Журналістика змінює світ, і вона працює над тим, щоб повернути їх додому», – наголосила під час заходу кримська медійниця та правозахисниця Лутфіє Зудієва.

Національна спілка журналістів України вважає кримську тематику однією із найголовніших центрів уваги українських медійників. Закликаємо колег до активної участі в журналістському висвітленні та обговоренні цих питань!

✔️ Форум організувала НСЖУ спільно зі шведською організацією Civil Rights Defenders. Докладніше про подію.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
2025/02/06 00:40:35
Back to Top
HTML Embed Code: