Telegram Group Search
#НАрх_витяги
#Сampus_Desertum

Дунай у житті українців мав сакральне значення, він століттями вабив їх до себе своїми неосяжними просторами, схожими на дніпровські, тільки без порогів. Та останнє - перевага, оскільки не перешкоджає рухові. Дунайські острови в гирлі - найбажаніший простір для розселення запорозьких рибалок: природне багатство, помножене на віддаленість від адміністративних центрів і безконтрольність життя. Недарма ж історія Задунайської Січі в Катирлезі досі найменше відома історикам. Архівна справа з показовою назвою "Дело о разграничении Дунайских островов для определения границы между Россией и Портой Оттоманской. 1816-1828" також тому свідчення. Межували-межували та так і не спромоглися розмежувати. Ба більше, хто ховався під ім'ям "запорозьких рибалок", не могли дізнатися ані османські, ані російські комісії.

Світлана КАЮК, Розширення фронтиру: Задунайська Січ та Кубань // Український мультифронтир (2024)

Світлина: матеріал Ukraїner про сучасних українських рибалок у дунайських плавнях
Forwarded from Фрагменты анархистской антропологии
Человек человеку волк?

Мы перевели текст «Вашингтон пост» посвященный книге Рутгера Брегмана «Человечество». В ней автор развенчивает старый мир времен Локка, про первобытную жестокость человека, приправленную литературой в жанре «Повелителя мух» Уильяма Голдинга, где эта дикость талантливо обыгрывается автором и принимается читателями за истинную форму «естественного» человеческого поведения. А это принятие перетекает в политические формы общества «контроля и порядка».

Автор книги изучал поведение детей, формирование ими сообществ и пришел к выводу, что они не похожи на сборища дикарей, готовых кромсать друг друга, как только исчезнет надзор взрослых. Он сумел найти идеальный ответ «Повелителю мух», похожую на описываемую в романе историю, где дети, попавшие на необитаемый остров вели себя совершенно не так, как описывал Голдинг.

https://teletype.in/@an_tropo/tix2_uafG
#НАрх_мистецтво

До 87-ї річниці видатного поета поділюся своїм улюбленим віршем:

В мені уже народжується Бог,
і напівпам'ятний, напівзабутий,
немов і не в мені, а скраю смерті,
куди живому зась — мій внук і прадід —
пережидає, заки я помру.
Я з ним удвох живу. Удвох існую,
коли нікого. I гримить біда,
мов канонада. Він опорятунок,
я ж білоусто мовлю: порятуй,
мій Господи. Опорятуй на мить,
а далі я, оговтаний, врятую
себе самого сам. Самого — сам.
Він хоче поза мене вийти. Прагне,
рятуючи, донищити мене,
аби на протязі, на буряних вітрах
я вийшов сам із себе, наче шабля
виходить з піхов. Хоче вийти геть,
щоб згасла свічка болю. Щоби тьма
впокорення мене порятувала
інобуттям. Iножиттям. Найменням
уже невласним: ось він, той загал,
яким кермує той шалений Бог,
котрий в мені воліє народитись.

Василь СТУС, 1970
До речі, якщо у вас є бажання підтримати канал і спільноту навколо нього, можете накинути пару шекелів:

5457 0822 7099 8086

Принагідно нагадаю, що НеоАрхаїка входить до тематичної папки Анархологія, в якій зібрані активні канали з дуже цікавим контентом.
#НАрх_штудії
#НАрх_ідея

Кілька днів тому з'явилось нове відео від Андрія з дружнього каналу Ліс на Руїнах. Прекрасно підібраний матеріал і блискуча подача. Андрій розглядає, як співвідносяться так звані "західні цінності", що пропагують ліберали й прихильники "вільного ринку", із традиційними цінностями мисливців-збирачів - спільнот, в яких люди жили протягом більшої частини свого існування як виду.

Ці традиційні цінності, як ви можете здогадатися, не про ієрархію, патріархат чи інституціоналізовану релігію. Більше того, вони виразно контрастують із егоїстичним індивідуалізмом, пристрастю до конкуренції і тягою до "самотності у натовпі", характерних для (пост)індустріальних ринкових суспільств.

Єдине, в чому у Андрія вбачається протиріччя, - це приклад індивідуалізму "дикунів", які зневажають і відкидають примус навіть по відношенню до дітей, та, з іншого боку, майже примусовий колективізм, коли семаї (вони ж сеної) вдерлися до житла антрополога, щоб запросити його на сніданок ("хіба може хтось не хотіти снідати разом з усіма?"). Загалом, очевидно, що в "примітивних" спільнотах зустрічаються обидва етоси, і вони обидва кращі за те, що пропонується сучасною західною мораллю, однак змішувати їх теж не слід.

Крім того, неможливо ігнорувати той факт, що люди до Модерну загалом краще справлялися із самотністю: мисливці у тайзі, чабани на полонинах, святі відлюдники у пустинях (не пустелях), безумовно, значно рідше контактували з людьми, однак воістину не були такими самотніми, як урабнізовані індивіди в соцмережах. Їх оточував дивовижний світ, сповнений Богів, духів, рослин і тварин. Тед Качинський також критикував надмірну соціалізованість. Інтроверсія зустрічається в архаїчних спільнотах і є, зокрема, однією з важливих ознак "шаманської хвороби". Критикуючи "самотність у натовпі" сучасних людей, не варто забувати про таке.

Загалом, щиро тішуся, що такий контент з'являється в українському інфопросторі 😊
Forwarded from ПЛЕМ’Я 🔥🐒
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
"Примітивна людина якій загрожують люті хижаки або голод, може постояти за себе або знайти їжу, у неї немає впевненості у вдалому результаті, але вона аж ніяк не безпорадна перед загрозою, а ось сучасний індивід безпорадний перед аварією ядерного реактора, забрудненням навколишнього середовища, війна, втручання у його особисте життя урядом чи великими організаціями, це може підірвати його життя. І він нічого не зможе вдіяти".

Теодор Джон Качинський
#цитата
#НАрх_мистецтво

В новому серіалі "Сто років самотності" дуже яскраво обігрується тема, яку я геть не пам'ятаю з книги (читав я її двічі, але доволі давно), - поява в Макондо корехідора Аполінара Москоте. Макондо, згідно сюжету, було засновано в колумбійській глушині, серед джунглів та болот, групою молодих переселенців, і 30 років жило без будь-яких формальних структур влади. Хосе Аркадіо Буендіа в якомусь сенсі був лідером, але це лідерство обмежувалось кількома ситуаціями взаємодії з "зовнішнім світом" і тим, що він, власне, колись підбурив засновників міста до переселення. Судячи з усього, Макондо взагалі не контактувало з державою за ці десятиліття.

Корехідор Москоте показується людиною вкрай нікчемною і комічною. Держава приходить в Макондо з першим абсурдним наказом: пофарбувати будинки в блакитний колір. Мешканці Макондо, очікувано, просто виганяють Москоте геть, однак незабаром він вертається з групою озброєних солдат, які згодом почнуть відбирати у мешканців ножі як "можливе знаряддя бунту". Прикметно, що Москоте також всіляко просуває інституціоналізовану релігію, запрошує до селища попа Ніканора і наполягає на будівництві церкви. Саме тоді магія, яка була нормою життя мешканців Макондо, починає зникати. Модерна держава неминуче тягне за собою "розчаклування світу", хоч може виступати оборонцем старих церковних порядків.

Незадовго до перших виборів противники корехідора стверджують, що "Макондо від початку було засновано на принципах ліберальної партії", однак треба розуміти, що латиноамериканські "ліберали" кінця ХІХ століття представляли з себе цілий ідеологічний спектр, який головним чином протиставляв себе консерваторам (виразником волі яких є нікчемний корехідор).

Взагалі, політична лінія роману/серіалу тепер видається мені дуже дотепною і чудово продуманою. Загалом, полковник Ауреліано Буендіа - один із моїх найулюбленіших художніх персонажів ever, буквально рольова модель зі шкільних років і по сьогодні.
"Сучасна людина думає, що вона вільна, тому що їй дозволяють обирати між різними марками товарів або типами розваг. Але це лише ілюзія свободи, бо справжній контроль знаходиться в руках технологічної системи."

Теодор Качинський
#цитата
снова в продаже

Уход в лес. Сибирская гамсуниана: 1910–1920-е годы.
Издательство Common place, 795 руб.

Кнут Гамсун призывал уйти в лес, потому что не видел иного способа высвободить богатство жизни из-под спуда придавившей ее цивилизации — и для его идей сложно было в начале прошлого века найти более подходящую почву, чем суровая сибирская земля. В эту книгу вошли рассказы и повести малоизвестных и полностью забытых писателей из Сибири, вдохновленные творчеством холодного норвежского гения или перекликающиеся с ним. Антиурбанизм; сон народного разума, рождающий чудовищ (рассказ «Водяной» Георгия Гребенщикова); органическая жизнь эвенков и тунгусов, которых рвут на части медведи и дрожащие от алчности скупщики пушнины (рассказы Исаака Голдберга); одиночество отшельников и бродяг, ждущих со дня на день окончательного крушения всего мира («Горный Дух» Степана Исакова); «плоды земли» Антона Сорокина, писателя из Омска, авангардиста, авантюриста и верного последователя «безумного Гамсуна»; наконец, нечеловеческий зов тайги, которому нельзя поддаваться и невозможно противиться — пускай вся эта странная и мало на что похожая литература давно осталась в прошлом, но от нее по-прежнему захватывает дух и тянет прочь, подальше от душных бетонных коробок.

Заказать книгу с доставкой: [email protected]
Forwarded from Ліс на Руїнах
А ось наука доказала, що смартфон вранці отуплює вас і псує настрій на весь день. Вчені наполягають, щоб люди не перевіряли повідомлення відразу після пробудження.

Вони вважають це реальна загроза. Бо, по-перше, страждають когнітивні функції. Після сну мозок ще знаходиться в так званній сонній енерції і перевантаження інформацією погіршує його роботу. По-друге, знижується концентрація. Ранковий потік новин в соцмережах вбиває здатність зосереджуватися та приймати рішення на весь день. По-третє, погіршується настрій. Постійний скролінг соцмереж викликає тривогу і почуття неадекватності, особливо через порівняння з іншими.

Вони радять створити ранковий розпорядок без смартфона, зайнятися будь-чим, але не брати гаджет в руки. Та не використовувати смартфон як будильник – це допоможе уникнути спокуси розпочати день із соцмереж.

Я навіть не буду вказувати джерело, бо ви і так себе впізнали
Forwarded from Ўтопія
Ми вирішили поділитися з вами цікавим анонсом. На «Вільних читаннях» планують обговорити культовий текст Теодора Качинського «Індустріальне суспільство та його майбутнє».

Хоча ми не поділяємо ідей автора, його критика технократичного світу та бездумного прогресу спонукає замислитися над фундаментальними викликами сучасної цивілізації. Ми переконані, що подібні тексти важливі для формування альтернативного бачення світу та пошуку власних відповідей на глобальні питання.

Технічний прогрес, суспільні обмеження, ілюзія свободи — усе це можна обговорити разом і наживо!

Детальніша інформація за посиланням.
#НАрх_мистецтво
#апологія_хуторянства

Картина Миколи Кисленка "Останні хатки у Черкасах", написана у 1970-х роках. За крок від тріумфу "мурашників", алкогольного угару падіків, декадентської депресії, стерильності залізобетону, а потім пластику, собачого лайна на розпеченому асфальті. У цій картині справді є щось апокаліптичне. Не так давно алгоритми соцмереж підкинули мені ідіотську композицію білоруського гурту "Молчат дома", яка, утім, на фоні радянських "панельок" досконало підсумувала спосіб існування у них: Жить тяжело и неуютно, / Зато уютно умирать.
Чабани, вівчарі – це спільноти, де зберігалось багато архаїчних приколів.

Олександр Гаркавець замалював в урумів отакі мітки на овечих вухах. Вони мають паралелі в казахів – і за формою, і за назвами.

Приблизно з таких речей колись почалась писемність.
#НАрх_штудії
#радикальна_етнографія

Вчора невтомний дослідник племен Океанії, Амазонії та Херсонщини Микита Грицай випустив нове відео про народ аравете, засноване на працях відомого бразильського науковця Едуарду Вівейруша ді Кастру "Каннібальські метафізики" та "З точки зору ворога". У другому випуску подкасту Микита розповідає, як аравете облаштовує свої інтимні зв'язки, народжує та виховує дітей, як вони (не)приймають до своїх спільнот чужинців та ворогів.

00:00:44 - Чи існує ідея Центру у аравете?
00:08:24 - Сезонні зміни в суспільному устрої аравете
00:12:33 - Система шлюбів
00:20:37 - Інститут apїhi: вільний секс або щира дружба?
00:36:43 - Народження дитини в нетрях Амазонії
00:53:33 - Як дорослішають "дикуни"
01:11:13 - Як аравете розуміють хвороби й запобігають їм

Слідкувати за "каннібальським тріпом" Микити можна на його телеграм-каналі Imara Notia.

Перший випуск подкасту можна переглянути / послухати за посиланням.
2025/01/18 01:23:40
Back to Top
HTML Embed Code: