Telegram Group Search
Глафіра Щербак
Янгол

Світлана Юхимюк
Сергій Радкевич
Сергій Радкевич
Forwarded from Штука (Stefаnia)
Яків Гніздовський. Таємна вечеря. 1956
Церква Різдва Богородиці

Юрій Новосільський
Покрова Пресвятої Богородиці

Ольга Поломана
Сергій Радкевич
Обкладинка книги "Сковорода: найкраще"

Данило Мовчан
Forwarded from Журнал "БІСИ"
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Сергій Радкевич
Увага! Увага!

Масайський Ісус.

Дякую за увагу!
Терновий вінок

Борис Шеремета
Forwarded from Регіоналіті
Український художник встановив рекорд, створивши найбільшу картину площею 2000 м²
Тіло і кров Господні

Катерина Кузів
Сергій Радкевич
Богородиця Унсовська

Автор невідомий
Forwarded from Журнал "БІСИ"
Русь як держава Пресвятої Богородиці

Перший собор на Русі, зведений у Києві в 991-996 роках, був освячений на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Русь вважалася "градом Пресвятої Богородиці", а Божа Матір - покровителькою хліборобів. Головні Богородичні свята збігалися із завершенням збирання врожаю. З XIII століття Успенський собор у Москві став головним храмом, а 1479 року збудували новий Успенський собор у Кремлі.

Історія свята Успіння описана Іоанном Дамаскіним. Після смерті Богородиці її тіло піднеслося на небо. Свято відзначають як православні, так і католики. У католицькій церкві догмат про тілесне вознесіння Богородиці прийнято 1950 року. Згідно з католицькою традицією, за Вознесінням послідувало Коронування Богоматері як Цариці Неба і Землі. У Святому Письмі немає згадок про коронацію. Ця традиція відома з XII століття і широко представлена в релігійному мистецтві.

Коронація Марії ґрунтується на "Псалтир" 44:10-15 і "Пісня Пісень" 4:8. Папи Пій X, Пій XII, Павло VI та Іоанн Павло II підтримували це тлумачення. В українському іконописі сюжет коронації Богоматері з'явився в XVII столітті. У XVIII столітті він став широко поширеним в Україні. Іконографія "Похвали Богородиці" та "Маеста" пов'язана з мотивом коронації. У православних іконах Богоматір зображується на троні в оточенні пророків, у католицькому мистецтві - в оточенні ангелів або святих.

Свенська (Печерська) ікона Божої Матері зображує Богоматір на престолі з Богонемовлям на колінах. Написана преподобним Аліпієм (пом. 1114 р.). З 1288 року перебувала у Свенському монастирі під Брянськом. У 1812 році ікона захистила Брянськ від французів. 1924 року ікону було збережено, і вона перебуває в Третьяковській галереї. З XVI століття існує список Києво-Печерської ікони - "Явлення Богоматері з апостолом Філіпом та Іпатієм Гангрскім боярину Захарію Чету". Захарія Чет побудував монастир на честь святих мучеників Олександра та Антоніни Римських. Ікона пов'язана з родом Чета. Ярославська-Печерська ікона Божої Матері була фрескою в Ярославському Спасо-Преображенському монастирі, де розпочалося ополчення Мініна і Пожарського 1612 року.

Влахернська обитель пов'язана з Києвом. У 1073 році майстри з Влахерни допомогли будувати церкву Успіння Пресвятої Богородиці в Києві та принесли ікону Успіння. Ікона врятувала Константинополь 626 року від персів і слов'ян. На честь цієї події було написано "Акафіст Богоматері". Покров Богородиці з'явився в IX столітті під час облоги Константинополя.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначається на Русі з XII століття і є одним із великих свят. Встановлено його було в Києві, ймовірно, в XI-XII століттях.

@bisovnya
Цікавий факт на день Покрови Пресвятої Богородиці

На початку нульових колишніми республіками СРСР із переважаючим православним населенням почала поширюватися ікона «Богородиця Русь Возрождаюча». Звичайно, образ цей неканонічний, чого варте тільки біле вбрання Богоматері. Однак це цікавий різновид Покрови, адже це і є головний сюжет цієї "ікони" - покрова Русі.
2024/10/13 11:20:17
Back to Top
HTML Embed Code: