Telegram Group Search
Qırım | qırımtatarlar 🌙 Крим | кримські татари
Photo
Мені це скинули і це жахливо. Жахіття полягає в тому, що людина, яка воює за українську державу пише «я не хочу дожити до тих, післявоєнних часів». І я не уявляю, як це боляче воюючи разом з українцями на користь України, чути в свою сторону «та це чорножопі здали Крим».

Від оцього «татарва, сєпари, область, депортувати всіх» і тд просто нудить. І в мене складається враження, що якби ми зараз повернули Крим, то кримські татари все одно б залишились «цапом-відбувайлом». Якщо у вашій бульбашці всі підтримують кримських татар — вам пощастило. Треба розуміти, що насправді незрозуміло яка кількість людей вороже налаштована проти кримських татар, а яка підтримує, але якраз радикальна меншість і створює великий вплив на настрої суспільства.

Не кожен, хто підтримує кримських татар, розуміє проблеми народу і усвідомлює які наслідки були для кримських татар після їх планомірного знищення.

Українці боряться за право жити на своїй землі, за право на існування як етносу, як суспільства зі своєю культурою, мовою та історією, але коли свої права починають відстоювати кримські татари це прирівнюється до сепаратизму. Те що робили і що роблять кримські татари це не сепаратизм, тому що кримські татари не бачать своєї відокремленості від України. Коли кажуть про Кримськотатарську автономію це за замовчуванням означає, що ця автономія існує в складі України.

Кожен хоче для свого народу найкращого і це абсолютно нормально.

Знаєте, і подібні вислови зі сторони деяких українців нагадують те, як росіян влаштовували українці поки останні у вишиванках танцювали гопак та співали українські пісні, і в принципі були хорошим молодшим слухняним братом, але коли справа дійшла до більш серйозних речей, то українці одразу перестали бути братами, стали маріонетками Заходу, нацистами та зрадниками.
🎥 Команда Кримськотатарського Ресурсного Центру представила повнометражний документальний фільм «Свідки геноциду 1944-го року» із англійськими субтитрами.

Фільм присвячений розслідуванню та визнанню депортації кримськотатарського народу актом геноциду.

https://youtu.be/hxqZd5i3ju8?si=uIQfivfzbhDX8EgO
Нещодавно телеграм-канал Qırım Akaqemiyası тимчасово зупинив свою діяльність. На мою думку, це один з найважливіших каналів для кримських татар.

Дуже складно знайти спеціалізовані книжки які висвітлюють окремі теми щодо кримських татар, і зазвичай те, що можна знайти в інтернеті це в більшості загальна інформація.

Цей канал є унікальним, тому що там зібрана література про кримських татар, караїмів та кримчаків, яку вже ніде знайти. Окрім каналу є також сайт.

Чимало людей які роблять благу справу, роблять це з великої любові до свого народу, і дуже шкода, що такі люди часто
не отримують необхідну підтримку.

Будь ласка, підтримуйте кримськотатарських авторів і загалом людей які популяризують та розвивають кримськотатарську тематику, бо здебільшого вся їхня робота тримається на ентузіазмі.
Нарешті вийшло особисто відвідати виставку традиційної кримськотатарської культури “Miras” (у Києво-Печерській лаврі в Скарбниці Національного музею історії України). Хочу поділитися з вами деякими фото.

На першому традиційний кримськотатарський жіночий головний убір — fes. До фєса кріпилось більшість головних прикрас. Протягом ХІХст сформувалась традиція прикрашати фєс монетами.

На наступних двох фото — töpelik. Він прикрашав верх феса. Тьопелік мав форму круга чи шестикутної зірки (хоча можливо існували й інші види). Тьопелік виготовляли ювеліри зі срібла чи золота, потім його пришивали до фєса.

Четверте фото — zilif asqı [зіліф аски] — прикраса яка кріпилась до краю фєса. В кожному регіоні ця прикраса відрізнялась формою, розміром, технікою виконання.

Останні фото кримськотатарський традиційний жіночий пояс — yipişli quşaq [йіпішлі кушак] — пояс виконаний у техніці філігрань, шитий срібною ниткою.

(Транскрипція приблизна, бо кирилицею не передати звуки кримськотатарської мови)

#medeniyet
«У перші роки депортації, втративши і батька, і матір, 1947 року опинився в дитбудинку. І тут я був жорстоко покараний за свій перший малюнок, зроблений шматочком деревного вугілля, на свіжовибіленій перед Першотравнем кухонній стіні. А намалював я море й корабель. Нам, кримським татарам, тоді суворо заборонялося не тільки малювати Чорне море (а всі зрозуміли, що я намалював саме його), але навіть згадувати про нього.

Часто-густо від важкої непосильної роботи вмирали жінки й люди літнього віку, від голоду та хвороб згасали діти.

Небіжчики ставали їжею мерзенних шакалів. За одне яблуко, зірване з колгоспного саду, був застрелений хлопчик.

Жінку, яка вночі народила, вранці з немовлям погнали на роботу, дитина померла в неї на руках.

За шматок хліба і склянку води на обід у дитбудинку обовʼязок дякувати кату Сталіну, який вигнав нас з дому й Батьківщини…

Про це потрібно кричати, говорити, писати».

Садик Аджи Селім, «Я свідчу / Men şaatlıq etem».

Під час депортації йому було всього лиш 13 років.
Я дуже довго шукала книжку Лілі Хайд «Омріяний край» (роман британської письменниці про кримських татар) для моєї колекції. Публікацією цього роману займалось видавництво «Дуліби», на жаль, мені не вдалось знайти цю книжку, тому я вирішила подзвонити їм напряму.

Мені пояснили, що, на жаль, всі книжки розпродані, залишились лише декілька екземплярів особисто у директорки видавництва. Я подякувала за відповідь, і змирилась з тим, що мої пошуки книги не закінчились. Але згодом мені передзвонили і сказали, що вони відправлять мені один примірник!

Я була така щаслива, що навіть не одразу зрозуміла, що виявляється це Марина Гримич, директорка видавництва «Дуліби», надіслала мені одну із своїх книжок! За що я їй дуже вдячна ❤️ Це було дуже неочікувано та дуже приємно! Тепер в моїй колекції є не просто книжка, яку я дуже хотіла, а книжка зі своєю цікавою історією
Кримськотатарський танець «Dört köşe» («Чотири кута»), село Сейітлер (крим. Seyitler), початок ХХст
🎓 Академія громадянина для кримчан в Одесі!

🗓 Навчання: 24-27 жовтня 2024.

🌍 Академія від IRI Ukraine присвячена проєктному менеджменту. Якщо ви хочете розпочати власний проєкт, це навчання саме для вас!

📈 Що ви дізнаєтесь: 
— Основи проєктного менеджменту та фандрейзингу.
— Як підготувати грантову заявку та знайти фінансування.
— Як презентувати свій проєкт та залучити інвестиції.

💁‍♂Хто може взяти участь:
— Вихідці з Криму;
— Активісти, які працюють з кримською тематикою.

🛏 Участь безкоштовна! Проїзд, проживання та харчування забезпечуються.

🔗 Реєстрація до 13 жовтня!

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=sqGfGQYMiEaJLTiWA4A9wP_i0sMaIHdOjMym2pTZDxJUMUJQWVc0WjdJWTJTRTVMS1VIREwwSVcwTC4u
2024/10/14 07:22:35
Back to Top
HTML Embed Code: