group-telegram.com/vallholl/6803
Last Update:
𐌲𐌿𐍄𐌰𐍂𐌰𐌶𐌳𐌰 (gutarazda) — єдина східногерманська мова, яку сьогодні можна відтворити за наявними джерелами, оскільки інші, здебільшого, відомі тільки в назвах імен власних і географічних пунктів, зафіксованих в історичних хроніках.
Наприкінці II століття нашої ери готи почали рух по Європі зі Скандинавії, в III-IV століттях дійшли до Причорномор'я, а потім розділилися на два племені - остготів і вестготів. Остготське королівство в V–VI століттях займало територію сучасної Італії, а вестготи розселилися на території сучасних Франції та Іспанії. До кінця VIII століття готи Західної Європи повністю змішалися з місцевим населенням і перейшли на романські мови.
Мова відома в основному за письмовими пам'ятками IV-VI століть, найважливішою з яких є Готська Біблія, переклад якої приписується вестготському єпископу Вульфілі.
Частина готів під час міграцій осіла в Криму. Саме вони зберігали свою мову найдовше. За свідченням Мінориту Вільгельма де Рубрука, що прямував в 1253 році з Константинополя до татар, він бачив на південному узбережжі Криму замки, в яких «було багато готовий, мова яких — германська.
За наявними даними можна припустити, що у IX—X століттях готська мова існувала в Криму і як письмова, і як розмовна. У XVI столітті фламандцем Ожье Бусбеком був створений словник з приблизно 70 слів так званої «кримсько-готської мови», якою, за його відомостями, говорили нащадки готів Криму. Слова були записані Бусбеком під час бесіди з носіями мови в Стамбулі. Один із носіїв був греком, який вивчив цю мову завдяки частому перебуванню в Криму.
«Кримсько-готська» лексика словника Бусбека нагадує мову часів Вульфіли. З іншого боку проступають ознаки західногерманських мов, тож деякі дослідники припускають, швидше, нижньонімецько-нідерландську мову.