Telegram Group Search
#актуальне #міжнародний_конгрес
Сьогодні, 28 листопада, пʼятий і завершальний день Міжнародного конгресу Факультету теології Національного і Каподистрійського університету Афін «Православне богослов’я у XXI столітті: виклики та перспективи»

Робота розпочалась з тематичного круглого столу "Християнська православна церква та геополітика сьогодні", який охоплює першу ранкову сесію (09:00–10:30).

Наступною буде тематична рамка "Пастирське богослов'я та застосування перед сучасними викликами", яка включає модулі:
- "Літургія, пастирська опіка і богослов'я сьогодні";
- "Священні канони у 21-му столітті: Виклик ортотомії та перспектива новизни";
- "Православний етос святості".

Після цього відбудеться підбиття підсумків і церемонія закриття всього академічного заходу.

Нагадємо, що Міжнародний конгрес «Православне богослов’я у XXI столітті: виклики та перспективи» проходить у Афінах з 24 по 28 листопада 2024 року. Відкривав його Вселенський Патріарх Варфоломій докладом «Місія та служіння Православної Церкви та богослов’я у XXI столітті». Доповідачами конгресу стали відомі православні богослови: Елізабет Теокрітоф, Гейл Волощак, Кирило Говорун, Джордж Демакопулос, митрополит Йов Геча, монахіня Васса Ларін, архідиякон Іоанн Хрисавгіс та інші.


Основні теми воркшопів:

- Іконографія.
- Resourcement: дослідження, документація та використання історичних пам'яток і джерел християнсько-православного богослов'я.
- Іконографія християнсько-православної церкви та сучасна іконописна культура.
- Богословська освіта в православному християнстві та сучасному світі.
- "Блаженні миротворці": побудова мостів спілкування та мирного співіснування між релігійними спільнотами через освіту, діалог і взаємодію на місцевому рівні.
- Питання богослужіння та Типікону в християнсько-православній церкві.
- Оновлення синодальності та свідчення Святого і Великого Собору Православної Церкви.
- Дилеми біотехнології та біоетики.
- Православ'я і антизахідництво. Ідеологія "русского мира".
- Богослов'я перед викликами екологічних, міграційних і економічних проблем.
- Пастирська опіка церкви в часи пандемії.
- Християнсько-православне богослов'я та штучний інтелект.
- Богослов'я і поезія у 21-му столітті.
- Сучасні виклики для катехизації та пастирської діаконії.
- Катехизація і діаконія вразливих соціальних груп.

Онлайн трансляцію та записи виступів можна подивитись на сайті https://orthodoxtv.gr/ (грецькою мовою).
#новини #православʼя
Митрополит Оулу Ілія обраний предстоятелем Православної Церкви Фінляндії


28 листопада 2024 року Церковний собор обрав митрополита Оулу Ілію предстоятелем Православної Церкви Фінляндії. Вибори відбулися в головній церкві Валаамського монастиря.

29 листопада владика Ілія вирушить до Константинополя для участі у богослужіннях на честь апостола Андрія Первозванного. 1 грудня Святійший Синод Вселенського патріархату затвердить його канонічне обрання. Інтронізація новообраного архієпископа відбудеться 15 грудня в Успенському кафедральному соборі Гельсінкі.

https://ort.fi/ua/2024/11/28/thenewarchbishopofallfinlandelias/
#цитата_дня
«Часто трапляється, що, переживши якусь міру благодаті, людина вже не зростає далі в благодаті, а втрачає її. Тоді її релігійне життя зосереджується у мізках, наче якесь абстрактне поняття. У такому стані вона часто уявляє себе сповненою духовного знання, і не розуміючи того, що такий тип абстрактного розуміння, хоча й може з'явитися слідом за досвідом благодаті, є якимось дивним перекрученням Божого Слова; Святе Письмо, по суті, залишається для неї «книгою... запечатаною сімома печатями» (Одкр. 5:1)».

Преподобний Софроній Афонський і Есекський
#інтервʼю #церква #україна
Митрополит Володимир Сабодан: проукраїнський голос в УПЦ та його спадок

23 листопада виповнилося 89 років з дня народження митрополита Володимира Сабодана, багатолітнього очільника Української Православної Церкви. Попри те, що УПЦ була в той час і залишається до нині частиною РПЦ МП, сам особисто Митрополит Володимир мав опінію проукраїнського єпископа, якого шанували в інших конфесіях.

Його також вважали очільником проукраїнського крила в УПЦ. Не дивно, що його найближче оточення значною мірою приєдналося до створення ПЦУ у 2018 році.

Ієрей Сергій Баршай був тривало у медіа-команді УПЦ за Митрополита Володимира, тому може багато розповісти про ті часи, а також те, що тоді не було у публічному просторі.

Читати: https://sofiyske-bratstvo.org/mytropolyt-volodymyr-sabodan-proukrayinskyy-golos-v-upcz-ta-yogo-spadok/
#цитата_дня
«Покаяння не є легким або важким самостійним рішенням волі, яке супроводжується психологічним розкаянням та обіцянками "змінитися". Воно - всеосяжне особистісне усвідомлення падіння людини й тієї Істини, від якої вона відпала - зрештою, воно є досвідом життя як богоспілкування. Ось чому "відчуття гріха є даром Божим", як пише Ісаак Сирін, "адже покаяння є другим відродженням від Бога". І не випадково найвиразніша форма церковного життя, чернецтво – життя в аскезі й праці, стражданні й невпинній боротьбі – має на меті не що інше, як покаяння, що йде від Бога. Ця мета полягає в тому, щоб визначити глибини людського гріхопадіння мірилом Божої любові й відкрити світло Його лику».

Христос Яннарас
Дорогі друзі! Раді вам повідомити, що ми завершили верстку церковного календаря від Софійського братства на 2025 рік!

Наш календар має особливий формат – у ньому поєднані новоюліанський та юліанський церковні календарі. У розгорнутому вигляді ви побачите місяць, де зверху розміщено свята за новоюліанським календарем, а знизу – за юліанським.

Особливості нашого календаря:

- Основою стали офіційні богослужбові календарі ПЦУ та УПЦ, з урахуванням особливостей обох юрисдикцій.
- Особливу увагу приділено українським святим, зокрема преподобним Києво-Печерським.
- Святі українського походження, які були прославлені на російських кафедрах, подані з їхніми прізвищами за київською традицією (наприклад, свт. Іоанн Максимович, митр. Тобольський; свт. Дмитрій Туптало, Агіограф, митр. Ростовський).

Розмір календаря – 320х180 мм (у розгорнутому вигляді – 320х360 мм).

Наразі братство не має фінансової можливості покрити витрати на друк, тому ми відкриваємо попереднє замовлення та приймаємо передоплату від усіх бажаючих. Отримані кошти підуть на виготовлення партії календарів, які ми надішлемо всім замовникам.

Вартість одного календаря – 64 грн.
Мінімальне замовлення – 20 одиниць.


Для замовлення пишіть в Telegram адміністратору за номером:+38(066)6465603
#цитата_дня
«Найбільше я люблю свободу. Вона полягає в доброті, ніжності, любові. А зло, грубість, ненависть — це рабство в його найгіршому вигляді».

Преподобний Юстин Попович
Друзі, сьогодні о 20.00 ми будемо на онлайн-презентації Амбасади українських сенсів! Хто не встиг подати заявку, негайно реєструйтесь за посиланням та отримуйте на імейл запрошення!

«Запрошуємо вас на відкриту онлайн - презентацію проєкту "Амбасада українських сенсів", яка відбудеться 2 грудня 2024р. з 20:00 до 21:30 (за київським часом).

Пропонуємо вам відчути атмосферу проєкту, надихнутися спілкуванням з лекторами, познайомитися з командою.

У зустрічі 2 грудня візьмуть участь Валерій Пекар, Олександр Філоненко, та отець Георгій Коваленко. Ми матимемо тему розмови "Що означає бути українцем сьогодні?"

На заході буде можливість дізнатися про проєкт, його місію та цілі, програму та команду сенсотворців, про формування нашої спільноти, а також уточнити організаційні питання та умови участі.

Презентацію вестимуть організаторки та фасилітаторки проєкту Катерина Ясько та Наталія Орлова».

Участь безкоштовна. Реєстрація на подію:
https://forms.gle/tr4Tb4J8mvejFJ727
#інтервʼю #люди_братства
Митрополит Володимир Сабодан: проукраїнський голос в УПЦ та його спадок. Частина 2

Коли у 2009 році в Москві обрали новим очільником РПЦ Кирила Гундяєва, стосунки між РПЦ і її частиною в Україні — УПЦ — почали суттєво змінюватися не на користь УПЦ. Візити Кирила в Україну і активізація проросійських сил фактично руйнували її самоуправність, а проукраїнську групу у ній маргіналізували.

Про непрості останні 5 років життя Предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира Сабодана говоримо з о. Сергієм Баршаєм, співробітником Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ того часу.

Читати: https://sofiyske-bratstvo.org/mytropolyt-volodymyr-sabodan-proukrayinskyj-golos-v-upcz-ta-jogo-spadok-chastyna-2/
#цитата_дня #патріарх_варфоломій
«Молитва взагалі не може існувати сама по собі: це завжди дія того, хто молиться. Вона не текст, а жива людина; не книга, а охоплене полум'ям серце. Молитва означає ставлення, вона не може існувати абстрактно, у відриві від інших та від Бога. Молитва передбачає і ставить собі за мету містичний зв'язок чи сакраментальну зустріч. Допоки це незрозуміло, будь-які розмови про молитву вочевидь є певною підміною».

Вселенський Патріарх Варфоломій
Лідія Лозова – «Краса під час війни: ікони, що говорять про війну»

У часи, коли Україна проходить через найтемніші випробування, мистецтво стає не лише відображенням реальності, але й джерелом духовної сили та переосмислення.

Що відбувається з сакральним мистецтвом, коли воно стикається з реальністю тотального насильства? Як іконографія може говорити про присутність Божественного серед руїн і страждань? Ці питання стають відправною точкою для глибокого дослідження нової символічної мови українського християнського мистецтва.

У цій лекції ви дізнаєтеся:

- Як трансформується традиційна іконографія у відповідь на виклики воєнного часу?

- Про нові символічні системи, що виникають на перетині давньої традиції та сучасної реальності.

- Яку роль відіграє сакральне мистецтво у духовному осмисленні травматичного досвіду?

- Чому важлива активна участь християнської спільноти у формуванні нової іконографічної мови?

Лідія Лозова запрошує до діалогу про те, як мистецтво може стати простором зустрічі людського болю та Божої присутності, як через нову іконографічну реальність можна побачити світло надії навіть у найтемніші часи.

Лідія Лозова – дослідниця в галузі теології та релігії Ексетерського університету (Велика Британія), стипендіатка Британської академії, член Софійського братства. Захистила докторську дисертацію в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України (2015, Київ).

До початку повномасштабного російського вторгнення працювала дослідницею в НаУКМА та у видавництві "Дух і Літера" як перекладачка й редакторка. Поточне дослідження зосереджене на соціальному етосі східнохристиянських ікон, зокрема сучасних ікон та іконоподібних зображень, що з'являються під час війни в Україні.

Дивитись: https://youtu.be/6FPe3vL00lE?si=OHEtdsyGx1WrKAGy
Колишній секретар Московського патріарха: «Кирил вважає себе важливішим за Путіна»

Патріарх Московський Кирило вважає, що, хоча Володимир Путін проголошений національним лідером Росії, справжньою душею і розумом країни є саме він. «Тому він зробив вибір підтримати Путіна і війну абсолютно свідомо — ніхто не змушував його це робити. (…) Це лише посилює його відповідальність за війну: він не є жертвою, не є експлуатованим очільником Церкви, позбавленим свободи і можливості діяти», — заявив в ексклюзивному інтерв’ю LRT.lt богослов, професор Кирило Говорун.

Читати: https://sofiyske-bratstvo.org/kolyshnij-sekretar-moskovskogo-patriarha-kyryl-vvazhaye-sebe-vazhlyvishym-za-putina/
#свято
Введення в храм Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Сьогодні благовоління Божого провіщення / і спасіння людей проповідання, / у храмі Божому ясно Діва являється / і Христа Всім провіщає; / їй же ми голосно заспіваймо: / «Радуйся, промислу Створителя здійснення».
#актуальне #церква #україна
Протоієрей Георгій Коваленко: Ми бачимо потужний рух всередині УПЦ МП за розрив звʼязку з Москвою

Всередині УПЦ спостерігається потужний рух щодо розірвання звʼязку з Москвою. Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна повідомив отець Георгій Коваленко, священник ПЦУ, філософ, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості.

«Ми бачимо потужний рух всередині Української Православної Церкви Московського Патріархату за те, щоб врешті-решт був розірваний звʼязок з Москвою. Цьому має допомогти нове законодавство, яке вже набрало чинності, але якісь юридичні процеси чи судові процеси розпочнуться ще за кілька місяців. Тобто це в якомусь сенсі уповільнює процеси, бо є сподівання у частини духовенства, вірних Московського Патріархату, що їхнє керівництво врешті-решт дослухається до голосу своїх вірних і зробить відповідні рухи, дії, щоб позбавитися звʼязку з Москвою. Тому цей процес триває в декількох напрямках, і він невпинний, хоч іноді багато кому хотілося б, аби це було швидше. Але все-таки церква досить консервативна, досить повільна спільнота, і треба з повагою і терпінням ставитися до цих процесів», – зазначив о.Георгій.

Джерело: Media Center Ukraine
#цитата_дня #патріарх_варфоломій
«Подяка є ознакою та засадничою характеристикою людини. Людина — не просто розумна або політична істота. Людина є насамперед євхаристійною істотою, здатною до вдячності та наділеною владою благословляти Бога за дар творіння. Грецьке слово «благословення» (еulоgіа) буквально означає «добре слово» на адресу чогось або когось; це протилежність до прокляття світу. Інші живі істоти висловлюють свою вдячність просто тим, що лишаються самими собою, що живуть у світі згідно зі своїми інстинктами. Однак нас, людей, наділено інтуїтивною самосвідомістю, то ж ми здатні свідомо й вільно обирати подяку Богові за Всесвіт у євхаристійній радості».

Вселенський Патріарх Варфоломій
#актуальне #світове_православʼя
На Криті завершилась ІІ Конференція Вселенського Патріархату з питань біоетики «Штучний інтелект і Православна Церква»

«Штучний інтелект як новітній винахід людського розуму розвивається стрімко, демонструючи надзвичайні можливості. Його позитивний вплив на багато сфер науки є очевидним. Водночас використання цієї технології у воєнних цілях або як заміни людської особистості є тривожним і небажаним сценарієм. Ми маємо святу місію сприяти етичним, правовим і соціальним рамкам, у межах яких штучний інтелект стане на користь людині»

Докладніше: https://sofiyske-bratstvo.org/na-kryti-zavershylas-ii-konferencziya-shtuchnyy-intelekt-i-pravoslavna-czerkva/
#свято
Тропар Святителю Миколаю, архієпископу Мир Лікійських, чудотворцю, глас 4

Правилом віри й образом лагідності, / стриманости вчителем явив тебе стаду твоєму / Той, Хто є істиною всіх речей. / Ради цього придбав ти смиренням — високе, убогістю — багатство, / отче, священноначальнику Миколаю. / Моли Христа Бога, / щоб спастися душам нашим.
#події #люди_братства
Братчики взяли участь у конференції «Державно-конфесійні відносини в Україні: стан та виклики»

Вчора, 5 грудня, представники Софійського братства (професор Юрій Чорноморець та свящ. Олександр Сорокін) взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Державно-конфесійні відносини в Україні: стан та виклики», яка проходила у головному корпусі Українського державного університету імені Михайла Драгоманова.

Модератор заходу, Віктор Бондаренко, завідувач кафедри богослов’я та релігієзнавства УДУ, наголосив на важливості ініціатив Софійського братства, які, на його думку, несправедливо залишаються без належної підтримки з боку держави та православних Церков України. Для посередництва у справі примирення конфліктуючих Церков, професор запропонував розглянути можливість залучення держави та Вселенського Патріарха у якості медіаторів. Також він закликав УПЦ до більшої відповідальності, а ПЦУ до більшої великодушності у міжцерковному діалозі.

Докладніше: https://sofiyske-bratstvo.org/bratchyky-vzyaly-uchast-u-konferencziyi-derzhavno-konfesiyni-vidnosyny-v-ukrayini-stan-ta-vyklyky/
#історія #церква
Ляпас святому Миколаю

Існує популярна історія про те як Миколай побив Арія.

В наш час "толерантності" вона звучить так освіжаюче, так правдиво, так "непричесано". От і святі кулаками захищають віру, подивіться!

Тільки є з цією історією одна біда. Якщо про Миколая ми маємо джерела з кінця 4 століття(!) тобто пару десятиліть після того як він жив, то історію про те як Миколай вдарив Аріанина ми маємо вперше з століття 14(!). Так вперше про це ми дізнаємось з латинського джерела яке виникло через тисячу років після переставлення Миколая.

І розказана ця історія, щоб виправдати, чому Миколая малюють без мітри (забрали в нього мітру через те що аріанина побив), а те що мітр тоді не носили... то таке.

Лише в 16 столітті аріанин став самим Арієм. (Посилання в коментарі).
Я чесно кажу, якщо ви потребуєте святого який дає ляпаса людям які вірять інакше ніж він - у нас є такі святі, але це не Миколай.

Коли розказуємо таку історію, то даємо Миколаю ляпаса, приписуємо йому те, що можливо хочемо або і робимо з іншими, виправдовуючи це Святим Миколаєм.

Хай святий Миколай буде приводом спомину про невинно увязнених, які потребують визволення, про хабарників які потребують викриття, про милосердя, а за ляпаси можна хвалити тих святих, які щось подібне робили, якщо вже так потрібно за це похвалити.

Едуард Бердник
2025/01/04 08:03:05
Back to Top
HTML Embed Code: